Yiyorum Büyüyorum Kitap Sayfası

100 Sağlıklı Yiyecek

Kaan doğduğundan beri ne zaman bir kitapçıya girsem otomatiğe bağlanmış gibi ilk iş mutlaka çocuk kitapları bölümüne gider, ne var ne yok bir bakıp, faydalı ya da eğlenceli bulduklarımı satın alırım. Bu, benim kendime tayin ettiğim bir görev. Her akşam iki-üç banko, fenalıklar getirse de bazen dört, beş kitap mutlaka okunur bizim evde. Onun için kitap dinlemek, benim için ona kitap okumak gerçekten önemli bir gerekliliktir.

Ne mutlu ki, son yıllarda kitapçılarda çocuk bölümlerine gereken özen gösterilip çocuklar için kitap seçmek özendirici bir hale getirildi. Kitapçıda küçücük masa ve sandalyelere kurulmuş kitap inceleyen çocukları görmek çok güzel bir manzara bence. Özellikle Armada’daki Remzi kitapevinin çocuk kitapları bölümü sadece onun için değil, benim içinde çok eğlenceli.

Buraya ayda en az bir hafta sonu kalabalık saldırısı başlamadan erken gitmeye çalışıyoruz. Ortadaki bankta yer yoksa yere bağdaş kurup beğendiğimiz kitapları inceliyoruz. Kaan dinazorlu kitapların hepsini satın almam için beni ikna etmeye çalışsa da ben çoooktan onu hem eğlendirecek, hem de bir şeyler öğretecek kitapları toparlamış oluyorum.

Takip ettiğimiz çeşitli seriler var. Her gittiğimizde bu serilere ek kitaplar gelmiş mi diye bakınıyoruz. Örneğin Mick Inkpen’in sevimli köpek Kipper’i, Nick Butterworth’un tombiş park bekçisi Percy’nin parkta yaşayan çeşitli hayvanlarla olan maceralarını anlattığı Percy the Parkkeeper’i, Roger Hargreaves’in çok sevimli Mr. Men ve Little Miss serileri kütüphanemizde sayıları çoğalan kitaplardan bazıları.

Türkçe kitaplardan “İlk Ansiklopedim Larousse”dan dönüp dolaşıp istifade ediyoruz. İtiraf edeyim, tüm bilgilerle ilgilenmiyor. Resimli olduğu için sayfalarını çevirip merak uyandıran bölümleri okuyoruz. Eh bu da bir şey. En azından ansiklopedi okumaya iyi bir başlangıç.

Kaknüs Yayınları'nın 15 kitaplık Cemile serisi bence daha çok 2-4 yaş çocuklarına hitap etse de, çizimleri ve anlatım şekliyle Kaan’ın çok hoşuna gidiyor. Özellikle ne zaman “Cemile Kötü Söz Söylüyor” u okusak gülmekten kırılıyor. Çocuklara güzel davranışları anlatan çok sevimli bir seri tavsiye ederim. Şu an adları aklımda olmayan bir çok okul öncesi egzersiz kitaplarımız da var. Aralarında çok keyif alarak yaptıklarımız olduğu gibi, birinci sayfasından itibaren sıkanlar da oldu. Bunların da isimlerini merak edenler için yazabilirim. Son bir aydan beri favorimiz ise sayıları öğrenmesine çok büyük katkısı olan noktaları birleştirme kitapları.

Kitapçıya sadece oğlum için kitap seçmeye gitmiyorum tabi. Gerçi onunla gittiğimde kendim için sallana sallana kitap bakma gibi bir lüksüm olmuyor. Artık kitapçılarda kitap dışındaki ürün çeşitliliğine yetişilemiyor. Anne bak dvd, bak çıkartma, bak puzzle deyip deyip beni her yöne çekiştirdiğinden ‘bir bakayım ne kitaplar çıkmış’ diye dolanamıyorum. Ancak geçen Cumartesi tüm günü babasıyla geçirince, benim de Remzi kitapevinde dilediğim gibi sallanma lüksüm olmuş oldu :)

