Yiyorum Büyüyorum Kitap Sayfası

Yeditepe Üniversitesi Göz Hastanesi'nden Yrd. Doç. Dr. Deniz Oral, ailelere uyarıda bulunarak “Yeni bir öğretim yılı başlarken çocukların göz kontrolünden geçmesi gerekir. Farkına varılmayan görme bozuklukları pek çok çocuğun okul başarısının düşmesine neden oluyor” diyor. Yeditepe Üniversitesi Göz Hastanesi Göz Hastalıkları Uzmanı Yrd. Doç. Dr. Deniz Oral, ailelerin çoğu zaman ihmal ettiği bu konunun çocuğun okul başarısında çok önemli bir rol oynadığının altını çizerek “Farkedilmeyen görme bozuklukları okul çağına gelindiğinde öğrenmeyi zorlaştırarak çocuğun okuldaki başarısını olumsuz etkileyebilir. Yapılan bilimsel araştırmalar okulda öğrenme güçlüğü çeken çocukların %80’ inden fazlasında farkedilmemiş görme sorunları olduğunu göstermiştir.

Sınıftaki ortamı düşündüğümüzde çocuk sırada oturur, defterine yazar, önündeki kitaptan ve uzaktaki tahtadan okur ve dersi dinlerken sınıf içinde öğretmenini takip eder. Bütün bunlar hem uzağı hem de yakını net görebilmeyi, her iki gözünü de aynı noktaya odaklayıp beraberce takip ettirebilmeyi gerektirir. Bu işlevlerden herhangi birisi yetersiz veya yapılamıyorsa çocuğun okul başarısı doğal olarak olumsuz etkilenir. Okul öncesi yapılacak kontrollerde görme sorunlarının tanısının konarak tedavi edilmesi okula alışma ve öğrenme yeteneğini doğrudan olumlu yönde etkileyecektir.” Çocuk göz sağlığı konusunda en önemli noktanın anne ve babaların çocuklarını düzenli göz kontrolünden geçirmeleri olduğunun altını çizerek şunları söylüyor; “Küçük yaştaki çocuklar şikayetlerini tam olarak anlatamadıklarından göz sorunlarının çok uzun süre farkına varılmayabilir. Bu nedenle doğumdan itibaren düzenli göz kontrollerinin yapılması çok önemlidir.

Çocuklarda görme duyusunun gelişimi 9-11 yaşına kadar tamamlanır ve doğumdan bu zamana kadar geçen süre içinde farkına varılmayan ve tedavisi yapılmayan göz problemleri kalıcı göz tembelliğine yolaçabilir.” Gözlerin duruşu veya çocukların bazı hareketleri olası bir görme sorununun habercisi olabileceğinden anne ve babalar böyle işaretler açısından uyanık olmalı ve normal dışı bir durum farkettiklerinde zaman geçirmeden bir göz doktoruna başvurmalıdır.

Bu belirtiler varsa çocuğunuzda göz bozukluğu olabilir

•Okurken veya televizyon seyrederken başını sürekli bir yöne çevirme, başını eğme, bir gözünü kapalı tutma, sık sık göz kırpma, gözlerini kısma ya da ovalama •Okur veya yazarken çok yakından bakma, satır kaydırma veya sürekli parmakla takip etme
•Yakın işleri sevmeme, kısa sürede dikkat dağılması veya dalgınlaşma
•Oyun oynarken topu tutma, ayakkabı bağlama veya düğme ilikleme gibi el-göz koordinasyonu gerektiren işlerde zorlanma
•Okulda tahtayı netleştirebilmek ve yazılara odaklanabilmek için sürekli kendini zorlama sonucu oluşabilecek sık başağrısı şikayeti

Yeditepe Üniversitesi Hastanesi

2007-09-17
Bu yazı 1151 kere okunmuştur.
Adınız :
Yorumunuz :
 * 
@ZumrutOzkan twitter da takip edin