Yiyorum Büyüyorum Kitap Sayfası

Anne İçgüdüsü

Uzuuun bir aradan sonra tekrar merhaba, yazamadım çoktandır. İçimden gelmedi, toparlayamadım, ne yazsam bilemedim, hepsinden biraz...

Ne yazmak istediğime karar verdim, evet "anneler bilirler" demek istiyorum hatta haykırmak istiyorum en iyisini annesi bilir diye.

Yooo asla hekiminizi, ya da bilgisine güvendiğiniz tecrübeli büyüklerinizi hiç dinlemeyin demiyorum, öyle anlaşılmasın. Diyorum ki çocuğunuzla ilgili herhangi bir şeye karar verirken içgüdülerinize güvenin, bir konuda eminseniz ısrarcı olun.

Çünkü annelik çok değişik, çok anlaşılmaz bir durum gerçekten. Bebeğinizin varlığını öğrendiğiniz andan itibaren hayata önce onun gözlerinden bakıp, hep onun ihtiyaclarını öncelikli tutuyorsunuz öyle değil mi?? Üstelik bunun icin çaba harcamanız bile gerekmiyor, her şey kendiliğinden oluveriyor. Bir anda hayatınızda ki en önemli konu "O" oluveriyor.

Tekrar söylüyorum, doktorumun sözleri önerileri benim icin kural her zaman, kendim de doktor olduğum halde sevdiğim, güvendiğim, bilgisinden emin olduğum bir çocuk doktorumuz var. Önerilerini harfiyen uyguluyorum ben de. Ama bir gerçek var ki çocuğunuzu en iyi siz tanıyor, onun için en iyisini yine siz biliyorsunuz emin olun. Twitter da birkaç anneyle paylaşmıştım ama tekrar anlatmak istiyorum bu konuyla ilgili bazı şeyleri.

Beyninde çeşitli nedenlerle beyin omurilik sıvısı artışı olan durumlarda çocuk hatta bebeklere, yeni doğanlara şant isimli bir cihaz takılır. Beyindeki fazla sıvıyı tahliye eden bir cihazdır bu. Gerçekten hayati önemi vardır hasta için, tıkanma ve enfeksiyon bu cihaz için en sık karşılaşılan problemlerdir ve tıkanınca hızla müdahale gerekir. Cerrahi olarak yani...

Beyin cerrahisi asistanlığımız süresince en çok karşılaştığımız hasta grubuydu bu grup. Ve gözlemlediğim çok önemli bir şey vardı, çok değer verdiğim bir hocam da aynı konuda dikkatli olmamızı sıkça hatırlatırdı.

Bazen gece 3-4 gibi hastane de herkesin uyumak istediği, nöbette dahi olsanız sakinlik aradığınız saatlerde bir anne şantlı çocuğu ile çıkıp geliverir. Görünürde hiçbir şikayeti olmayan çocuğunun şantının tıkandığını söyler. Önce şüpheyle yaklaşırsınız çocuk iyi görünüyordur. Ama bu da şansa bırakılacak bir durum değildir ve tetkikleri yaparsınız veeee BİNGO... Şant tıkalıdır. Tabii oran %100 değil. Aramızda pimpirikli çoğunluk az değil kabul edin ama birçok hastanın gerçekten acil ameliyata alındığını söyleyebilirim.

Hepimizin sağlıklı, mutlu, huzurlu çocukları olsun, hastalık nedir bilmeyelim dilerim ki. Ama ben şuraya bağlamak istiyorum konuyu; uyumuyor ( ama yanlış yapıyorsun böyle uyur mu?), yemiyor ( yedirdiğin şeylerdendir, hem neden yemesin ki?), emziriyorum ( ama bence sütun yetmiyor bu çocuk aç, mama ver buna), üşümüyor ( ama hava çok soğuk ,çok ince giydirmişsin çocuğu) bu ve bunun gibi savaş verdigimiz konularda içgüdülerimiz genellikle yalan söylemiyor.

Çocuğumuz için en iyisini isteyen biz anneler, başkalarına karşı kendi insiyatifimizi kullanmalıyız diye düşünüyorum ben.

Bu arada burada yazdığım tıbbi mevzu kesinlikle hastaya kişiye özgü tecrübe ve görgümdür hiç kimseye buradan tıbbi tavsiye de bulunmuyorum. Ayrıca tıbbın en önemli düsturu 'hastalık yoktur hasta vardır.'

Sevgiler
 

2011-11-27
Bu yazı 1994 kere okunmuştur.
Adınız :
Yorumunuz :
 * 
@ZumrutOzkan twitter da takip edin