Yiyorum Büyüyorum Kitap Sayfası

Anneler Sordu Diyetisyen Makbule Erçakır Cevapladı

Merhaba,
Benim 22 aylık oğlum var. Ana yemeklerde muhakkak 2 çeşit yediriyorum, çorba+ ana yemek ya da ana yemek + pilav, makarna gibi. Oğluma ikinci çeşit yemeği yedirirken biraz zorlanıyoruz çünkü yemek istemiyor. 22 aylık bir çocuğun ana öğünde yemesi gereken miktar ne kadar olmalı?
Emine baş


Merhaba Emine Hanım,
Öncelikle bebeğinizi kaç saat arayla beslediğiniz çok önemli. Biz normal şartlarda 3-4 saatte bir beslemeyi öneriyoruz. Eğer bebeğiniz acıkmıyor ise bunu 5 saate kadar çıkartabilirsiniz. Öğün düzeniniz oturana kadar bu şekilde gitmesinde bir problem olmaz. Ayrıca bebeklerde öğünde tek bir besin tüketmesindense çeşitli şeyleri yemesini öneriyoruz. Örneğin, 1 çay bardağı çorba, 4 yemek kaşığı etli sebze yemeği ve 1 çay bardağı yoğurt gibi. Bebeğinizi bu şekilde beslenmeye alıştırmaya çalışın. Ancak porsiyonlar çok önemli. Çorbayı 1,5 çay bardağından fazla vermeyin. Lütfen porsiyonlarını küçük tutun. Eğer yine de tüketmiyorsa daha yumuşak bir geçiş yapabilirsiniz. Örneğin çorbasını içsin ama sebze yemeğini biraz daha az yedirerek 2. yemeği yedirmeye alıştırmaya çalışın. Örneğin kahvaltıda 1 dilim ekmek içi, biraz pekmez, biraz peynir, 1 yumurta tüketebilir. Ekmeğinin üzerine biraz pekmez sürün verin. Yine ekmeğinin üzerine biraz tereyeğı ve peynir sürerek verebilirsiniz. Tabiki bunların hepsini bir arada almak zorunda değil. Örneğin yumurta ve peyniri bir arada vermeyin. Çok fazla protein yüklemesi olmasın. Bence öğün aralarını biraz daha uzatın, hemen öğün öncesinde çocuğunuzun karnını doyuracak atıştırmalıklar vermeyin.

Sayın Makbule hanım,
Dört yaşındaki oğluma balık yağı önerir misiniz? Balık tüketmeyi pek sevmiyor balık yağı vermem ne derece doğru ve güvenilir? Marka önerebilir misiniz? Şimdiden teşekkürler....
Filiz Akkar

Merhaba Filiz Hanım.
Aslında balık yağını gerek görmedikçe çocuklara önermiyoruz. Çünkü balık yağı ile birlikte oğlunuzun A vitamini alımı da artacaktır. A vitamini vücutta hassas ve tüketimi iyi ayarlanması gereken bir vitamindir. Çok rahat toksisitesi görülebilir. Bu yüzden oğlunuzun doktoruna öncelikle danışmakta fayda var diye düşünüyorum. Eğer o önerirse tabi ki kullanabilirsiniz. Ama siz kendiniz başlamak istiyorsanız vitamin içermeyen balık yağlarını başlayabilirsiniz. Ancak yine de oğlunuza balık yeme alışkanlığı kazandırmaya çalışın. Evde tüketimini arttırın. Farklı şekillerde onun sevebileceği şekillerde balık yemekleri pişirebilirsiniz.

Merhabalar,
Bebeğim bir yaşına geldi, yeni beslenme düzenini nasıl oluştur malıyım ?
Nazlı Topkaya

