Yiyorum Büyüyorum Kitap Sayfası

Baget

Merhaba Sevgili Anneler,

Sizlere öncelikle kısaca kendimi tanıtmak isterim. Üniversitede bankacılık ve finans okumama rağmen hayatımda radikal bir değişiklik kararı alarak Paris'e pastacılık eğitimi almaya geldim. Şu an Le Cordon Bleu Paris’de aldığım eğitimim bitti ve Pierre Hermé de staj yapıyorum. Kendime bir blog açıp hem Paris'le hem de pastacılıkla ilgili bilgilerimi herkesle paylaşmak istedim. Zümrüt sayesinde yer edindiğim bu güzel site aracılığıyla da çocuklarınız için doğal,besleyici, ev yapımı ve katkı maddesi az besinler hazırlamak konusunda size yardımcı olmak istiyorum. Yazılarımla ilgili soru veya önerilerinizi paylaşırsanız çok sevinirim.
Ve sizler için ilk tarifim baget...

Baget, birazcık kaya tuzu serpişmiş tereyağı, bir iki domates-biber, biraz zeytinyağında zeytin, biraz peynir... İşte size mükemmel bir kahvaltı!
Paris'te olunurda bagete her gün tekrar aşık olunmaz mı? Olunur!
Bagetleriyle ünlü Paris'in en sevdiğim ekmeği Ciabata olsa da bugün sizlerle ünlü baget ekmeği tarifini paylaşıcam. Umarım hepiniz severek yapar, afiyetle yersiniz.

Ama yememek mümkün değil zaten :)
Bu tarifimde size ek olarak PüFf! başlığı altında bir bölüm hazırladım. Ben sıralamayı öyle yapmadım ama size önerim ilk önce PüFf! kısmını okumanız. Bazı maddeler kimyasal ayrıntılar içerse de bu ayrıntılar iyi sonuç elde etmek için çok önemli. Ünlü bir şefin dediği gibi "Yemek yapmak bir sanatsa, pasta yapmak bir kimya işidir."
Ben (sabırsız) dayanamayarak hemen tarifimi yayınlamak istiyorum. Yapılış ve sunum önerileri en yakın zamanda sizlerle olucak şimdilik az fotoğraf mis gibi bir tarif sizi bekliyor!


Baget

Malzemeler
210 g un
140 ml su
5 g yaş maya
4 g tuz*

Hazırlanışı
❧ Un ve tuzu karıştırın. Tezgaha alıp ortasını elinizle açın.
❧ Mayayı elinizle ezerek ortasına koyun.
❧ Suyu ekleyin ve mayayı açın. (Mayanın suda erimesine yardımcı olun.)
❧ Tek elinizi kullanarak parmaklarınızla unu yavaş yavaş alarak suyla karıştırın ve çok hafif yapışkan bir hamur elde edin.
❧ Hamuru toparladıktan sonra ucundan tutun ve tezgaha çarpın. İkiye katlayıp yan çevirin ve tekrar tezgaha çarparak hamuru uzatın. İşlemi hamura parmağınızla dokunduğunuzda hemen aynı şekle gelinceye kadar tekrarlayın.
❧ Hamuru bir kaba alın üzerine ve altına hafif un serpin ve mayalanması için bekletin.
❧ Hamuru içe katlanıp el ayasıyla ezerek ve yuvarlayarak rulo haline getirin. Kalıba alıp üzerine su serpin ve bıçak ile dilediğiniz gibi çizik (isterseniz boydan 1 çizik, isterseniz eğik ardı sıra 2 - 3 çizik) atın.
❧ Fırın: 220℃ - 20′
* Malzemeler 350 g’lık bir baget ekmeği içindir ve tuz oranı arzuya göre değiştirilebilir.


 


PüFf!
❧ Mayalı hamur asla mermerde açılmaz çünkü mermer soğuk bir taştır ve fermantasyonu hızlandırır.
❧ Tuz asla direkt olarak unun ortasına konulmaz çünkü tuz mayayı öldürür.
❧ Hamur mayaya bırakılırken içindeki havayı tutmaya yardımcı olması için hafifçe unlanır.
❧ Mayalanma sürecini ister oda sıcaklığında ister fırınınızın en düşük derecesinde gerçekleştirebilirsiniz.
❧ Nem vermesi için fırına mutlaka 1 kase su koyun.

 

Not: Malesef buradaki baget kalıplarımı anneme götürdüğüm için şu an baget şeklinde bir fotoğraf koyamıyorum. Eğer siz de baget kalıbı bulamazsanız dilediğiniz dikdörtgen veya daire şeklinde bir kek kalıbı kullanabilirsiniz.
 

Arzu Çetintaş
cetintas.arzu (*) gmail.com
arzucetintas.blogspot.fr

 

2012-09-16
Bu yazı 3025 kere okunmuştur.

Adadogaarslan

YB'ye hosgeldiniz ekmek yapmak hep erteledigim birsey tarif pratik gorunuyor en kisa zamanda denemek istiyorum. Busra

Adınız :
Yorumunuz :
 * 
@ZumrutOzkan twitter da takip edin