Yiyorum Büyüyorum Kitap Sayfası

Nora Romi'yi 2002 yılından beri Hürriyet Gazetesinde hazırladığı anne-çocuk sayfasından tanıyor ve çok seviyoruz. Her hafta Cumartesi günleri Türkiye'deki yüzbinlerce anneye oğlu Sinan'la yaşadıklarını anlatıp, ona öğrettiklerini, onunla öğrendiklerini aktarıyor. Genel yayın yönetmenliğini yaptığı Parents dergisinin yanı sıra İstanbul Life dergisinde çocuklu yaşam üzerine yazılar yazan Nora Hanım'ın "9 ay 3 yıl Annelik Günlüğü" adında bir de kitabı bulunmakta. Gazeteci-yazar Nora Romi bu haftaki söyleşi konuğumuz.-Yazılarınızdan yola çıkarak sizin, "arkadaş gibi bir anne" olduğunuz hissine kapılıyorum Doğru mu? Siz anneliğinizi kategorize etseniz, dahil olduğunuzu düşündüğünüz anneler grubunu nasıl tanımlardınız?


Sanırım öyleyim. Ben ne olursa olsun, bir şey yapılırken sevilerek, eğlenerek yapılırsa iyi olacağına inanırım. İş hayatımda da bu böyle, annelikte de... Eğleniyorum her şeyden önce. Rahat bir anneyim. Bebek ilk doğduğunda rahat değildim tabii ama artık öyleyim. Dolayısı ile oğlum da öyle...

-Oğlunuzu büyütürken sizi en çok zorlayan konu neydi?

Bence bebeklik dönemi sıkıcıydı. Besle, gaz çıkar, alt değiştir, uyusun, uyansın, tekrar aynı şeyler... Gün sayardım o zamanlar. Büyüyüp onunla beraber bir şeyler yapabileceğimiz günleri beklerdim. Sinemaya mesela... Zorlandığım olmadı. Sağlıkla ilgili bir sorun olmadığı sürece bir sıkıntı yaşamıyorum.

-İnsan ilişkileri konusunda ona öğreteceğiniz ilk şey ne olurdu?

Zaten öğretiyorum. Biz çok konuşan bir aileyiz. Dolayısı ile ufacık bir şeyden epey cümle yaratıyorum Sinan'a. Şu aralar arkadaşlıkları hakkında çok ahkam kesiyorum. Mızıkçılık yaptığında mesela... Kendisine nasıl davranılmasını isterse, başkalarına da öyle davranması temel fikirlerimden biridir bu yüzden mesajlarımın altında bu olur.

-Sizce bir çocuğun mutluluğundaki en önemli etken nedir?

Sevgi ve güven. Kendini güvenilir bir ailede hissetmesi çok önemli.

-Annelik bir kokteyl olsa, tadı en güzel olanını hazırlamak için içine neler katardınız?

Sevgi, sabır, keyif,uykusuzluk biraz da tekila

-Oğlunuzla ilgili en büyük hayaliniz nedir?

Her yaş dönemi için ayrı ayrı hayallerim var. Ama mutlu olması benim için önemli. Bir de ne olursa ya da ne yaparsa, düzgün olsun, düzgün yapsın.

-Anneler de cocuklarindan ogreniyorlar. Sinan'in size öğrettigi en çarpıcı şey ne oldu?

Bu tip sorularda nedense aklıma somut şeyler gelmiyor. Oysa cevap verilecek çok şey var. İlk günden beri öğretmeye devam ediyor. Sabır en bariz olanı. -Anneligin en keyifli yani sizce nedir?

Çocuğunla bir şeyler yaşamak çok keyifli. Onunla gülmek, konuşmak. Bir de çok büyük bir lüks manevi olarak. Hayatta bunun üstüne bir sevgi yok. Sizi çok ama çok seven birinin varlığından eminsiniz. Müthiş bencilce bir keyif...

-Sinan'ı hayata hazırlarken nasıl bir desturunuz var?

Güçlü olması ve iyi niyetli olması önemli. Dediğim gibi ne yaparsa yapsın, düzgün olsun. Bakkal da olacaksa aynı şey geçerli, doktor da.

-Sinan ve yemek yemek?

Acıktığı zaman güzel yer, doyduğu zaman en sevdiği şeyi verin yemez. Bence çok iyi. Bu aralar epey iştahlı. Fazlasıyla yiyor ama zayıf ve uzun olduğu için müdahale etmedim. Fazla kilo almaya başladığı anda kontrol mekanizmasını devreye sokarım çünkü kilo genetik olarak şişmanlamaya müsait.

-Anne adaylarına tecrübelerinizden yola çıkarak nasıl bir öneride bulunurdunuz?

Rahat olmaları çok önemli. Kendilerini kasmadan, dolayısı ile çocuklarını da germeden büyütsünler. Bir de anneliğe hazır olmaları önemli.

-Yiyorumbuyuyorum.com'un ziyaretçilerine mesajınız ?

(Anneler için) Yesinler ama fazla büyümesinler!!!Nora Hanım'a bu söyleşi için çok teşekkür ediyor, ailesiye birlikte geçireceği sağlıklı, güzel bir yaşam diliyoruz.

2006-09-15
Bu yazı 2227 kere okunmuştur.
Adınız :
Yorumunuz :
 * 
@ZumrutOzkan twitter da takip edin