Yiyorum Büyüyorum Kitap Sayfası

-Başlarken

Yalovalı bir ailenin 4.kuşak temsilcisi, evin 2. çocuğu olarak dünyaya gözlerimi Almanya`da açmışım.

Ergenlik ve gençlik yılları ise Yalova`da yaşandı.

Ardından Bursa`da geçen üniversite yılları, eşimle tanışmam, evliliğimiz... Derken iş hayatıma da İstanbul` da merhaba dedim.

-İş`te Hayat

Biyoloji ve Halkla İlişkiler eğitimleri almama rağmen yaptığım stajlar sayılmazsa Biyolog olarak hiç çalışmadım.

Özel sektörde yöneticilik, koordinatörlük gibi deneyimler sonrası ablam Oya Kalenderle kendi işimizi kurduk. Bir danışmanlık firması.
Bu arada evliliğimizde 6. yılı doldurmuş ama çocuk sahibi olmaya cesaret edememiştik.

 

- "Mı" Acaba?

Her ikimiz de çocukları çok seven, hassas ve ilgili insanlarız aslında. Ama "çocuk sahibi olmak" bize göre bunların ötesindeydi.
Yani bu, komşunun ya da bir akrabanızın bebişini mıncıklayıp, sıkıldığınızda ya da bir sorun çıktığında ailesine teslim etmeye benzemiyor elbette.

Hem yapılacak bir dünya iş, kariyer için atılacak pek çok adım vardı...

İşte ben tüm bu olumsuz yaklaşımlarla tezimi savunduğum dönemlerden birinde, enteresan bir şekilde, öylece, aniden 180 derece döndüm. Ve "hazırım" dedim.

-Merhaba bebek, biz aileniz

Çok daha önceleri aldığım karar doğrultusunda hamileliğim ve takip eden 3 yıl boyunca iş hayatımı bıraktım. Çünkü uzmanlar `ilk 3 yıl çok önemli` diyordu ve evet; onlar uzmandı.

Öte yandan yaşanan süreç gerçekten çok kıymetliydi. Hayatta kaç kere yaşıyoruz ki? Bir, iki. Çocuğumun ilklerinde yanında olmam, bana en ihtiyacı olacağı dönemlerde onunla olmam ve kendi adap, şefkat ve kurallarımla onu biçimlendirmem de büyük önem taşıyordu böyle bakınca.

Azade` nin ailemize katılması hiç de öyle dağları taşları yerinden oynatan değişimler yapmadı hayatımızda. O zamana kadar neyi ertelediğimize şaştık biraz da aslında.

Her şey o kadar doğal ve keyifliydi ki. Tam tersine bize ve hayatımıza kattığı renk, anlam ve öğretilerde sınır yoktu. Al baştan hayatı gözlemledik kızımızda. İlklerin ne kadar özel ve kıymetli olduğunu onunla keşfettik belki de.

-bağırsakların dünyayla ilk barışması (gaz sancılarının geçtiği dönem)
-ilk diş
-ilk kelimeler
-ilk adımlar
`hayatın anlamı` derler ya; klasiktir ama doğruluğu su götürmez. Evladımız `hayatımızın anlamı` olmuştu usul usul, çaktırmadan.

 

-En faydalı keşif; internet

İşte ben böyle tam mesai annelik yapmaya adapte olduğum dönemde, internet de hep sağ kolum olmaya başlamıştı. Ailelerimiz başka şehirlerdeydi. Eşim de işi gereği sürekli seyahatlerde olduğundan kişiselden ev alışverişimize kadar internetten halletmeye, kızımın bakımıyla ilgili kafama takılan sorulara internette yanıt aramaya başlamıştım.

Ancak Azade büyüyordu ve `annem bu kadar mesai geçirdiğine göre, bu kerametli bir alet olsa gerek` diye düşünmüş olmalı ki, ne zaman bilgisayar başına otursam kucağımı talep etmeye başlamıştı.
Çağın bizleri getirdiği noktayı, gereklilikleri ve olacakları az çok kestirebilen her anne baba gibi biz de Azadeyi bilgisayardan uzak tutmak için hiç çabalamadık.

