Yiyorum Büyüyorum Kitap Sayfası

Bebek Beslenmesi -Soru Cevap

 

 1-Bebeklere su ilk defa hangi ayda ve hangi aralıklarla verilmeli.

Asla yeni doğan çocuğa anne sütünden önce su verilmememlidir. Anne sütünü yeterli alan bebeklerde ek olarak su vermeye gerek yoktur. İlk 6 ay sadece anne sütü alınması yeterlidir. 6 aydan sonra bazı sebzelerin/meyvelerin suyuyla beraber ek olarak su beslenmesine dahil olacaktır.

2-Anne sütünden sonra ek gıdaya geçerken İlk olarak hangi besinlerle başlamalıyız? Peki en geç başlamamız gerekenler hangileri? Miktar konusunda da aydınlatırsanız seviniriz. (Ferah Ataş)

İlk 6 ay sadece anne sütü ile beslenmelidir. Aylara göre ek besinler değişmektedir. İlk olarak 6.ayda yoğurt, meyve/sebze suyu, pekmez, 1/4 yumurta sarısı (beyazı hariç) verilebilir. 8. aydan sonra iyi ezilmiş ev yemekleri, tam yumurta ve pastörize ve tuzu iyice alınmış peynir kullanılabilir. 1 yaşa kadar bal verilmemelidir. Miktarlar bebeğin alımına göre, büyüme gelişme hızına göre değişebilir.

3-İnek sütü ile yapılan mamalara hangi ayda başlanmalı.İlk muhallebi hangi ayda başlanılmalı. Muhallebi hazırlanırken pastörize süt mü yoksa devam sütü mü kullanılmalı. Bu ilk muhallebinin hazırlanırken kullanılan malzemelerde nasıl bir oran kullanılmalı.

Altıncı aydan sonra inek sütü ile yapılan devam mamalarına başlanabilir. 7. aydan sonra pirinç unu ile yapılan mamalara geçilebilir. Her zaman pastörize veya uht süt kullanılmalıdır. Ancak devam sütleri öncelikle tercih edilmelidir. Kapı sütü mikrobiyal açıdan riskleri olduğu için kullanılmamamlıdır. 100 ml süte 1 tatlı kaşığı pirinç unu (5 gram) eklenerek pişirilir. Ateşten alındıktan sonra 1 tatlı kaşığı şeker veya pekmez (5 gram) eklenerek ılıtıldıktan sonra yedirilebilir.

 

4-Sebze çorbasına ilk hangi ayda başlanmalı. Bu tarif ile ilgili annelere neler anlatmak istersiniz. 

Yedinci aydan sonra sebze çorbasına başlanabilir. Bebeğin yiyecekleri tuzsuz pişirilmelidir. İçine pirinç, bulgur veya mercimek eklenebilir. Havuç, patates, ıspanak, kabak, zeytinyağı kullanılabilir. Et suyunun besleyici değeri yoktur. Bunun yerine birazcık kıyma veya tavuk eti eklenebilir.

5-Muhallebi , sebze çorbası, meyve püresi, yoğurt gibi ek gıdaların doğru miktarı nasıl ayarlanmalı?

Bebek 6 aylık olduğunda ek besinlerden gelen enerji miktarı günlük toplam enerjinin %50 sinden fazla olmamalıdır. Anne sütü ağırlıklı beslenme tercih edilmelidir. Bebeğin aylara göre enerji, protein, sıvı ihtiyacı hesaplanmalı ve bu doğrultuda miktarlar belirlenmelidir. Bu değerler bebeğin ağırlığına ve ayına göre değişir. Bir diyetisyene danışılmalıdır.

6-Tahıl grubu ürünleri sebze ya da meyveyle vermek doğru mu? (Nur Eti)

Tahıl grubu ürünleri sebze ve meyveyle vermenin bir sakıncası yoktur. Zaten tamamlayıcı besinlere geçildiğinde sebze çorbalarına pirinç, mercimek eklenmelidir.

