Yiyorum Büyüyorum Kitap Sayfası

Aslı


Paskalya Şapka Geçidi
İlk önce bilmeyenler için Easter’in yani Paskalyanın ne olduğunu ve Avustralya’da nasıl kutlandığını tanımlamakta fayda var. Easter, Hıristiyan aleminin en büyük bayramlarından biri. İnanışlarına göre Isa Peygamber. Good Friday yani Cuma günü çarmığa gerilmiş, Easter Sunday yani Pazar günü ise canlanmış. Avustralya’da bu bayram 4 gün kutlanır, Cuma, Cumartesi, Pazar ve Pazartesi. Geleneksel olarak bu bayramda yenilen 2 şey var. Biri Cuma günü yenilen “Hot Cross Bun” yani üzerinde hac işareti olan sıcak yuvarlak baharatlı, kuru meyveli ekmek ve Pazar günü yenilen irili ufaklı yumurtalar – genelde cukulatadan yapılmış. Yumurta yine inanışlara göre yeni yaşamı temsil ediyor. Bu cukulatali yumurtaları ise çocuklara genelde Easter Bunny – yani Paskalya Tavsani getiriyor. Tavsan ise inanışlara göre doğurganlığı temsil ediyor. Bizler nasıl Bayramlarımızda ailelerimizi gezeriz, aile büyüğünde yemek yeriz burada da genelde Pazar günü aile bir araya gelip yemek yiyorlar. Aynen bizim Seker Bayramımız gibi burada da aileler birbirlerine, çocuklara cukulatadan yapılmış yumurtalar veriyorlar.

Bundan yaklaşık 1 ay evvel kızım eve bir not getirmişti, 5 Nisan Perşembe günü okullarında anaokulu sınıfları ile 1. ve 2. sınıflar Paskalya Şapka Geçidi yapacaklardı. Doğal olarak burada doğup büyümediğimiz için, bu şapka geçidinin ne anlama geldiğini veya içerdiğinden pek emin değildik. Etrafımızda ilkokul cağı bir tek çocuk bizimki var, sorup da soruşturamadık onun için olsa olsa öğrenciler kafalarına birer tavsan kulağı falan takip herhalde yürüyeceklerdir dedik geçtik. Acelesi yok canim diye de tavsan kulağı alma isini son güne bıraktım ve panik halinde Çarşamba günü, işyerimin yakınındaki alışveriş merkezini talan ettim kulak veya şapkaya benzer herhangi birşey bulacağım diye. Ama nafile, her şey satılmıştı… Bir telaş Selim’e telefon edip hemen çık senin oralardan bir kulaklık bul diye direktif verdim. Is yerine dönünce de buradaki arkadaşlara anlattım, böyle böyle bulamadım falan diye. İşte o zaman herkesler anlatmaya başladı, meğersem bayağı ciddi bir olaymış, tüm okullarda yapılırmış, çocukların yapması gereken bir şeyken hırslı anneler olaya müdahale edip şapka yerine sanat eserleri yaratırlarmış… Bu sefer iyice telaşlanmaya başladım mı, herkesler sanat eserleri kafasında gezerlerken ben kızımı öyle bos bos tavsan kulağı ile mi yollayacağım simdi, kal diki elimde o bile yok… Hemen internetten bir tavsan resmi bastım, evde var olan eşyaları söyle bir duşundum, rahatlıkla bir hasır şapkayı feda edebilirim, bu resmi Lara’ya boyatıp yapıştırabilirim bir yumak pamuğu şapkanın arkasına yapıştırabilirim falan diye düşünürken rahatlamaya başladım.

Lara’yi okuldan almaya gittiğimde tek konuştuğu konu “ay ne kadar heyecanlıyım yarın için”, “bir suru şarki söyleyeceğiz”, “benim şapkam nerde?” gibi şeylerdi. “Bakalım baban eğer kulaklık bulabilirse o zaman bir tavsan olarak gideceksin okula, yoksa bu aksam seninle oturup şapka yapacağız” dedim. Aksam Selim eve geldiğinde elinde bir çift tavsan kulaklığı olduğunu görünce derin bir ooohhh çektiğimi hatırlıyorum. Ertesi gün eline de bir sepet verip, başında kulaklık ile yolladım okula. Saat 10’da tören başladı. Bütün anneler basket sahasının etrafına oturduk ve teker teker sınıfların geçitlerini seyrettik… Aman ne sapkalar vardı, ne yaratıcı anneler, çocuklar var. O kadar güzel bir goruntüydü ki anlatamam. Kızımda açıkçası kafasında sadece kulaklığı ile son derece sade bir görüntü çiziyordu ama kendisi bu durumdan hiç de şikâyetçi olmadan mutlu mesut herkese el sallayıp durdu.

Aksama Selim eve geldiğinde ona çektiğim resimleri ve videoları gösterirken dediğim tek şey, şimdiden hazırlanmaya baslarsak, seneye ancak hazır oluruz. Hoş ondan evvel Ağustos ayında Kitap Haftamız varmış, çocuklar en sevdikleri kitap karakteri olarak giyinip geleceklermiş. Bu kolay, bakalım kızımız hangi prenses olmak isteyecek…

Aslı

aslio.yb@yiyorumbuyuyorum.com

2007-04-11
Bu yazı 1479 kere okunmuştur.
Adınız :
Yorumunuz :
 * 
@ZumrutOzkan twitter da takip edin