Mesele bilgisayarın kendisi değil, doğru mecradan doğru kaynağa ulaşmakla ilgiliydi. Ve işte tam da bu arayışlarla internette saatlerce dolaşmama rağmen 2,5 yaşındaki kızıma uygun, rengârenk, neşeli ve eğitsel olabilecek Türkçe içerik bulamamıştım. Bulduklarım daha ziyade yazılı kaynaklardı. Yazılı masallar, şarkı sözleri... Gibi.

-Ben Değilsem Kim, Şimdi Değilse Ne Zaman?

Sonrasında dostlarla yaptığım istişarelerde bu arayışta yalnız olmadığımı keşfetmek, kafamda projenin şekillenmesini sağladı.
Öyle bir site olmalıydı ki; hem okul öncesi kuzular için eğlenceli, hem ebeveynlerin aklı kalmayacak kadar güvenilir, hem keyifli vakit geçirtecek hem de bu zaman zarfında minik minik de olsa eğitsel mesajlarını verebilecek.

Bir nevi Susam Sokağı işte. Bizim jenerasyonun 1 numaralı TV eğitmenleri onlar değil miydi? Tüm bu düşünceler harmanlandı, yazıldı, çizildi ve 2009 `un `Anneler Günü` nde bebekoyunu.tv yayın hayatına başladı.

-bebekoyunu.tv de Neler Oluyor?

bebekoyunu.tv` de okul öncesi çocuklarımıza özel masallar, kuklalar, eğitsel faaliyetler, danslar, şarkılar ve eğitsel içerikte eğlenceli videolar var.

Yanı sıra yine yaş grubuna göre ayrılmış eğitsel içerikli oyunlarımız var. Örneğin; vücudumuzu, alfabeyi, şekilleri, renkleri, hatta acil numaraları çevirmeyi öğreten oyunlar bunlar.

İçerik seçimleri, senaryolaştırma süreci, çekim, montaj, fon müziği seçimleri ve seslendirme tamamen bana ait. Bu anlamda epey mesai ve konsantrasyon istiyor diyebilirim.

Öte yandan sitede yer alan içeriklerin oyuncuları da benim gönüllü dostlarım. Onların destek ve emeği çok anlamlı benim için.

-Bazı kurallarımız da var elbette;

Sitemizin tüm içerikleri uzman psikolog ve pedagoglarca gözden geçirilerek yayına alınıyor.

bebekoyunu.tv` de dışarıdan hiç bir içerik alınmaz. Tamamen kendi prodüksiyonlarını yayınlar.

Sitemizin tüm içeriklerinden ücretsiz faydalanılır, üyelik gerektirmez.
Yaptığımız işin gerekliliği kadar sorumluluğunun da farkındayım. Ve bir anne olarak her şeyden önce kızıma izletmeyeceğim hiç bir içeriği sitede var etmem mümkün değil.

-Sadece İzleyici Mi Olacağız?

bebekoyunu.tv`nin en farklı ve ilgi gören bölümlerinden biri de `Sizden Gelenler` başlığı.

İstiyoruz ki bizi izleyen minikler de kendi oyunlarını, faaliyetlerini, becerilerini bizimle paylaşsın.

Bu çağrıyla ebeveynler bize çocuklarının videolarını yolluyorlar. Biz de onları montajlıyor, seslendiriyor ve yayına alıyoruz.
Böylece hem paylaşımı yapan taraf için enfes bir anı ortaya çıkıyor hem de izleyen çocuklar için yaşıtlarını seyretmek keyifli oluyor.
Çünkü çocuklar her türlü mesajı da yine çocuklardan alıyor.
Öte yandan aileler için uzmanlarımız da o yaş grubuna özel soru ve sorunların çözümü için yazıları ile bizimle birlikteler.İlk sizin vesilenizle duyurmuş olalım; Çok yakında uzmanlarımızı da artık videolu izleyebileceğiz. Az kaldı.

