Yiyorum Büyüyorum Kitap Sayfası

Blog Annesi

Blog yazmaya başladığımda Amerika'ya taşınalı bir yıl olmuştu.

Değişen hayatımla birlikte yazma isteğim arttı.
Kolayca yazı ve fotoğraf eklediğim bloğumu, çocukluğumdan beri tuttuğum günlüklerden daha kolay ve keyifli buldum.
Çizimlerimi, hobilerimi düşüncelerimi ve yaşadıklarımı yazdım.

Derken yaklaşık bir yıl sonra hamile olduğumu öğrenmemle çok büyük bir heyecan girdi hayatıma.
Ailelerimiz Türkiye'de olduğu için o günlerde yaşadığım deneyimleri değişiklileri konuşacak pek kimsem yoktu. O sırada bu deneyimleri yaşamış bir arkadaşımda yoktu, hatta hepsi daha bekardı. Yaşadıklarımı annemle paylaşamamak da beni çok üzüyordu.

Ben de hamileliğimi bloğumda yazarak o günleri paylaşmanın yolunu bulmuş oldum. Hamileliğimden itibaren sedece ailelerimize arkadaşlarımıza değil, başka hamilelerle annelerle de bağlantı kurmayı başardım. Aynı zamanda aynı deneyimleri yaşadığım dünyanın çeşitli yerlerinde yaşayan blog arkadaşlıklarım beni ayrıca mutlu etti. Hayatımdaki asıl değişiklik bebeğimiz doğduktan sonra başladı. Yaşadıklarım hiçbir deneyime benzemiyordu, bloğum bana bebeğimin hayatıma kattığı coşkuyu da paylaşma şansı verdi.

Tamamen değişen hayatım hakkında yazarken geleceğe okumak için birkaç satır bırakmak ve bu deneyimin ne kadar heyecan verici olduğunu anlatmak beni çocuğumu yalnız büyütüyormuşum hissinden kurtardı.

Bebeğimiz hayatımıza yeni insanları, olayları, deneyimleri katarken, bunları bloğuma yazarak o günlerin hislerini bu günlere taşıdım.

Ben hayatta en çok anne olmayı sevdim ve oğlumun benim hayatıma kattıklarını bloğuma yazmayı büyük bir şans olarak kabul ediyorum. Ona hissettiklerimi ve yaşadıklarımızı yazmasaydım geçen günlerin ne kadar güzel olduğunu unutmazdım ama yeterince ifade edemediğim için hep bir burukluk taşırdım.

Başka bir ülkede ailelerimizden arkadaşlarımızdan uzak yaşasak da bloğum sayesinde oğlumuzun gelişimini onlarla paylaşabilmenin mutluluğunu yaşıyorum.
Bloğum her ne kadar hayatımızın küçük bir bölümünü yansıtıyorsa da, bu yazılar bizim çocuğumuzu büyüttüğümüz yılların hatırası olacak ve benim yazmak istediklerimin.

Hayat hızla değişirken yazdıklarım yaşananların açıklaması olarak kalacak. Yaşanaları bulunduğu zaman ve kültür içinde anlayabilmenin en iyi yolunun günlük tutmak olduğunu düşünüyorum.

Meltem 

Crebro

2011-10-14
Bu yazı 2545 kere okunmuştur.
Adınız :
Yorumunuz :
 * 
@ZumrutOzkan twitter da takip edin