Kelime haznesini çok geliştirdiğini düşündüğüm ve çok sevdiğini bildiğim için ona yeni Mr. Men Little Miss kitapları aldım. Kendim için de üç kitap seçtim. Biri bu hafta hem Bir Bilenden, hem de beslenme köşelerinde (yazarının izniyle) bölümlerini okuyabileceğiniz Prof. Dr. İdris Mehmetoğlu’nun “Bilimsel Gerçekler Işığında Gıdalar ve Sağlıklı Beslenme” kitabı, diğeri en çok satanlar listesinde haklı bir yer edinen Akdoğan Özkan’ın “Türkiye’de Ölmeden Önce Yapmanız Gereken 101 Şey” kitabı, sonuncusu da Medyatik Yayınlarının piyasaya sunduğu "100 Sağlıklı Yiyecek" kitabı. Hepsi birbirinden güzel ve ilgi çekici. Akdoğan Bey’in kitabı benim için özellikle çok anlamlı oldu. Kitabı o kadar güzel düzenlemiş, bilgileri o kadar anlaşılır kalem almış ki bu kadar olur. İnsan okudukça kendini “gerçekten de ot gibi yaşıyoruz” demekten alıkoyamıyor. Kendisinin de söylediği gibi kitap kılavuz niteliğinde, sadece okumak değil, kullanmak da lazım.

“Bu kitabı okuyor olmanız, kendi sağlığınıza ve sevdiklerinizin sağlığına önem verdiğinizi gösterir” cümlesiyle vurucu bir giriş yapan 100 Sağlıklı Yiyecek kitabına gelince; bu kitap sağlığı güçlendirecek 100 iyi besine odaklanmış. Kitap bunları tanımlayıp, tanıtmakla kalmıyor, aynı zamanda bu besinlerle ilgili kolay yemek tarifleri ve besin değeri listeleri veriyor. İçindeki tarifler bizim yemeklerimize oldukça yabancı. Kullanılan malzemeler arasında da tanımadıklarınız olabilir, yine de baskı kalitesi, resimleri ve pek tabiî ki değerli bilgileriyle kütüphanenizde yer almayı hak eden güzel bir kitap. Yayınevinin izniyle beslenme köşemizde arada alıntılarını okuyacağınız 100 Sağlıklı Yiyecek kitabından çocukların damak tadı için en uygunu olarak seçtiğim bir tarifi ve ana malzemesi “bal” la ilgili bilgiyi buyurun okuyun. Umarım kitabı alıp, yararlanmanız için vesile olur.
Kolay gelsin, görüşmek üzere…

Bal
Güçlü bir doğal antiseptik olan bal, soğuk algınlığı ve boğaz enfeksiyonlarına karşı iyi gelir. Ayrıca anti bakteriyel özellikleri nedeniyle mide bozukluklarına karşı da faydalıdır.
Polen alerjisi olanlara direnci arttırmak için her gün petek balmumu ile birlikte işlenmemiş organik bal tüketilmesi tavsiye edilir. Aynı zamanda içindeki antioksidanlar nedeniyle, günlük bal tüketimi vücuttaki serbest radikallerin hücrelere verdikleri zararı engeller. Bununla birlikte, bal, saf şekere göre şeker hastaları için daha sağlıklı bir tatlandırıcıdır ve kandaki şeker oranına daha az etki eder. Ayrıca kandaki kolesterol seviyesini düşürür. Kalp krizi için risk oluşturan homosistein azalmasında yardımcı olur.
Kalori oranı yüksek olduğu için balı ölçülü tüketin ve 1 yaşından küçük çocukların sindirim sistemlerine ağır geleceği için bal yedirmeyin.

*Saklama ve Servis: Ham, işlenmemiş kovan balı, süpermarketten alınandan besin değeri olarak çok daha faydalıdır, çünkü işlenmiş bal ısı uygulamasına maruz kalır ve besin değerini kaybeder. Balı serin ve karanlık ortada saklayın. Şeker yerine kullanabilirsiniz, fakat iki kat daha tatlı olduğu için ölçüyü yarı yarıya tutun.

100gr. Balın Besin Değeri:
Enerji 288 kcal/ Protein 0 gr./ Karbonhidrat 76 gr./ Yağ 0 gr./Lif 0 gr./Potasyum 35 mg./Kalsiyum 8 mg./ Magnezyum 2 mg.

Kuru Erik Püreli Bal ve Yoğurt
-250 gr. çekirdeği çıkarılmış kuru eriği tencereye yerleştirin, 1 rendelenmiş limon kabuğu ve 8 sofra kaşığı soğuk su ekleyin. Kapatın, 6-8 dakika kaynatın ve püre haline gelene kadar karıştırın.

-Püreyi 4 ayrı cam bardağa bölüştürün, üzerlerine 2-3’er çorba kaşığı saf bal ekleyin. 450 gr. doğal yoğurdu bardaklara bölüştürün, üzerine ½ çorba kaşığı çıtır müsli serpin. Hemen servis edin

2007-09-25
Bu yazı 1941 kere okunmuştur.
Adınız :
Yorumunuz :
 * 
@ZumrutOzkan twitter da takip edin