Yiyorum Büyüyorum Kitap Sayfası

Bebek Beslenmesi Sorular

Anne sütünü bisküvili, meyveli mamalara ekliyoruz... Peki anne sütünü sıcak yemeklere mesela çorbalara ekleyebilirmiyiz... Yani kısa süreli pişirme işlemlerine tabi tutulabilir mi?

Sizin de bildiğiniz gibi anne sütü yeni doğan bebeğiniz için mucizevi bir besin. Bebeğinizin sindirim sisteminden bağışıklık sistemine kadar bütün büyüme ve gelişmesini destekleyen bu harika besinle bebeğinizi ilk 6 ay beslediniz; ancak sütünüz devam ediyor ve siz bebeğinize hazırladığınız ek besinleri kendi sütünüzle daha da zenginleştirmek istiyorsunuz. Tıpkı bisküvili, meyveli mamalara eklediğiniz gibi; yoğurtlara, çorbalara ve bebek muhallebilere dekendi sütünüzü ekleyebilirsiniz. Ancak burda önemli olan anne sütünün besin değerini koruyabilmesi için çok ısıtılmaması ve kaynatılmamasına dikkat etmektir. Dilerseniz çorbaları, muhallebileri ve püreleri hazırladıktan sonra, ılıması için zaman tanıyıp, oda sıcaklığına ulaştığından emin olunca kendi sütünüzü güvenle ekleyebilirsiniz.

Pekmez kullanımı ile ilgili kaygılarımız var çünkü birçok platformda pekmezin pişirilmemesi gerektiği konuşuluyor... Pekmezi bebek bisküvilerine, keklere vs. katmak doğru olmaz mı? Cevabınız "Evet, olmaz" ise ne önerirsiniz?

Pekmez anne sütünden sonra aminoasit dengesi en iyi besinlerden biridir ve ayrıca içerisinde başta demir olmak üzere birçok mineralden de zengindir. Bebekler 6. ayın sonu-7. ayın başı civarında artık bu harika besini tatmaya başlamak için hazırlar. Doğal olarak anneler bir nevi doğal tatlandırıcı olan bu besini lezzetli tariflerde kullanmak istiyorlar. Ancak birçok anne sağlıklı tarifler oluşturmak isterken bebeklerine yarattıkları zararın maalesef farkında değil. Keklerde ve bisküvilerde pişirerek kullandığınız pekmez ısıyla beraber, kanserojen olan ve genleri bozduğu tahmin edilen "hidroksi meti furfural" adlı bir madde ortaya çıkarıyor. Her ne kadar bu maddenin içeriği hakkında çalışmalar devam etse de, gerek pişirme sırasında besin içeriğinin düşmesi gerekse kanserojen madde açığa çıkarması sebebiyle pişmeden önce kek, bisküvi malzemelerinin içerisine katmamak en iyisi. Ancak şekersiz hazırladığınız kek ve bisküvilerinize daha sonradan pekmez
sürerek tatlandırabilirsiniz. Bu yöntem sizi tatmin etmeyecekse tatlandırması için taze meyvelerin suyundan yararlanın derim. Ancak kolostridyum botalium adlı bakteriyi üreten bakteri sporları bulundurduğundan balı 1 yaş altındaki çocuklarda kesinlikle bir alternatif olarak değerlendirmemelisiniz.

Kuru üzüm ve kuru kayısıları kahvaltı ve ara öğünlerde ıslatıp, yumuşattıktan sonra blendırdan geçirip tariflerde kullanıyoruz... Taze meyvelerdense kurularını ara ara kullanmak konusunda tavsiyeleriniz neler olur?

Muhteşem bir posa kaynağı olması, bağışıklık sistemini güçlendirmesi, ve bağırsak sorunlarını engellemesi sebebiyle kuru meyve bebekler için harika bir seçim.
Özellikle 8.-9. aylara geldiyseniz bebeğiniz artık kuru meyvelerle tanışmaya hazır demektir. Burada dikkat edilmesi gereken en önemli nokta; miktarı ölçülü tutmanız. Eğer kuru meyvelerin miktarını abartırsanız, bebeğinizin yararına olarak düşünürken obez olmasına sebep olabilirsiniz. Bir diğer nokta; bebeğinizin bakterileri ve
tozları da ara öğün olarak tüketmemesi için açıkta satılan kuru meyvelerden uzak durmanız. Eğer çoğunlukla açıkta olanları tercih ediyorsanız; bebeğinize yedirmeden önce iyice yıkayarak tozdan arındırmaya dikkat etmelisiniz. Son olarak; meyvenin içerisinde şeker
olduğunu hepimiz biliyoruz. Olası diş çürüklerinin önüne geçmek için kuru meyveyi tükettikten sonra su içirmekte veya ağzını suyla çalkalamasını sağlamakta yarar var. Üstelik bu şekilde hem bebeğinizin su tüketimini arttırabilir, hem de doygunluk sağlayarak ihtiyacı olandan fazla kuru meyve tüketmesinin önüne geçebilrisiniz.

Kivi meyvesi ve kivili tariflerin verilmesi gereken yaş nedir acaba?

Kivi tropikal bir meyve olması nedeniyle alerji oluşturma olasılığı çok yüksektir. Dünyada bir tek kivide bulunan bir enzim olan aktinidinin proteinin sindirilmesine katkı sağlamasına karşın kivinin asitli yapısının oluşturabileceği pişikler ve döküntüler bize kiviyi tatma konusunda acele etmememiz gerektiğini söylüyor. Alerji riskinden dolayı kiviyi ve diğer tropikal meyveleri 8. aydan sonra beslenmeye katmak en iyisi. Fakat bebeğinizin zaten pişikleri ve döküntüleri varsa kiviyi 10. aya kadar önermiyorum. Eğer bebeğinizin reflü gibi mide sorunları varsa kiviyle 1 yaşına kadar tanışmamaları en iyisi.

