Yiyorum Büyüyorum Kitap Sayfası

Uzm. Dyt. Füsun Ataoğlu

Uzm. Dyt. Füsun Ataoğlu

Yazarın Son yazıları

Beslerken...

Yaşı ne olursa olsun çocuklar yetişkinlerle aynı besinlere ihtiyaç duyarlar, sadece miktarlar değişir. Onlarda aynı bizler gibi besinlerden enerji alırlar fakat bu alım tabi ki vücut ağırlığı ile doğru orantılır.

Kalori kısıtlaması küçük çocuğunuz için zararlı olabilir. Düşük kalorili diyetler genellikle çocukların büyümek, gelişmek ve öğrenmek için ihtiyaç duydukları enerjiyi ve temel besin öğelerini içermezler. Birçok durumda sağlıklı beslenme alışkanlıkları aktif oyunla birlikte fazla kilolu çocuğun özel bir diyete ihtiyaç duymadan gelişmesini sağlar.

Çocuklara tüketebileceklerini düşündüğünüzden daha az besin verin. Fazlasını istemelerini onlara bırakın.

Çocuklarınızın açlık belirtilerine dikkat edin. Doyduğunu söylediği zaman ona kulak verin.

Çocuğunuzu "temiz tabak" kulübüne üye olmaya zorlamayın. Bu tutumumuz onun aşırı yemesine veya yemekten nefret etmesine neden olabilir.

Çocuklar bizi izleyerek öğrenirler. Çocuklarınızla birlikte yemek yiyin. Çeşitli besinleri tüketerek onlara örnek olun.

Çocuklarınız rahatladıklarında daha iyi yerler. Öğünlerden belli bir süre öncesinde aktivite yapmaları iştahlarını açmada yardımcı olacaktır.

Çocuğunuzun iddiacı ve inatçı yaklaşımları onun büyümesinin doğal bir parçasıdır. Yeni bir besini sunmadan önce ondan bahsedin ve aynı besini değişik şekillerde sunun.

Çocuklarınızı yemekle değil sevgi ve ilgi ile ödüllendirin.

Çocuklarınızı kendi kendine servis yapmaya teşvik edin. Her ne kadar bu iş dağınıklığa sebep olsa da çocuklarınızın özgüven kazanmaları için gereklidir.

Unutmamalıyız ki besinin öneminin farkında olmalısınız. Birçok anne baba çocuklarının bakımı ile ilgili bu önemli kritere dikkat ederler. İyi beslenme ve besin güvenliği standartlarıda önem derecesi bakımından ilk sıradadır.

Bunun gibi daha birçok üzerinde duracağımız konular var. Umarım daha sonra başka bir haftada tekrar birlikte oluruz.

Uzman Diyetisyen Füsun Ataoğlu
Derma-Diet
312-441 8856

2006-07-31
Bu yazı 1688 kere okunmuştur.
Adınız :
Yorumunuz :
 * 
@ZumrutOzkan twitter da takip edin