Yiyorum Büyüyorum Kitap Sayfası

Pınar ve Aylin Boğaziçi mezunu, akıllı, becerikli, öngörüsü yüksek ve duyarlı iki arkadaş. Onlar  annelere web ortamında dostlukla uzanan bir el olmayı hedeflemişler. Çok araştırıp, en iyisini yapmak için çok da uğraşmışlar. Sonunda içinde tanışma, paylaşma, danışma, rahatlama, yorumlama, bilgilenme olan www. anneysen.com adlı platformu kurmuşlar. Gerçek emek her zaman takdir bulur ya, binlerce ama binlerce anne onları kucaklamış; onlar da ödülleri... Yazar Ben Sweetland'in söylediği gibi " Başarı bir yolculuktur, bir varış noktası değil"... Pınar ve Aylin'de çok keyifli, çok önemli  ve upuzun bir yolculuk yapmaktalar bence. Yolları hep açık olsun.

1) Aylin ve Pınar’ın yolları ne zaman ve nasıl kesişti?

Pınar: Ben Balıkesir’den, Aylin Samsun’dan üniversite için İstanbul’a geldik. Üniversitenin ilk yıllarında sıra arkadaşlığı ile başlayan arkadaşlığımız, sonraki yıllarda yurt arkadaşlığı ile devam etti.

2) Anneysen.com’u kurmadan takip ve araştırmalarınız olmuştur muhakkak. Neydi sizce eksiklik ve siz hangilerini tamamladınız?
Pınar: Annelikle ilgili internette bir girişimde bulunmaya karar verdiğimizde mevcut siteleri inceledik öncelikle. Annelikle birlikte oluşan bilgi ihtiyacını çözmeye hizmet eden anne çocuk web sitelerinin olduğunu gördük. Buradaki iletişimin tek yönlü, web sitesinden “anne”ye gerçekleşen bir iletişim olduğu dikkatimizi çekti.
Ancak annelikte en büyük ihtiyaç kendimizle, bebeğimizle ve çocuğumuzla ilgili bireysel ihtiyaçlara, sorunlara çözüm bulabilmek. Biz de bu nedenle kendimizi “anne”leri merkeze koymak ve anneyi iletişimde etkin kılmaya karar verdik.
www.anneysen.com’un en büyük farkı burada ortaya çıktı. Bir anne aklındaki soruları sormak için Annelere Sor bölümünde annelere sorular sorabiliyor. Aynı şekilde konusunda uzmanlara ulaşmak isterse, sorusunu bire bir bir şekilde Uzmanlara Sor bölümünde uzmanlara sorabiliyor.
Annelerin iletişimin merkezinde oldukları farklı bölümlerimiz de var: Anketler, Anne Yazıları, Doğum Hikayeleri, Gruplar. Tüm bu alanlarda bireysel ihtiyaç, tecrübe ve yaşantılara göre anneler özgürce paylaşımlarda bulunabiliyorlar.
Annelik, hamilelikle başlayan ve bir ömür boyu süren bir “iş”. Biz de bu işte annelere her açıdan destek olabilecek, birbirimize vereceğimiz güçle anneliği kolaylaştırmayı amaçladığımız bir platform olmaya çalışıyoruz.

 

3) Tüm içeriği ile birlikte anneysen.com gerçekten çok kapsamlı. Bu ciddi kapasiteyi güncellemek, düzenlemek, uyarlamak kısaca siteyi ayakta tutmak da ciddi bir mesai gerektiriyor. E annelik var, sosyal hayat var, başka kimliklerin sorumlulukları var. Nasıl organize oluyorsunuz. Bize girişimci anneler olarak neler anlatmak istersiniz.
Aylin: www.anneysen.com, yazılımı başladığından bugüne geçen sürede hep profesyonel olarak düşündüğüm bir iş. Hatta önceki kariyer hayatımda haftada 5 gün, belirli iş saatlerinde çalışırken, artık 7x24 çalışıyorum diyebilirim. 2,5 ay önce bir bebeğim oldu, 7 yıl sonra ikinci kez anne oldum. Tabi ki bu dönemde önceliklerimi değiştirdim, ancak anneysen.com doğası gereği yaşadığım yeni tecrübeyle çok bağlantılı olduğu için halen hemen her zaman annesyen.com’dayım.

