Yiyorum Büyüyorum Kitap Sayfası

Besinler ve Renkler

Besinlerin rengi bize neler anlatır?
Beslenme alışkanlıklarımızı belirleyen birçok etken vardır. Lezzet birinci belirleyicidir, bunun yanında ikinci sırada yer alan görünümdür. Yiyeceğin sunumu ve görüntüsü iştah üzerinde açlık mekanizmasını harekete geçirebilecek kadar etkilidir. Besinler daha ağza alınmadan bile görünümle birlikte belli sindirim enzimleri aktive olur.

KIRMIZI:
Likopen veya antosiyanin sebze ve meyvelerin kırmızı elbiseleridir. Domates, karpuz, ahududu, yaban mersini, kayısı, kan portakalı, pancar, şalgam, kiraz ve üzüm bağışıklık sistemini güçlendirici, kanserden koruyucu güç kazandıran antioksidan renkli cisimcikler içerir.

Kardiyovasküler hastalıklar ve kansere karşı etkileri ile bağışıklık sistemine olan etkileri yüzünden uzun süredir gündemde olan bir maddedir. Antioksidan özelliği kanıtlanmıştır. Prostat ve kalın barsak kanserlerinin risklerini büyük oranda düşürdüğü laboratuvar çalışmalarıyla kanıtlanmıştır.

YEŞİL:
Ispanak, kabak, yeşil lahana, kuşkonmaz, pırasa, yeşil elma, yeşil üzüm ve kivideki yeşil ton, içeriklerindeki lutein ve indolden kaynaklanır. Lutein, güçlü bir antioksidandır. Daha güçlü kemiklerin ve daha sağlam dişlerin garantisidir.

MAVİ ve MOR:
Böğürtlen, siyah erik, mor üzüm, kara lahana, patlıcan, kuru siyah erik veya kuru siyah üzüm... Antosiyaninler ile ve fenolik bileşikler ile tıka basa dolu olan bu lezzetli sebze ve meyvelerin antioksidan güçlerini, bellek koruyucu, damar sertliğini önleyici etkilerini ve cildinize sağladığı gençliği küçümsemeyin.

SARI ve TURUNCU:
Betakaroten bilinen en güçlü antioksidanlardan biridir. Kanser bağışıklığına ve enfeksiyonlara karşı direnci artırır, gözün dostudur. Portakal, mandalina, greyfurt, şeftali, kavun ve mısırı, sarıya boyayan betakarotenden zengin pigmenttir.

BEYAZ ve AÇIK SARI:
Muz, armut, karnabahar, lahana, sarımsak, soğan, mantar,patates ve diğerleri. Soğan ve sarımsak allisin, lahana ve karnabahar sulforafan zengini besinlerdir. Bağışıklığı destekleyici gücü tartışılmaz.

Dyt.Dilem İrkin

International Hospital İstanbul

www.internationalhospital.com.tr

 

2006-11-26
Bu yazı 1632 kere okunmuştur.
Adınız :
Yorumunuz :
 * 
@ZumrutOzkan twitter da takip edin