Yiyorum Büyüyorum Kitap Sayfası

Bir Avazda, Sağlıkla...


Ailenin ilk torunu, hepimizin ilk göz ağrısı yeğenim anne olma yolunda sağlam adımlarla ilerliyor. Geniş ailemize yeni bir üye katılacağı için hepimiz çok mutlu ve heyecanlıyız. Düşünsenize ailede burnumuza bebek kokusu değmeyeli tam on sene olmuş, hepimiz bebekli hayatı özlemişiz .

Ailenin Paşası payesini yitirip, bebeğin abisi titrini devralacak Alex Kaan’ın haberin henüz taze olduğu zamanlarda gösterdiği “süper ya” tepkisi ve gülümseyişleri yerini yavaş yavaş “ ee noolmuş” surat ifadesine ve “Attan inip eşeğe binmek tam olarak ne demek Anne? ” sorgulamalarına bıraktı :) 

Abi olmanın daha çok sorumluluk demek olduğunu, abi olduğu zaman çevresindekilerin ondan daha olgun davranışlar beklediğini, daha sakin ve kontrollü olması gerektiğini kısaca etrafında Paşam diye dolananların odak merkezlerinin değişebileceğini hissetmeye başladı. Şu sıra abi olmak ifadesine gıcık kaptığı ve bunun getireceği hiçbir değişikliği memnuniyetle kabul etmeyeceğini açık açık söylemekten çekinmiyor.

Ve Alex Kaan beklenen bebek sayesinde farkında olmadan biraz daha büyüyüp, hayatla ilgili tatlı ekşi bir tecrübe kazanmış oluyor. Şüphe yok ki, ailede herkes ona olan sevgi ve ilginin azalmayacağını sözlerle ifade edip, davranışlarıyla destekleyecek. Kaygılarını hafifletme konusunda ise en büyük yardımcısı bebeğin annesi Fulya... Kaan’ın en büyük kuzeni, iyi bir arkadaşı...

Fulya son derece aktif, hareketli, ah vah yapmayan, özellikle giyim kuşamından, bakımından asla feragat etmeyen bir anne adayı. Takdirle ve tahtalara tıktıklayarak takip ediyorum. Çalışma odasından tüm gün gelen klasik müzik tınıları, günde en az yarım saat bebeğine özel müzik dinletme seansları, hamilelik dönemine ve bebek bakımına dair yaptığı araştırmalar onun nasıl bir anne olacağına dair ipuçlarını veriyor. Titizlikle ama bir o kadar da kasmadan yaşıyor hamileliğini. Doktoruna inanan, eşinden ve çevresinden destek gören, en önemlisi de kendine güvenen pozitif ve bilinçli bir anne adayı o.

Beslenmesine çok dikkat ediyor mesela. Tüketeceği besinlerin sağlıklı, doğal olmasının bebeğin gelişimine olumlu etkileri olacağının farkında. Hazır gıdaları tüketmemek için azami bir çaba içerisinde, hazır meyve suyu, çorba, puding ve bulyonlar mutfağından içeri bile girmiyor. Evde yoğurt mayalamanın hiç de abartılacak bir şey olmadığını öğrendi. Ayranını da bu yoğurttan yapıyor.

Uzun ömürlüler yerine günlük süt, sebze ve meyvelerden ise mevsiminde olanlar tercihi. Olması gerekenler yani. Kalsiyum zengini yeşillikleri, ya da yıkanacak diğer besinleri tarım ilacı kalıntısı riskine karşı tüketmeden önce sirkeli suda bekletiyor. İçtiği suların PH değerlerini bilmek bile önemli artık onun için. GDO’lu besin kabusu ve tavuk muammasının haklı kaygısını taşıyor. Alışveriş yaparken marka peşinde değil de etiket okuma derdinde. Katkı maddesi hafiyesi gibi oldu.

Bakıyorum da benim Kaan’ın beslenmesi için sarf ettiğim eforu o şu dönemde kendi için harcıyor, biliyor ki aslında her şey bebeği için. Annelik böyle yakalıyor işte kadınları. Hayatın en anlamlı çabaları bu dönemde gösterilmeye başlanıyor.

Fulya’nın durmayan halini gördükçe kendi hamileliğimi hatırlıyorum. Ben de onun kadar hareketliydim, her işimi son güne kadar kendim halledip, köpeğimi gezdirmeyi bile ihmal etmemiştim. Fiziksel olarak aktif hamileliğin hem anne, hem bebek için gerekli olduğu ve zorlayıcı olmayan günlük yürüyüşlerin hamile annenin ihtiyacı olan ekstra oksijen alımını sağladığını bildiği için yürüyüşünü ve hamile Pilatesini aksatmıyor Fulya. Anne adayları derin soluklarla cenine besinlerin daha rahat ulaşımı kolaylaştırdıkları gibi, bitkinlik hissinden de bir nebze olsun kurtulabiliyorlar. Ama derin soluklar derken sağlıklı soluklardan bahsedildiğinin altını çizmek lazım.

Bebek bekleyen kişinin yanında sigara içmemek, anne adayının dumanlı havadan içine çektiği her nefesin bir şekilde bebeğe de ulaştığını artık anlamak gerekiyor. Anne adayı her ne kadar nazik davranıp, “yanımda sigara içmeyin” diyemese de pakete hamle yapmama hassasiyetinin gösterilmesi gerektiğini düşünüyorum.

Pasif içiciliğin aktif içicilik kadar tehlikeli olduğu ve dumanlı hava sahalarında soluyan annenin bebeğine daha az oksijen gittiğinin anlaşılması bu kadar zor olmamalı. Bence yeni doğmuş bir bebeğin ya da bir anne adayının yanında sigara içmek arasında hiç fark yok!

Fiziksel ve duygusal değişimlerin zirve yaptığı istisnai, heyecanlı, bazen kaygılı bu özel zamanın anne adayı için keyifli ve hatırlanası olması için çevrenin yardım ve destekleri ise şüphesiz çok önemli. Mutlu hamileliğin, mutlu ve huzurlu bebekler getirdiğine inanıyorum. Bu konuda yazacaklarım daha bitmedi.

Bir avazda, sağlıkla...

Bebeğim ve Biz dergisi Kasım 2012 sayısında yer almıştır.
 

2012-11-03
Bu yazı 2692 kere okunmuştur.

Kayıhan Cönger

Eline sağlık. Çok güzel olmuş.

Adadogaarslan

Yine harika bir yazi olmus....Minik bebeginize saglikla huzurla mutlulukla kavusursunuz umarim

Adınız :
Yorumunuz :
 * 
@ZumrutOzkan twitter da takip edin