Pişirilecek tariflerde (çorba, kek, ev yapımı ekmek vs.) tam yumurta kullanmaya ne zaman başlayabiliriz?

Yumurtanın beyazında "avidin" olarak adlandırılan bir madde var. Bu maddeyi alerjik yapısından ötürü bebeklerde kullanma konusunda çekiniyoruz. Ancak bu durum elbette sonsuza kadar sürmeyecek. Bebeğiniz 10. ayı doldurduktan sonra yumurtayı hem beyazı hem sarısıyla güvenle kullanabilirsiniz.

İnternette bebekler için yulaflı tarifler var... Bizim tüketmeye alışkın olmadığımız bir besin ama faydalı olduğunu biliyorum. Bebeklerin özellikle kahvaltı öğününde kullanmamızı tavsiye eder misiniz? Pişirip meyvelerle karıştırsak mesela?

Yulaf sizin için olduğu kadar bebeğiniz için de oldukça yararlı bir besin. Özellikle 1 yaş öncesinde alerji yapma riskinden korkmadığımız, lif açısından zengin, kalsiyum ve protein içeren bu besini bebeğiniz için kullanmaktan çekinmeyin derim. Ancak market raflarında gördüğünüz yulaf ezmesiyle tam yulafı karıştırmayın. Yulaf ezmesi tıpkı beyaz pirinç gibi işlemden geçer ve besin değeri düşüktür. Eğer pişirip meyvelerle karıştırmak istiyorsanız mutlaka tam yulaf kullanın.
Bebeğinizde gluten alerjisi varsa dikkat! Gluten içeren buğday, yulaf ile aynı yerde veya yakın yerde yapıldığından bulaşma riskini göz önünde bulundurun.

Artık kimse korkusundan tavuk yiyemiyor... Organik tavukların da diğerlerinden bir farkı olduğunu zannetmiyoruz. Bazı marketlere köy tavuğu geliyor, tabi marka, kontrol vs. yok... Eti zor pişiyor ama tamamen serbest gezen ve doğal beslenen tavuk olduğunu söylüyorlar. Bebek ve çocuk yemeklerinde tavuk eti ve suyu kullanımı konusunda ne düşünüyorsunuz?

Tavuk güçlü bir protein ve demir kaynağı olmasının yanı sıra bebeğinizin en kolay hazmedebileceği et türüdür. Bu nedenle elbetteki çocuk beslenmesindeki yeri büyük. Bu konuda yapabileceğimiz tek şey güvenli markalar veya yerler belirlemek. Eğer satın aldığınız tavuğun eti gerçekten zor pişiyorsa bu; tavuğun serbest gezdiği ve bu nedenle güçlü kaslara sahip olduğu anlamına gelir. Tavuk suyuna gelince,
tavuğun suyunda özellikle yağ oranı fazla olduğundan ve besin içeriği çok yüksek olmadığından dolayı tek başına veya aşırı tüketilmesini önermiyorum. Ancak yiyeceklere hafif bir tat katmak veya yumuşatmak adına 1 tatlı kaşığını geçmeden kullanılabilir. Bu anlamda asıl dikkat etmeniz gereken bebeklere kesinlikle bulyon kullanmamak. Hem katkı maddesi hem de tuz içeriğinin yüksek olması sebebiyle bebek beslenmesinde bulyonun yeri yok.

Hindi eti ve suyu için neler düşünüyorsunuz?

Etler arasında bir yarışma yapılsa, en fit olma konusunda birinciliği kesinlikle hindi eti alırdı! Tat açısından tavukla yarışan bu leziz besin, yağ ve kolesterol açısından bizi korkutmuyor; ve B grubu  vitaminlerinden de oldukça zengin. Eğer tavuğa yeterince güvenemiyorsanız, bebeğiniz için hem yağ hem de kolesterol içeriği oldukça düşük olan hindi etini tercih edebilirsiniz. ,

Nişasta, pirinç unu ve tam buğday unundan başka yemek ve çorbalar için kıvam verici besin olarak ne önerirsiniz?

Bu konuda patates veya sebze püresi ilave etmek size yardımcı olabilir.

Peki kırmızı etin suyu?

Kırmızı etin suyunun da diğerleri gibi besleyici bir değeri yok. Üstelik yağ içeriğinin yüksek olması da cabası. Yukarıda da belirttiğim gibi eğer herhangi bir çorbada ya da yemekte et suyu kullanmak istiyorsanız, bu yağ içeriği en düşük olan hindi eti olsun. Kırmızı ette bulunan yağ hindi etinden 2 kat daha fazla!

Mayalı tarifler bebeklere verilebilir mi? Evde yapılan ekmek, poğaça...

Elbette bebeğinize evde güvenle yaptığınız mayalı tariflerden verebilirsiniz. Özellikle 8. aydan sonra tam buğday/yulaf/çavdar unuyla hazırlayabileceğiniz mayalı tarifler bebeğinizin enerji ihtiyacının büyük kısmını karşılayacaktır.

Merve Tıglı Çınar 

Instagram/twitter: dytmervetigli

2013-11-14
Bu yazı 5552 kere okunmuştur.
Adınız :
Yorumunuz :
 * 
@ZumrutOzkan twitter da takip edin