Merhaba Nazlı hanım.
Bir yaş bebeklerin beslenme düzenlerinin şekillendiği önemli bir yaştır. Bu yaşlarda besinleri bilerek, görerek tüketmesi çok önemli. Bu yüzden kesinlikle bulamaç yapmayın. Sizinle birlikte aile sofrasına oturup her şeyi tüketebilir. Ancak çok fazla alışmamaları için şekerli gıdaların tadına çok bakmamasını sağlayın. 3 yaşına kadar şekerli gıdalardan uzak kalan çocuklarda obezite riski ciddi oranda azalıyor. Bebeğinizin 1 hafta içinde 120 grama yakın kıyma , 150 grama yakın balık yemesini sağlayınız. Çorbalarının kaselerini küçük tutun. Her besin grubundan tüketebilmesi için bebeğinizin tabakları küçük olsun. 1 - 1,5 çay bardağından fazla bir öğünde çorba olmasın. 1 çay bardağı çorbası, yanında etli sebze yemeği, 1/2 dilim ekmeği ve yoğurdu bulunsun. Bu sağlıklı bir öğündür. Bebeğinizin beslenmesinde mutlaka katı bir şeyler bulusun. Krep, omlet, tereyağı, bal, taze sıkılmış portakal suyu özellikle kahvaltıda bulunabilecek besinler.

Sabah kahvaltısı:
1 haşlanmış yumurta + 1 kibrit kutusu peynir + 1 dilim tam buğday ekmeği + 1 tatlı kaşığı pekmez (bunların yanına 1 çay bardağı süt ekleyebilirsiniz. Ancak bu besinleri kesinlikle bulamaç yapmayın, tek tek görerek yemesini sağlayın)

Ara:
1 tane mevsim meyvesi

Öğlen:
3-4 yemek kaşığı kıymalı sebze yemeği
1 dilim ekmek veya 2 köfte/ tavuk/balık
2 kaşık makarna/pilav

Ara:
1 küçük kase yoğurt (kendiniz mayalarsanız çok daha iyi olur)
Ara sıra yukarıdakilere ilaveten kuru meyve ekleyebilirsiniz.
Akşam: öğlen alternatiflerinden biri olabilir

Merhaba,
Benim 4.5 aylik oğlum var. Sütüm az diye formül süt  (aptamil1) alıyor doğduğundan beri. Bu ay ek gıdalara başladık. Patates, havuç, kereviz ve bazen de ıspanak haşlayıp, püre yapıp 1 öğün 1 kase veriyorum. Ara öğün de 1 kase yoğurt yiyor (pastörize inek sütünden yapıyorum). Doktorumuz tüm mevsim sebzelerini karıştırıp ver dedi.
-Sizce bu sebzeler özellikle kereviz ve ıspanak için erken mi?
-Pirinç de koymalı mıyım bu püreye?
-Pirinç unlu aptamilli muhallebi vermek için erken mi?
İpek Dural

Merhaba İpek Hanım, 
Tüm mevsim sebzelerini karıştırıp vermenizde herhangi bir problem olmaz. Ancak ek gıdalara henüz yeni başlamışsınız. Bu yüzden yavaş yavaş gitmekte fayda var. Kesinlikle 2 yeni besine aynı gün başlamayın. Ayrıca şu anda yarı adapte bir mama kullanıyorsunuz. 6. aydan sonra doktor kontrolünde devam formüllerine geçmenizde fayda var. Ancak bebeğinizi sütünüz az gelse de mümkün olduğunca emzirmeye çalışın. Bu sizin ve bebeğinizin arasındaki bağı da güçlendirecek ve bebeğinizi psikolojik açıdan rahatlatacaktır. Ayrıca bebeğinizin diyetine yavaş yavaş elma suyu da ekleyebilirsiniz.

Merhaba,
Dokuz aylık bir bebeğim var, 3 ay önce ek gıdalara başladık fakat bu aylarda yani 9 aylıkken ve bundan sonraki beslenme şekli nasıl olmalı? Kaç saat arayla hangi besinleri ve ne miktarlarda vermeliyim?
Tubi Gül

Merhaba Tubi Hanım, 
Anne sütüne mutlaka devam etmeye çalışın. Bebeğiniz sizin mayaladığınız yoğurdu taze sıkılmış meyve suyunu rahatlıkla tüketebilir. Ayrıca kıymalı, etli iyi ezilmiş ev yemeklerini tüketebilir. Ancak tabiki porsiyonlarını küçücük tutarak.1 yaşına kadar kesinlikle tuz ve şeker tükettirmeyin. Kıymalı sebze yemekleri, az az kurubaklagil çorbalarını, dolma içlerini, yumurtalı sebze yemeklerini tükettirmeye çalışın. Emzirmeyi daha çok geceye almaya çalışın. Gece en azından 1-2 defa emzirmeye çalışın. Gündüz sizi daha az emebilir, bunda herhangi bir sorun olmaz. Zamanla yedikleri yaşına göre artacaktır. 1 yaşına kadar bal, bakla, inek sütü, tuzlu ürünler, kuruyemişlerden uzak durun. Fakat inek sütü ile üretilmiş süt ürünlerini verebilirsiniz. Özellikle 1 yaşından sonra yine küçük porsiyonlarda tıpkı bizim gibi bir öğünde çeşitli besinleri almasını sağlarsanız dengeli bir beslenme düzeni yakalamış olursunuz.

