Yiyorum Büyüyorum Kitap Sayfası

Bebe Bisküvisi

 

 

 

 

 

 

 

Süt alerjili bebeğiniz varsa, diğer annelere nazaran en zorlandığımız kısım kahvaltılardır. Çevremde çoğu anneden gördüğüm kadarıyla hazır satılan bebe bisküvisini yumuşatıp, içerisine peynir ve yumurta ezip yediren anne çok. Ya da bebeğiniz 8 aylıktan büyükse tereyağlı omlet ya da beyaz peynirli omlette seçenekler arasına giriyor. Aslında bunlar normal koşullarda katı gıdaya geçmiş normal bir bebek kahvaltısı da sayılıyor.

Alerjik bebek annelerinin ne yazık ki böyle bir şansı yok. Az önce sıraladığım gıdaların bazılarını evde kendiniz yapabilirsiniz, bazılarını da malesef yediremezsiniz.
Size bugün, bebeğinizin kahvaltısında kullanabileceğiniz, içerisinde alerjik gıda olmayan özel bir bebe bisküvisi tarifi vereceğim. Bu bisküviyi kahvaltı ve öğün aralarında keçi yoğurdunun içinde (keçi sütüne alerjisi yoksa) ezerek verebilirsiniz.

Eğer bebeğiniz 1 yaşından büyükse;

İçindekiler: 
1 su bardağı buğday nişastası
1 su bardaği pudra şekeri
½ su bardağı zeytinyağı (sızma zeytinyağı)
1 tane yumurta
1 yemek kaşığı ceviz(rondoda çekilmiş)

Alabildiği kadar un ile yoğurulup, istenildiği şekilde fırın tepsisine dizilip 175 derecede kenarları hafif kızarana kadar pişirilir (ortalama 20 dk).

Bu tarifin içerisinde pudra şekeri olduğundan bir yaşından küçük, süt alerjisi olan bebekler için önermiyorum.

Eğer bebeğiniz 1 yaşından küçükse;

İçindekiler: 
1 su bardağı buğday nişastası
½ su bardağı zeytinyağı
1 tane yumurtanın sarısı
1 tane portakal kabuğu rendesi
Kabuğunu rendelediğiniz portakalın suyu
1 yemek kaşığı ceviz(Rondoda çekilmiş)

Alabildiği kadar un ile yoğurulup, istenildiği şekilde fırın tepsisine dizilip 175 derecede kenarları hafif kızarana kadar pişirilir (ortalama 20 dk).

Bu tarif ile hazırlayabileceğiniz bir çok kahvaltı seçenekleri bulunuyor. Bu seçenekler bebeğinizin alerji ciddiyetine göre değişiyor. Keçi sütü tüketebilen bebekler için sütün içerisine ezilip keçi sütünü kestirerek evde yaptığınız lor peynirini ekleyerek bebeğinize kahvaltı olarak yedirebilirsiniz.

Eğer keçi sütü tüketemiyorsa, devam ya da kaşık mamasına karıştırarakta ezebilirsiniz. Bebeğinizin yiyebileceği oranda mamasını bir kasede hazırlayıp, içerisine bisküviyi ezdikten sonra bir tatlı kaşığı pekmezle güçlendirebilirsiniz.

Ayrıca, bu tarifle hazırlanan bisküvileri pazar günü akşamdan yaparsanız, bebeğinizin hafta içi hazırlayacağınız tüm kahvaltılarında kullanabilirsiniz.

Şimdiden Afiyet Olsun.

Sevgilerimle,
Işıl Polat Aydoğan
instagram: madametoto 
 

 

2014-01-21
Bu yazı 3703 kere okunmuştur.
Adınız :
Yorumunuz :
 * 
@ZumrutOzkan twitter da takip edin