7-Bir yaş altındaki bebeklere mama hazırlarken kakao ve keçi sütü kullanımı doğru mu? (Nur Eti)

Kakao kafein içeriğinden dolayı uyarıcı etkiye sahiptir. O nedenle kullanılmamalıdır. Ayrıca ilk 1 yaşta mümkün olduğunda sade ve doğal besinler tercih edilmelidir. Özellikle inek sütü alerjisi olanlarda soya sütü önemli ve gerekli bir tercihtir. Keçi sütü kullanmanın her hangi bir sakıncası yoktur

8-Mama hazırlarken içeriklerine uygun birlikte kullanılabilir veya kullanılamayan besinler hangileridir? (Nur Eti)

Doğal besinler söz konusu olduğunda beraber tüketilmesi uygun olmayan besin yoktur. Ancak ailesel olarak alerjik bünyeye sahip bireyler bebeklerine de aynı besinleri verirken dikkatli olmalı ve tek tek deneyerek vermelidir.

9-Bebekler için riskli besinler hangileridir? (Ferah Ataş)

Bebekler için riskli besinler, besin hijyeni iyi sağlanmamış her türlü besin olmak üzere özellikle çiğ ve iyi pişmemiş etler, ısısı kontrol edilmemiş ve açıkta bekletilmiş besinler, tuzlu ve baharatlı besinler ile doğal olmayan çok katkılı besinler olarak açıklanabilir. Ancak ilk 1 yaşta oldukça alerjen olan bal tüketimi çok risklidir. Ayrıca aile öyküsü de göz önünde bulundurularak çilek, domates, yumurta, yer fıstığı, balık gibi alerjen olma olasılığı yüksek besinlerle de dikkatli tanıştırılmalıdır.

10-Besin grupları bebeğin gelişiminde nasıl bir rol oynar? (Ferah Ataş)

Besin gruplarının hepsi bebeğin büyüme geşilmesi yönünden önemli roller oynar. Bunlardan en önemlisi proteindir. Bebeğin zeka gelişimi için protein yönünden eksik beslenmemesi gereklidir.

11-Aylar ilerledikçe besin miktarları nasıl ayarlanmalı? (Elif Okancı)

Tamamlayıcı (ek) besinlere geçildikten sonra bebeğin yavaş yavaş bu besinler adapte olması gerekmektedir. Her bebeğin büyüme gelişme hızı ve doyma derecesine göre miktarlar farklılık gösterebilir. Düzenli kontrollerine yapılan bir bebeğin büyüme eğrisine göre porsiyonları ayarlanmalıdır.

12-Beslenme saatine gore sebze, meyve ve hayvansal gıdalar gün içinde hangi sırayla verilmeli? (Nur Eti)

Proteinli besinlerin (et, süt, yumurta, yoğurt) tok tutma özelliği daha fazladır. Bu nedenle gün içinde hareket halinde olan bir çocuğun bu besinlerden alması gün içindeki enerji döngüsünü sağlaması açısından önemlidir. Ara öğünlerde meyve, akşam yemeklerinde de sebze tercih edilmesi daha faydalı olabilir.


13-Hayvansal gıdalarda doğru pişirme tekniği nedir? Örneğin ızgara yaparken en az kaç dakika pişirmek gerekiyor? (Nur Eti)

Bebek beslenmesinde öncelikle haşlama veya yemek suyunda pişirme tercih edilmesi daha sağlıklı olacaktır. Izgara yapılması durumunda etin yanık özelliklerinin oluşmamasına dikkat etmek gerekir. Yanık oluşması kanserojen maddeler oluştuğu anlamına gelir. Etin kemikli olma/olmama ve parça büyüklüğü durumuna göre pişme süresi değişir.


14-Bebeğim dokuz aylık yaptıklarımın içinde sadece mama yiyor. Çorba, yumurta vs. gibi gıdalara ağzını sürmüyor, ağzını kilitliyor. Ne yapmam ve nasıl davranmam gerekiyor? (Bir anne)

Bu besinleri alması konusunda fazla ısrarcı olmamak daha doğru olacaktır. Çocuğun en iştahlı olduğu sırada yedirilmesi daha kolay olabilir. Bunun için önce bebeği çok az bir süre emzirip iştahlandırma tekniği uygulanabilir. Çocuk 1.5-2 yaşına kadar emzirilebilir ancak tamamlayıcı besinlere de 6 aydan sonra başlanmalıdır. Reddetme sorunu ilerlerse mutlaka fizyolojik ve psikolojik açıdan uzman değerlendirmeleri yapılmalıdır.

 
www.kendinizeiyibakin.com
 

 

2012-10-09
Bu yazı 12206 kere okunmuştur.
Adınız :
Yorumunuz :
 * 
@ZumrutOzkan twitter da takip edin