Pınar:
Organize olmak ve anneysen.com’la ilgili tüm sorumluluklarımızı gerçekleştirebilmek ile ilgili en büyük kolaylığı bize ortak olmamız getiriyor. Ortak olmak hem belli bir disiplin sağlıyor, hem motivasyon oluyor hem de yetişemediğimiz noktalarda bir destek oluyor. Benim avantajım çocuklarımın okul çağında olmaları, her ikisi de gün içinde okulda oldukları için www.anneysen.com’a odaklanabiliyorum.

4) Web’de iş yapmak isteyen bayanlara, annelere de söyleyecekleriniz vardır. İşinin adının www ile başlamasını isteyenler için avantaj-dezavantaj değerlendirmesi yapabilir misiniz.
İnternette iş yapmanın eskiden herkes tarafından yanlış anlaşılan bir algısı vardı: “Siteyi açarsın o zaten kendi kendine işler” Kesinlikle böyle değil. Düşünün ki bir restoranınız, cafeniz veya bir kreşiniz var, ama 7x24 açık. Böyle bakıldığında ne kadar yoğun bir iş olduğu anlaşılabilir. En büyük keyfi ise bizim hayatımızın bir parçası olan bir iş yapmamız. Kendi ihtiyaçlarımızdan yola çıktık, yaptığımız tüm geliştirmelerde de bizim gibi anneler neler ister, neye ihtiyaç duyar, bunları düşünerek hareket ediyoruz ve bundan büyük bir keyif alıyoruz.

5) En çok hangi bölümler ilgi görüyor?  
Annelere Sor ve Uzmanlara Sor bölümlerin www.anneysen.com’un annelere en çok destek olabildiği, anneliği kolaylaştırmak için en çok yardımı sunabildiği bölümler. Çünkü bir probleminiz bir sorunuz var ve annelere veya uzmanlara sorarak çözüm bulabiliyorsunuz.
Ayrıca Gruplar bölümü de annenin kendi veya çocuğunun ihtiyaçlarına özel açabileceği gruplar sayesinde çok ilgi görüyor.
 6) Pınar Hanım kitabınızdan da bahsedebilir misiniz.
Benim bundan önceki kariyerim Eğitim alanındaydı. Çocuklara Küresel Isınma alanında ulaşmaya çalışan TOÇEV (Tüvana Okuma İstekli Çocuk Eğitim Vakfı)’nın sürdürdüğü bir proje için “Oyunlu Küresel Isınma” adında bir kitapçık hazırladım. Bu kitapçıkta küresel ısınmayı, doğa için getirdiği sorunları çocukların anlayabileceği bir şekilde dile getirmeye çalıştım. Ayrıca kitapçık için özel bir oyun da tasarladım, bu oyunda da günlük hayatımızda yaptıklarımız ve yapmadıklarımızla küresel ısınmayı nasıl etkilediğimizi çocuklara eğlenceli bir şekilde aktarmaya çalıştım.
Bu kitapçık çok keyif aldığım bir “ilk” kitabım ve şu anda halen tüm Türkiye’de ilköğretim okullarında dağıtılmaya devam ediyor.

7) Twitter’ı kullanma şeklinize bayıldım. Sorular ve cevaplar... Siz anlatın lütfen.
www.anneysen.com sosyal medyada Facebook’ta (www.facebook.com/anneysen) ve Twitter’da (www.twitter.com/anneysen) var. Biz buralarda annelerimizden sorulara, Bloglar bölümünden blog yazılarına, uzman makalelerine, anneler için önemli içeriklere yer veriyoruz. Ayrıca Facebook’ta çok yeni bir uygulamamızı hayata geçirdik. Bu da isimlerin uzman tarafından hazırlanmış analizlerini içeren İsim Analizi uygulaması. İsim Analizleri isimleri inceleyip, harfler arasındaki titreşimleri tespit ediyor ve karakter analizleri yapıyor.

8) Kurulduğundan beri çok yol almış anneysen.com. Ödüllerden ve rakamlardan söz açalım.
www.anneysen.com, yayına başladıktan sonra Ocak 2010’da Türkiye’de internet ekosistemini oluşturmaya ve geliştirmeye çalışan e-tohum organizasyonu tarafından başvuru yapan 1500 internet fikri içinden ilk 15 arasına girdik.
Nisan 2010’da dünya genelinde en başarılı teknoloji, medya ve iletişim girişimlerini belirlemeyi hedefleyen Innovate!2010 yarışmasında Türkiye birincisi seçildik. İspanya’da yapılan dünya finalinde ise Türkiye’yi temsil ettik.
Temmuz 2010’da Dünya’nın ikinci büyük sivil toplum örgütü olan Genç Liderler ve Girişimciler Derneği (JCI) tarafından düzenlenen “Yaratıcı Genç Girişimci Yarışması”nın Türkiye 2.’si seçildik ve Japonya Osaka’da Türkiye’yi temsil edecek üç finalistten biri olarak yarışmaya hak kazandık.

