Yiyorum Büyüyorum Kitap Sayfası

“En Son Babalar Duyar” dizisinin İpek kızı Arzu Balkan Karadağlı artık Zeyno bebeğin annesi. Kızının doğumumdan sonra oyunculuk mesleğine ara vermiş olsa da, Arzu Hanım Takvim Gazetesi Saklambaç ekindeki köşesinde annelik tecrübelerini aktarıyor. Seslendirme sanatçısı, oyuncu, köşe yazarı ve full-time anne Arzu Hanım’a konuğumuz olduğu için teşekkür ediyor; eşi Tamer bey ve birtanesi Zeyno ile çok mutlu bir yaşam diliyoruz.

-Anne Arzu Balkan'ı tanıtır mısınız.

Neşeli, sevgi dolu ve her zamankinden daha sabırlı.

-Kızınız doğmadan önce anne olmakla ilgili kaygı ve korkularınız var mıydı?

Anne olmayı çok istiyordum ama nasıl bir anne olacağım konsunda endişelerim vardı. Ona yetebilecek miyim, iyi bir aile eğitimi alabilecek mi, aile düzenini ona gore adapte edebilecek miyim diye kaygılanıyordum. Hala da zaman zaman bu tip endişeler taşıyorum.

-Zeynoyla bir gününüz nasıl geçiyor?

Sabah 6.30 gibi uyanıyor Zeyno. Mamasını yediriyorum. Sonra onunla biraz oynuyoruz. Yine uyuyor. Uykudan ve oyundan arta kalan zamanlarda ona birşeyler okuyorum. Elime ne geçerse.. Gazete, dergi, kitap.. Artık gazeteyle çok ciddi ilgilenmeye başladı. Hava güzelse biraz dışarı çıkıyoruz, hava alıyoruz. Akşam 19.30 Zeyno’nun banyo saati. Her gün mutlaka aynı saatte banyo yapıyor. Banyodan hemen sonra son mamasını yiyor ve 20.00 gibi yatıyor.

-Anne olduktan sonra Arzu'da ne gibi değişiklikler oldu?

Eskiden kendimi ve eşimi düşünürken şimdi herşeyi Zeyno’yu düşünerek yapıyorum. Kendim için yaptıklarımı bile. Spor yaparken mesela, Zeyno’yu düşünüyorum. Ona da spor yapma alışkanlığı kazandırmam gerektiğini bunu da ilk önce anne babasını görerek kazanacağını. O zaman daha çok motive oluyorum.

-Kendi anneniz ile sizin anneliginiz arasinda ne gibi farklılıklar var?

Henüz bilemiyorum. Zeyno çok küçük fazla tecrübem yok. Ama galiba ben anneme gore biraz daha rahatım.

-Zeyno aranıza katıldıktan sonra oyunculuğa ara verdiniz. Kariyerinizle ilgili ileriye dönük planlarınız neler?

Zeyno’yla daha çok zaman geçirebilmek için biraz da kamera arkasında çalışmak istiyorum. Yapımcı olarak. Böylece daha rahat organize olabileceğim sanırım.

-Oyuncu bir anne ve baba...Sanatla içiçe olan ebeveynlerin çocuklarının daha şanslı olacagini düşünuyor musunuz? Zeyno'nun gelişimine sizin mesleğinizin nasıl bir yansımasi olacak?

Zeyno’nun da sanatla haşır neşir olmasını elbette çok isterim. Bir şans olduğunu düşünmüyorum . Sanat insanları besler. Sanatla uğraşmak ise ince bir ruh ve yaratıcılık gerektirir. Çocuğumuzun ruhunu beslemesi için elimizden geleni yapmak görevimiz zaten.

-Zeyno'yu büyütürken nelere asla nelere elbette diyeceksiniz?

Bu iki kelime çok güçlü ve geri dönüşü olmayan kelimeler. Büyük konuşmak istemiyorum. Hayallerini yaşamasına ve aldığı kararlara destek olmak istiyorum sadece. Umarım hiç bir zaman “asla” demek zorunda kalmam.

-Bir çocuğun mutluluğundaki en önemli etken(ler) nedir sizce?

Bence sevgi dolu, içinde güveni, saygıyı ve hoşgörüyü barındıran bir aile.

-İleride ona vereceğiniz en önemli öğüt ne olabilir?

Mutlu ve başarılı olmak istiyorsan en iyi eğitimi al ama diplomayla yetinme. Bir alanda uzmanlaş ama genel kültür sahibi olmanın da önemini bil. Kendine güven ama kendini başka insanlardan üstün görme. Yaptığın işi ciddiye al ama kendini fazla ciddiye alma. Unutma başarılı olmak için hırslı ve azimli olmak kadar şükretmesini ve yetinmesini de bilmek gerek.

2006-12-11
Bu yazı 1921 kere okunmuştur.
Adınız :
Yorumunuz :
 * 
@ZumrutOzkan twitter da takip edin