Merhaba;
27 aylık ikizlerime meyve yediremiyorum. Sevmiyorlar, bir türlü alıştıramadım. Sabahları birer çay bardağı olacak kadar taze meyve suyu sıkıyorum. Meyvenin yerini tutmaz posası olmaığı için biliyorum ama ne yapabilirim? Şeker yüklemesi olur mu? Alıştırmak için neler önerirsiniz?
Soyup önlerine koyuyorum, yanlarında yiyorum. Biri çok nadir de olsa elma yiyor, ikisi de televizyon karşısında muz yiyor ama televizyonsuz asla..
Şimdiden teşekkürler.
Neslihan Solmaz

Merhaba Neslihan Hanım,
Çocuk beslenmesinde örnek model olmak her zaman çok önemlidir. Onların karşılarında meyve yiyerek ikizlerinize örnek olmanız doğru bir davranış. Ancak ikizleriniz meyve yememe konusunda evde veya yakınlarınızda başka birini örnek almış olabilirler. Çocuklar bir besini tüketmedikleri zaman inatlaşmak doğru değildir. Onları biraz rahat bırakmak ama tabi ki uzaktan da olsa takip etmek ve kontrolü elde tutmak gerekir. Meyve yemeyen çocuklar için meyve suları önerdiğimiz, alternatif bir yoldur. Meyveyi onların sevebileceği şeylerin içine koyabilirsiniz. Örneğin yoğurtla karıştırıp meyveli yoğurt olarak veya az şekerli ama meyveli bir kek veya sütlü tatlının içine gizleyip verirseniz günlük ihtiyaçlarını karşılayabilirsiniz.

Merhabalar,
2 yaşında bir oğlum var, ilk 6 aylık dönemde emzirmede hiç sorun yaşamadım ama ne zamanki ek gıdalara geçince sorunlar başladı vekatlanarak büyüdü. Her defasında çözüm bulmak için çabaladım; özel doktorumuzu değiştirdim, çocuk diyetisyenine gittim, psikoloğa gittim ama sonuç alamadım. Evet yemek yemeyen bir oğlum var ve artık 2 yaşında olduğu için bu daha da zorlaştı. Bu süreci kısaca özetlersem:  4. ayın sonunda yavaş yavaş yutmayı öğrensin diye ek gıdalara başladık, 6. ayda o zaman ki doktorumuz bizi katı gıdalara başlattı ve ısrarcı olun dedi, şimdi anlıyorum ki bu hanemize ilk eksi olarak yansıdı. 6. ayda oğlumda idrar yolu enfeksiyonu çıktı ve antibiyotik vermemiz gerekti, ağzına şırınga ile zorla ilaç boşaltıp içirmek 2. eksi oldu. 7. aydaki zorunlu sünnet ise eksileri daha da arttırdı.

Tabi o zamanlar bilemiyordum yaptığım her zorla müdahale bana yemek yemede eksi olarak geri dönüyormuş! 15. aya kadar oyunla, reklamla öyle böyle her yönden zengin çorbalarımızı biraz zor da olsa içirmeye devam ettik. O sıralar ilk kaşığa tepki veriyordu ama ikinci kaşıktan sonra beğenirse içiyordu. 15. ayda her ne olduysa ağzını kapattı ve bir daha da açmadı, elinde ısırarak katı besinlerle ekmek, börek, elma vs. ile beslenmeye başladı, bizim verdiğimiz kaşığı kesinlikle reddetti. İki ay sabrettik sonra bizim elimizden kaşıkla pilav, makarna yemeye başladı. O sırada kırmızı ete alıştırmak için kıymalı pideyi denedik ve başarılı olduk, daha sonra tavuk kanat denemelerimiz sonuç verdi, ama bu süreçte meyve denemelerimiz daha da olumlu idi, ama hala yumurta, süt, peynir, yoğurt yemiyordu. Gittiğimiz her kontrolde boy ve kilo artışımız normal değerde çıkıyordu. Pek çok doktor “çocuk iyi, neyi dert ediyorsun” diyordu.