Tüm bu ödüller her geçen gün www.anneysen.com ailesinin biraz daha büyümesi için yenilikçi projeler üzerinde çalışmamız için bizi motive ediyor.
Şu anda 40.000 anne üyeye ulaştık. Hedefimiz Türkiye’de online olan tüm annelere ulaşmak.

9) Bundan sonrası için Pınar ve Aylin neler hedefliyor. Neler olmasını arzu ediyor.
Aylin: Hedefimiz annelikte ilgili tüm ihtiyaçlarda, bu kimi zaman bilgi ihtiyacı, kimi zaman paylaşım ihtiyacı kimi zaman da bir şeyleri inceleme, keşfetme ihtiyacı olabiliyor, anneler olarak birbirimizin yanında olmak. Anneysen.com anneler sayesinde var olan ve bundan güç alan bir platform.

Pınar:
Türkiye’de kadınların internet kullanımı erkeklere göre düşük, kadınların ve annelerin internet kullanıcı olmalarının, ailelerine daha iyi “bakma”, destek olma ve kendilerini geliştirme anlamında çok önemli olduğunu düşünüyoruz. Hayalimiz Türk annelerinin internet kullanıcıları olmalarına da destek olacak projelerle her zaman onların yanında yer almak.

10) Bence Pınar da Aylin de mutfakta harikalar yaratıyor. Yiyorumbuyuyorum.com’u takip eden annelere hangi özel tariflerini vermek isterler.
Pınar: Bizimkiler krep çok seviyorlar. Sabahları fırsat buldukça yapıyorum. Hem yumurta hem de süt içerdiği için çok da seviniyorum sevmelerine. Kıvamını göz kararı tutturuyorum, yaklaşık olarak şu miktarları kullanıyorum: 1 yumurta, yarım su bardağı un, bir su bardağı süt. Bu karışıma bir tane de muz ilave ediyorum. Kıvamı için kepçeden rahatlıkla akabilir olmasına dikkat ediyorum. Krebin üzerine de krem peynir, bal veya nutella sürüyoruz☺

Aylin: Oğlum henüz sadece emdiği için ona özel bir tafi veremiyorum ☺ ama kızım sulu köfteyi çok seviyor. Tarifi şu şekilde: Soğanı rendeleyin. Pirinç,maydanoz,karabiber ve tuzu ekleyip iyice yoğurun.Bir kaba unu koyun ve yaptığınız köfteler burada iyice una bulansın.Bir tencereye yağı ve salçayı koyun salça kavrulduktan sonra suyunu ilave edin.Unlanmış köfteleri kaynayan suyun içine atın arasıra karıştırın.Bu işlem bitince küçük küçük kestiğiniz patatesleri ilave edin. 25-30 dakika sonra servise hazır.

11) Kariyer kaygısı ile anneliği erteleyen çok fazla kadın var. İkisini de layığıyla yapan başarılı anneler olarak bu kitleye neler söylemek istersiniz.
Annelikle birlikte hemen hemen hepimize “Her şeyi çok çok iyi yapmak” enerjisi ve kaygısı geliyor. Başarılı olduk demek bizce çok iddialı. Her gün hem işimizde hem de anneliğimizde kendimizi geliştirmek için çok çalışıyoruz. Başarılı olmaya çalışıyoruz her anne gibi, bizim söylemek istediğimiz “annelik sordukça, paylaştıkça, öğrendikçe kolaylaşıyor, daha da keyifli hale geliyor. Bu nedenle mümkün olduğunca diğer annelerden destek alın ve siz de tecrübelerinizi paylaşın ki hepimiz için bu zor iş kolaylaşsın, daha kolay olsun.
 

www.anneysen.com

2011-08-23
Bu yazı 2634 kere okunmuştur.
Adınız :
Yorumunuz :
 * 
@ZumrutOzkan twitter da takip edin