Yiyorum Büyüyorum Kitap Sayfası

Günümüzde küçüklerin de en az büyükler kadar hayatlarında stres ve yarıs içinde olduklarını görüyoruz. O zaman neden onlar da büyükler gibi yoganın faydalarından yararlanmasınlar? Yoga, çocuklara erken yaşta baslandığı ve düzenli bir şekilde yaptırtıldığı taktirde bir çok şey öğretiyor. Daha sakin olmayı, ahengi, huzuru, kendilerini tanıyıp güvenmelerini sağlamayı ögretiyor Çeşitli zihinsel ve fiziksel rahatsızlıklara önleyici bir faktör oluşturuyor. Sorunlarına bile baska bir açıyla bakmayı ögretebiliyor yoga. Çocuk yogasının en önemli özelliği ve belki de yetişkin yogasından en büyük farkı cok eğlenceli olması. Çocuklar, içinde hayvan taklitleri yapılan, hikayeler anlatılan, oyunlar oynanıp şarkılar söylenen, arkadaşlarıyla ortak bir şeyler paylaşarak sadece koşulsuz sevgi ve anlayış gördükleri bir yoga dersine koşarak geliyorlar.

Yoganın yararları
Yoga, çocukların tüm hayatları boyunca iyi değer ve davranışlara sahip olabilmeleri için kullanabilecekleri araçlar sunuyor. Çocukların fiziksel, akılsal, sosyal ve ruhsal açıdan sağlıklı ve dengeli olmalarını sağlıyor. Anatomi ve fizyolojiyi öğretiyor. Çocukların okuldaki öğrenme becerilerini geliştiriyor, enerjilerini doğru yöne kanalize etmelerini sağlıyor. Yoga, astım, uykusuzluk, sindirim problemleri, hiperaktivite ve öğrenim güçlükleri gibi çeşitli tıbbi durumlar için önleyici bir etken oluyor. Yogada, asıl amaçlardan biri de çocuklara rahatlamanın, doğru nefes almanın ve sakinleşmenin tekniklerini öğretmek.

Yoga ve besinler
Çocuklar ile çalışırken gördüğümüz bir şey var: Herhangi bir aktivite ya da yoga yaparken öğlen ne yedikleri bile tüm enerjilerini ve hareketlerini etkileyebiliyor. Besin maddeleri de evrende bulunan diğer herşey gibi bazı özellikleri bünyelerinde barındırırlar. Bu özellikler yogada rajasik, tamasik ve sattvik yiyecekler olarak adlandırılırlar. Rajasik yiyecekler, bedende hareket, tutku yaratan sıcak, acılı, ekşi, tuzlu ve kuru yiyeceklerdir. Sadece bedeni besleyip zihni beslemeyerek, zihin-beden arasındaki dengeyi bozarak, bedeni aşırı hareketlendirir ve zihni heyecanlandırır. Rajasik yiyeceklere örnek olarak çok keskin baharatları ve otları, kahve, çay gibi uyarıcıları, balık, yumurta, tuz ve çikolatayı verebiliriz. Hızlı yemek Rajasik kabul edilir. Buna göre, örneğin çok çikolata yemiş bir cocuk aşırı hareketli (Rajasik) bir hale gelebilir. Tamasik yiyecekler, ne aklı ne de bedeni besleyen, bedenin hastalığa karşı olan direncini kıran ve zihni karanlık düşüncelere boğan gıdalardır. Bu özellikteki yiyeceklere örnek olarak et, alkol, tütün, soğan, sarmısak, sirke gibi fermente gıdalar, çürümüş veya ezilmiş yiyecekler verilebilir. Aşırı yemek tamasik kabul edilir. Buna göre örneğin çok et yemiş bir cocuk uyusuk ve tembel bir hal alabilir (Tamasik). Bunların yanında yogada her zaman ulaşmaya çalıştığımız durum ise dengeli, huzurlu ve uyum içinde bir haldir ki bu sattvik yiyecekleri yediğimizde gerçekleşir. Bunlar, zihni ve bedeni besleyen organik yiyeceklerdir. Bu yiyecekler zihni sakinleştirir, saflaştırır ve böylece enerji akımını dengede tutar. Bu yiyeceklere örnek olarak her tür yulaf ezmesi, mısır gevreği tarzı kahvaltılıkları, esmer undan yapılmış ekmeği, taze meyve ve sebzeleri, taze sütü, bakliyatı, her tür bitki tohumunu, çimlendirilmiş tohumları, kuru yemişleri verebiliriz. Çoğunlukla bunları yiyen bir çocuk akılsal, bedensel, ruhsal denge ve sağlığını koruyabilecektir. Bu üç ana özellik herkesde tamamen aynı etkileri yaratmayabilir, bu sebeple kişinin kendi bedenini tanıyıp sağ duyulu davranarak, bedenin ve zihnin gösterdiği yolu takip etmesi önemlidir.

Çocuklar da Yoga Yaparlar!
Küçük yaşta düzenli olarak yapılan yoganın yararları saymakla bitmiyor, ama en güzeli çocuklarınızın yogayı çok küçük yaştan başlayarak deneyerek kendilerinin görmeleri. Benim kızım anne karnında bu işe başlayanlardan ve şimdiden faydalarını görüyor... Yogada en önemli nokta, çocukların kendilerini tanıyıp oldukları gibi kabul etme, baskalarıyla kıyaslamama, kendileriyle barışık olup iç huzuru ve mutluluğu yakalayabilmelerini sağlamak. Tum çocuklara bol yogali günler diliyorum!

yOgaMini Projesi nedir?
yOgaMini Projesi, yurtdışındaki çocuk yogası calışmalarını derleyip Türkiye'ye uyarlayarak olusturduğum bir çalışma. Daha sonra Turkiye'de okullarda uygulanarak tecrübe kazandıkça gelişmiş ve zenginleştirilmiş bir proje. Amacı, okullar ve çocuk gelişim merkezlerinde küçük yaşta yogayı cocuklara tanıtıp sevdirmek ve onların da büyükler gibi yoganın yararlarından faydalanabilmelerini sağlamak. yOgaMini Projesi programı, 5-12 yas cocuklari hedefleyen ve 4 bolümden oluşan bir program. Yaş büyüdükce daha gelişmiş ve zor duruslar ve biraz daha uzun derin gevseme, nefes ve meditasyon çalışmaları programa dahil oluyor. yOgaMini Projesi Türkiye'de 2004'den beri okullarda başarıyla uygulanıyor. Dersler, haftada 1-2 kez yaş grubuna göre 30 dakika ila yas buyudukce 1 saate kadar cıkan sürelerde uygulanabilir.

Detayli bilgiye www.yOgaMini.com adresinden ulasabilirsiniz.

2006-10-01
Bu yazı 1355 kere okunmuştur.
Adınız :
Yorumunuz :
 * 
@ZumrutOzkan twitter da takip edin