Dün 2 yaş muayenemizi olduk boy 93 cm, kilo 13,5kg.  değerler normal ama doktorumuz özellikle beyin ve zeka gelişiminde bu yetersiz beslenme ile çok geride olduğumuzu söyleyip diyetisyene gönderdi. Diyetisyen oü bize her zamanki gibi bir liste verdi, ama benim sorunum ne yedireceğimi bilmemek değil ki, ben nasıl yedireceğimi bilmiyorum, çünkü çocuğum yemiyor, zorlasam da yemiyor zorlamasam da, ki ben zorlamaktan yana değilim. Artık çıldırma noktasına geldim. Sizleri bir arkadaşım tavsiye etti. Lütfen bana yardım edin ne yapabilirim de oğluma yemek yedirebilirim, yemek alışkanlığı kazandırabilirim, sulu yemek yedirebilirim? Ya da kime nereye gitmeliyim? Lütfen çok rica ediyorum, çok teşekkürler...
Y.D

Merhaba Y. Hanım,
Öncelikle endişelenmenize gerek yok. Çünkü bebeğinizin boy ve kilo gelişimi gayet iyi görünüyor. Zeka gelişiminin nasıl olduğunu size en iyi bir pedagog veya çocuk psikiyatrisi söyleyebilir. Sizin de söylediğiniz gibi bebeğinize ısrar ederek hata etmişsiniz. Bu yüzden artık hiçbir şekilde ısrar etmeyin yemek yemesi için. Ona örnek model olmaya çalışın. Şu anda bazı besinleri almayı kabul etmiş görünüyor. Aynen bu şekilde yavaş yavaş, ısrar etmeden, endişenizi oğlunuza yansıtmadan yemek saatlerini eğlenceli bir hale getirmeye çalışın. Aç olan bir çocuk mutlaka yemek yer. Onun kendisinin aç olduğunu fark etmesine izin verin. Ayrıca sadece öğünde yemek verin. Aralarda bir şeyler atıştırmasına izin vermeyin. Yemek sofralarını aile bireylerinin konuşup sohbet ettiği, neler yaptığını anlattıkları eğlenceli anlar haline getirmeye çalışın. Yemek hazırlarken veya siz servis yaparken sizi izlemesine hatta zaman zaman müdahale etmesine, size yardım etmesine izin verin. Zamanla yediklerini arttıracak ve çeşitlendirecektir.

Merhaba,
Emzirirken Metabolizmayı Hızlandırmak Zayıflamak İçin Bebeğe Zarar Vermeden En İyi Yöntem Nedir
İrem

Merhaba İrem Hanım,
Anne sütü üreten vücut inanılmaz derecede bir enerji sarf eder. Özellikle ilk aylarda günlük 700-750 kaloriyi sadece emzirirken harcarsanız. Bunun büyük bir kısmı diyetiniz tarafından karşılanmalıdır. Ancak annenin gün içinde kaç defa emzirdiği, kaç dakika emzirdiği, bebeğin kaç aylık olduğu gibi etmenler oldukça önemlidir. Aynı zamanda doğum sonrası ayrıntılı doktor kontrolünden geçmeniz gerekmektedir. Emzirirken zayıflamanın en kolay kolu bir diyetisyen eşliğinde kontrollü ve sağlıklı bir şekilde zayıflamaktır. Bu hem bebeğinize zarar vermeyecek hem de çok rahat bir şekilde zayıflamanızı sağlayacaktır.

19 Mayıs Hastanesi
 

2012-02-13
Bu yazı 11552 kere okunmuştur.

z başkan

merhaba benım bır oglum ve bır kızım var kızım 3,5 oglum 1,5 yasında kızım oyuna daldıgı ıcın yemıyor ama daha onceden cok guzel yıyordu fakat oglum cok zayıf peynır ve yogurt yemıyor sut cok ıcıyor yumurtada sadece omlet seklınde yıyor ama kılo almıyor cok doktora goturduk bır problem cıkmıyor 9 kılo ve ben bunu cok kafaya takıyorum pılav makarna da sever kılo almasını saglıyacak baska ne yedırebılırız

Adınız :
Yorumunuz :
 * 
@ZumrutOzkan twitter da takip edin