Yiyorum Büyüyorum Kitap Sayfası

Zümrüt Özkan Kimdir?

Zümrüt Özkan Kimdir?

Yaz sıcağında bebek beklemek zor... Annemin sancıları 28 Temmuz’da akşam yemeği için çorba karıştırırken başlamış. Sanırım hayatımın bir döneminde yemekle haşır neşir olacağım o zamandan alnıma yazılmış... Ailenin üçüncü kızı olarak anne, baba, anneanne, iki abla, konu komşu ve yakın akrabalar arasında el bebek gül bebek büyütülmüşüm...

Geriye dönüp baktığımda çok çalışan, çok seyahat eden ama eve koşa koşa dönen bir baba, kendini çocuklarına adamış bir anne ve benimle ilgili harika iki abladan oluşan bir aile var gözümün önünde. Mutluluk, huzur ve paylaşımla ilgili yaşanmışlıkların benim ebeveynliğimin üzerindeki etkisi ise tartışılmaz. Uslu ve mutlu bir çocuktum ben.

 

Aile geleneğini bozmayarak ilk orta ve lise eğitimimi TED Ankara Kolejinde tamamladım. A.Ü İletişim Fakültesini bitirdikten sonra, yurt dışında iş idaresi yüksek lisansı yaptım. Sonra çalışma hayatı başladı... Ancak iş hayatının ilk yılları hayal kırıklıkları ve bir boşluk duygusu hatıra bıraktı bana. 2002’de anne olunca işe ara vererek, oğlumu bir sene kendim büyüttüm. Kimselere bırakamadım onu... İlkokulda öğretmenlerimizin büyüyünce ne olacaksın sorularına arkadaşlarım öğretmen, mimar, mühendis, doktor diye cevaplar verirken ben “anne olacağım” derdim. Ev, aile, çocuk odaklı bir yaşam süreceğim o zamandan belliymiş!

Sonraki yıllarda da en sevdiğim üç şey olan çocuk, yemek ve yazmak üzerine yoğunlaştım. Annelikle birlikte kendi başıma farklı şeyler ortaya çıkarmak isteğimi fark ettim. Hayaller kurdum, hedefler belirledim ve onlara inandım. Oğlumla birlikte bu hayal ve hedefler de büyüdü. Onun için özenerek hazırladığım tarifleri bir araya getirerek bir çocuk yemekleri kitabı yazmak bu hayallerin en önde geleniydi. Yemeklerimi yiyen çocukların sağlıkla büyümesi dileğiyle kitabın adını “Yiyorum Büyüyorum” koydum.

 

 

Kitap anne babaların çok ilgisini çekti. Ama benim yazmak ve paylaşmak istediğim daha çok şey vardı... Annelere çocuk sağlığı, beslenmesi ve psikolojisi konularında uzman yazılarını ulaştırabilmek, kendi tecrübelerimi ve tariflerimi paylaşabilmek; bunların yanı sıra diğer annelerin de tariflerine yer verebilmek için bir site kurmayı hedefledim. Arkada gizli bir ekip olmadan tek başıma siteyi ayakta tutmaya çalıştım. Böyle bir platform benim ikinci hayalimdi. Dergi yazılarım ise medyada ismim duyulduktan sonra başladı. Senelerden beri “Bebeğim ve Biz” dergisinde çocuklu yaşam üzerine yazılar yazıyorum. Yazdıklarım benim oğluma bırakacağım en büyük hatıra olacak. Büyüdüğünde beni ve onu ne kadar çok sevdiğimi bu yazılardan çok daha iyi anlayacak... Bu da üçüncü hayalimdi işte. Yiyorum Büyüyorum II’yi en kısa zamanda ve en güzel şekilde bitirip annelere teslim etmek bu sıralardaki en büyük amacım.

Her şeye rağmen buradayım demeyi, kendime güvenip, yaptıklarımın arkasında durmayı geç de olsa öğrendim. Hayat her zaman güllük gülistanlık değil maalesef... “Bu benim emeğim, zamanım, ismim o zaman yola devam” diyebilmek lazım hayatın her döneminde. Ben de "neden olmasın"  diyebiliyorum artık. Ne, neden, nasıl sorularının cevapları insanın kendi içinde saklı bence. Kırk yaş bunalımı halen devam etse de...

 

Sitede söyleşi yaptığım kişilere dikkat edin. Her biri girişimci, kendi ayakları üzerinde durabilen, farklı hikayeleri olan kadınlar. Hepsi gurur duyulacak çabalar içerisindeler. İstiyorum ki bu söyleşiler “yapabilir miyim” diye düşünen annelere örnek olsunlar. Daha çok kadın “neden olmasın” diyebilsin. Zümrüt için siteyi devam ettirmek için en güzel sebeplerden biri bu işte. “Kadın isterse her şeyi yapabilir ” mesajlarına aracılık edebilmek gerçekten büyük mutluluk.

Bu site sayesinde tanıdığım ve tanımadığım birçok anneye söyleyecek sözlerim, anlatacak hikayelerim var. Ulaştırmak, okutmak, hayal ettirmek gibi amaçlarım var. Yüzünüzü görmesem de şu sanal dünyada bilgiyi sevgiyle paylaşmak istiyorum... Bu yolda beraber yürümek için var mısınız? diye size soruyorum.

Bir çocuk için anne yemeklerinin özel olduğunu hepimiz biliyoruz. İstiyorum ki çocuklarımızı büyütürken hem sevgi dolu, hem de bilinçli bir çaba içine girelim.   Beslenmenin çocuk sağlığındaki önemini hiçbir zaman küçümsemeyelim ve bunun için baskıcı olmayan tatlı  ve kararlı anneler olalım.. Zaman çok hızlı akıp giderken bir bakacağız ki çocuklarımız kocaman olmuş. Sağlık ve mutlulukla büyümeleri için bize çook ihtiyaçları var.   

Sevgiyle kalın...
 

Fotoğraflar 

Mutfak Havluları

Bu yazı 3886 kere okunmuştur.
@ZumrutOzkan twitter da takip edin