Yiyorum Büyüyorum Kitap Sayfası

Sarılık yenidoğan bebeklerde sıklıkla karşılaştığımız bir durumdur. Zamanında ve normal doğum ağırlığı ile doğmuş yenidoğanların %60, zamanından erken ve küçük doğmuş yenidoğanların %80 kadarı doğumu izleyen ilk birkaç gün içinde sararır. Yenidoğanda görülen her sarılık bir hastalığı veya tehlikeli bir durumu işaret etmez. Bu dönemde görülen sarılıkların çoğu yenidoğanların doğumdan sonraki olgunlaşma sürecinin bir parçasıdır. Normal kabul edilen ve tedavi gerektirmeyen sarılıklar doğumdan sonraki ilk gün ortaya çıkmaz, hızla artmaz, 1-2 haftadan fazla sürmez, bebeğin yüz ve gövdesi sararır, kol ve bacakları sararmaz, bebek canlı ve aktiftir, iyi emer, hasta görünmez. Bebeğin yalnız ve tek başına annesini emerek beslenmesi tehlikeli ve tedavi gerektiren düzeyde sarılığa neden olmaz.

Hangi sarılıklarda kaygılanmak ve doktora başvurmak gerekir?

-Sarılık doğumdan sonraki ilk gün ortaya çıkarsa,
-Anne kan grubu 0’ken bebeğin kan grubu A, B ise veya anne kan grubu Rh (-)’ken bebeğin kan grubu Rh (+)’se veya kan grupları bilinmiyorsa,
-Sarılık hızla artıyorsa,
-Bebeğin cilt rengi sarı-yeşil, dışkı rengi camcı macunu gibi beyazımsı bir renkse,
-Bebek çok uyuyor, emmek için uyanmıyor ve emmiyor, hasta görünüyorsa, zamanından erken ve küçük doğmuşsa,
-Sarılık bir haftadan daha uzun süredir devam ediyorsa kaygılanmak ve bebeği doktora götürmek gerekir.

Sarılık nasıl tedavi edilir?

Doktora başvurduğunuzda öncelikle kanda sarılığa neden olan “bilirübin” in miktarı ve türü topuktan veya damardan alınan kanda tayin edilir, sarılığın nedeni ek incelemelerle ortaya konur. Tedavi sarılığın düzeyine, nedenine, artış hızına, bebeğin doğum ağırlığına, kaç günlük olduğuna bağlı olarak ışıkla (fototerapi) veya kan değişimiyle hastanede yapılır. Günümüzde, bu tedaviler eşliğinde ağızdan veya damardan verilen bazı ilaçlar da sarılık tedavisinde kullanılmaktadır.


Özel Mesa Hastanesi
Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Yenidoğan Bölümü
Prof. Dr. Saadet Arsan

www.mesahastanesi.com.tr

2007-10-24
Bu yazı 1812 kere okunmuştur.
Adınız :
Yorumunuz :
 * 
@ZumrutOzkan twitter da takip edin