Yiyorum Büyüyorum Kitap Sayfası

B1 Vitamini

B1 Vitamini Tiamin adıyla bilinir. İlk keşfedilen B Vitaminidir. Vücutta karaciğer, kalp ve böbreklerde çok az depolandığı için günlük olarak alınması gereklidir. Fazla alındığında da idrarla atılır. Oldukça dayanıksızdır. Alkol, kafein, yiyecek katkıları, antibiyotik kullanımında etkisiz hale gelir. Fırında pişirilme işleminde suda pişirilmeye oranla daha az tahribata uğrar.

BULUNDUĞU YERLER

Tahıllar ve meyvelerde bol miktarda bulunur. Buğday, bulgur, makarna, pirinç, ekmek, nohut, mercimek, fasulye, badem içi, ceviz içi, ıspanak, patates, süt , yumurta, elma, et(koyun).

ÖNEMİ :

Merkezi sinir sistemi sağlığını korumakta önemli rol oynar, zihinsel fonksiyonların korumasında bize yardımcı olur. Karbonhidrat metabolizması için çok önemlidir. Enzimleri aktive ederek sindirime yardımcı olur ve düzenler.

EKSİKLİĞİNDE:

İştah azalması, sindirim bozukluğu, kabızlık, yorgunluk, baş ağrısı, sinir ve dolaşım hastalığı, kas krampları, ödem, depresyon, beriberi hastalığı (merkezi sinir sistemi hastalığı) görülebilir.

FAYDALARI:

Beslenme düzeyleri iyi ve B1vitaminini yeterli düzeyde alan kişiler bu tür sorunlarla pek karşılaşmamaktadır. Ayrıca uzun süreli eksikliğinde görülebilen beriberi hastalağına yakalanma (merkezi sinir sistemi hastalığı) riskinden kurtulmuş olurlar. Ayrıca eksikliğinde görülen tüm sorunlardan uzak olurlar. Buda kişinin yaşam kalitesine yansır.

GÜNLÜK KULLANIM DOZU:

Çocuklarda;

1-3 yaş: 0,5mg

4-8 yaş: 0.5 mg

Yetişkinde;1,5 mg


www.almanhastanesi.com.tr

 

2007-01-06
Bu yazı 1655 kere okunmuştur.
Adınız :
Yorumunuz :
 * 
@ZumrutOzkan twitter da takip edin