-Bitti Mi?

Öyle sınırsız ve derin bir mecra ki, hala başladığım gündeki heves ve hayretimle hemen her gün bir şey keşfediyorum. Yurt dışındaki muadillerini, onların neyi nasıl yaptığını merakla takipteyim.
Burada hemen belirtmek isterim; `Çocuğumun internette vakit geçirmesine karşıyım` diyen okuyucularımız olacaktır. Onlara en güzel örnek şu olabilir. Susam Sokağı Amerika` da 1969 yılında `TV.` den eğitim` amaçlı bir program olarak yayına başlamış, 80` lerde de Türkiye`ye gelmişti. O dönem televizyon popülerdi.

Çağın mecrası da internettir. Dolayısı ile çocuğun bilgisayarla ilişkisine `tu-kaka` demek, ona haksızlık etmektir.

Uzmanlar, okul öncesi çocukların bilgisayar başında günde 45 dakika/ 1 saat oturabileceğini söylüyor. Aslında aynı şeyi televizyon için de söylüyor ama işin o tarafı es geçiliyor.

İşte biz de bebekoyunu.tv olarak o müsaade edilen 1 saate talibiz.
`Akşam masal okumaya haliniz / vaktiniz yoksa tıklayın; Bilge abla masalını anlatsın` diyoruz.

-Ve Final...

Niyetler halis olunca işler de pürüzsüz gider.

bebekoyunu.tv bir annenin fark ettiği ihtiyaç doğrultusunda samimi çabalar ve kişisel imkanlarla hayata geçmiş bir projedir.

Teknik anlamda profesyonel bir altyapıyla (artık mobil dünyada da varız) ancak hizmet anlamında bir çocuk saflığı ve eğlencesinde var olmuştur.

An itibarı ile günlük 2 bin küsur izleyicimiz var ve gün geçtikçe bu sayı artıyor. Bu da beni çok mutlu ediyor.

Çünkü verilen emek taktir gördüğünde motivasyon da doğru orantılı olarak artıyor.

Tüm takipçilerimizden de en büyük beklentim ve ricam şudur; Olumlu-olumsuz eleştirilerinizi ve sitemizde görmek istediklerinizi bize bildirin.

Desteğiniz, önerileriniz çok kıymetli benim için. Çünkü her işte olduğu gibi bu projede de `biz` olursak anlam kazanır ve büyürüz.
Her şey geleceğimizi emanet edeceğimiz çocuklarımız için.
Sevgiyle...

http://www.bebekoyunu.tv

Bebekoyunu.tv Facebook sayfası

Fatma Genç Akkuzugil

2012-11-20
Bu yazı 3709 kere okunmuştur.

Anne

Ne keyifliymiş, bayıldım. Tebrikler Fatma hanım.

Tansel

Yazınızı şimdi okudum ve sitenizi hemen incelemek istiyorum. Hem içeriği, hem ortaya çıkma sebebi ve kararlılığınız büyük merak uyandırdı bende. Emeğinizden ve girişiminizden dolayı bir anne olarak sizi tebrik ediyorum. Başarılar Fatma hanım.

Bahar

Fatma hanım sitenizi inceledim ve çok beğendim. Kızım daha ana sayfadaki müzikle bile oynamaya başladı.İçeriğin tümüne bakamadım daha,, ama masalların çok işime yaradığını şimdiden söyleyebilirim - Ayrıca uzmanlarınızın vermiş olduğu bilgilerde çocuk büyüten annelerin en çok baş vuracağı yer olacağıma eminim.Başarılarınızın devamını dilerim.

Adınız :
Yorumunuz :
 * 
@ZumrutOzkan twitter da takip edin