Yiyorum Büyüyorum Kitap Sayfası

Banu Engiz

Banu Engiz

Yazarın Son yazıları

Anne - Baba Olmak

"Anne baba olunca anlarsın!" cümlesi çoğumuzun ne kadar aşina olduğu bir deyiştir. Anne baba olma sırası bize geldiğinde, kendi anne babalarımızın bizlere söyledikleri ve gençlik yıllarımızda kulak arkası ettiğimiz bunun gibi önemli mesajlar birden anlam kazanır.

Nedir anne baba olmak?
Anne baba olmak insanoğlunun hayatta başına gelebilecek en güzel mucize ve hediyedir. Dünyanın en zor işidir ve anne baba olana kadar size kimse bu zorluktan bahsetmez. Başlı başına bir sorumluluktur ve bu sorumluluk daha onu dünyaya getirmeden önce anne karnında başlar. Bu mucizeye iyi, doğru ve güzel bir dünya yaratmak için anne baba dört elle sarılır bu zorlu yola. Keşke her şey "çocuğumu nasıl büyütürüm" kitaplarını okumakla, katılan kurslarla, paylaşılan fikirlerle, dinlenen hikayelerle bitse. Çünkü her anne baba yaşam koşulları ve eğitim düzeyleri gereği diğerleri kadar şanslı olmayabilir. Her biri kendi imkanları doğrultusunda elinden gelenin en iyisini yapmaya gayret eder. Çocuklarına sundukları imkanların azlığı veya çokluğu, yapılabilenler veya yapılamayanlar hiçbir zaman bir anne babayı diğerinden daha iyi ve üstün kılmaz. Sahiplenmek, kaygı duymak, endişelenmek ve merak etmek bütün bu anne babaların ortak özelliğidir. Çocuk ne kadar büyürse büyüsün, bu kural değişmeyecektir.

Özünde anne babalık emek, hoşgörü ve sabır ister. Sağduyulu olmayı gerektirir. Bunun da kitabı yoktur! Yaşanılan tecrübelerle ve deneme-yanılma yöntemleriyle aslında her anne-baba kendi kitabını yazar. Anne baba olarak doğulmadığını ama bunun öğrenilen ve öğrenilebilir bir şey olduğunun farkına varır. Böylece ilk çocukla beraber, anne baba da büyür, gelişir ve öğrenir. İlk çocukla beraber her zaman bir bilinmeyen ve yaşanmamışlık vardır. Bu büyüme ve öğrenme süreci ilk çocukla her zaman devam eder.

Çocuk eğitiminin anahtarı: özgüven
Özgüven çocuğun eğitiminde, duygusal ve sosyal gelişiminde belirleyici bir rol oynar. Anne baba olmanın önemli sorumluluklarından biri de eğitimin temel taşlarının evde atılmasını gerektirir. Çocuğun duygusal sağlığı eğitimin temel taşıdır. Duygusal sağlığın anahtarı da özgüvendir. Evdeki çatışmaları çözmek ve çocuğun özgüven düzeyini geliştirmek anne babanın bir numaralı sorumluluğudur.

Anne baba çocuğun ilk rol modelleri ve öğretmenleridir. Onlar çocuğun kendisini nasıl hissedeceği konusunda en etkili pozisyondadır. Yaşamının ilk yıllarında, çocuk tümüyle onlara bağımlıdır. Dolayısıyla anne babanın, özgüveninin düzeyi çocuğun özgüvenini etkiler.

Anne babaların sahip oldukları en önemli etkileme aracı, çocuklarıyla aralarındaki ilişkidir. Dolayısıyla çocuk için en önemli ilişki anne babasıyla olan ilişkidir. Çocuğun en fazla ihtiyaç duyduğu şey anne babası tarafından sevilmek, benimsenmek, önemsenmek ve değer verilmektir. Bunun için anne babanın ilgisi şarttır.

Dünyanın en zor işi olan anne babalık, "doğal" bir yetenek değildir. Çoğu zaman hiç eğitim almadan kendinizi bu çok boyutlu işin içinde bulursunuz. Başarılı bir ebeveyn olmak, anne babanın kendi özgüvenlerine, birbirleriyle olan ilişkilerine, problem çözme ve etkili iletişim kurma becerilerini geliştirebilme ve yaratmış oldukları aile ortamının sevecenlik düzeyine bağlıdır.

Banu Engiz
Psikolojik Danışman
Ankara English Preschool
Eğitim ve İdari Koordinatörü
aepilkadim@superonline.com
www.ankaraenglishpreschool.com

2006-06-26
Bu yazı 2023 kere okunmuştur.
Adınız :
Yorumunuz :
 * 
@ZumrutOzkan twitter da takip edin