Yiyorum Büyüyorum Kitap Sayfası

Onun çalışmaları beni bilgisayar ekranına kilitliyor çünkü o, kendini, düşüncelerini, hayallerini, kadın olmayı, ilişkileri, aileyi ve hayatı çizerek çok iyi anlatıyor. Bu kadar özel çalışmaları ortaya çıkarabilmek için  zihin yatırımının yanında   gönül emeğinin de şart olduğunu düşünüyorum. Belli ki yaptığı işi sevgi ile kucaklıyor Meltem Sözer.  İşte ben onu uzun zamandan beri bu yüzden takip ediyorum.  Biliyorum; onun eserlerinden biri   birgün evimde yerini bulacak...  Dünyanın bir ucundaki bu başarılı  anneyi sizde tanıyın ve  takip edin, çünkü yaratımcı kadın  Meltem işini iyi, hem de çok iyi yaparak fark ve takdir edilmeyi hak ediyor. Çizerek konuşabilmek   bambaşka bir  yetenek! 

Bizi Meltem Sözer’le tanıştırır mısın
Yaşamayı severim. Enerjimi, sevdiğim insanlarla hayatımı paylaşmak ve yapmaktan hoşlandığım işlerle uğraşabilmek için harcarım.
Sekiz yıldır evliyim ve neredeyse dört yaşında bir oğlum var.
Meslek olarak çizerlik yapıyorum. Kitap kapakları, çocuk kitapları, dergi içi çizimleri yapmaktayım.

  

 


Kaliforniya hikayeni ve oradaki yaşamı anlatır mısın.
Yaklaşık yedi yıldır Amerika’da yaşıyoruz. Buraya eşimin doktora eğitimi nedeniyle gelmiştik. Bu arada üç eyalet değiştirdik. Her zaman Kaliforniya’ya yerleşmek isterdik, sonunda oldu. Burada iklim nedeniyle zamanımızı daha çok dışarıda geçirdiğimiz bir hayat yaşıyoruz. Genelde gündüzleri okulda ya da çalışıyor olsam da gün içinde dışarıda uzunca zaman geçiriyorum. Doğa sever ailesi olarak eşim ve oğlumla hafta sonları mutlaka okyanus kenarına, ormana, dağa geziler yapıyoruz. Uzun süredir içimize yaşattığımız okyanus sevdası nedeniyle büyük bir yelkenli tekne aldık, Mayıs ayından itibaren bu teknede yaşamayı planlıyoruz.

Neden ve nasıl çizer olmayı seçtin? İşinin en sevdiğin ve en zor tarafları neler?
Amerika’ya geldiğimizde eşim okula başlayınca ben ne yapacağımı bilemedim. Kendime yapmak istediğim işi seçmek için biraz zaman verdim ve sıkılmamak için de seramik kurslarına başladım. Zamanla seramik dersleri yetmeyip çizim dersleri de almaya başlayınca yeni bir kapı açıldı benim için. Hamile olduktan sonra seramik stüdyosundaki zararlı maddeler bebek için tehlikeli olacağından seramiğe bir süre ara verdim. Bu sırada eşim bana dijital çizim üzerine çalışabilmem için tabletimi hediye edince daha uzun saatler çizmeye başladım. İşimin en sevdiğim tarafı insanlara çizimlerimle benim gördüklerimi gösterebilmek. Bir çizime başladığımda başka işim varsa saat kurmak zorunda kalıyorum, çünkü bir kere konsantre olduktan sonra bir daha su içmek için bile yerimden kalkmadan sekiz saat geçirdiğim oluyor. Çizim beni ben yapan şeylerden biri.

Zor yönü kısıtlı zaman. Çizerlik sadece çizmekle ilgili bir iş değil, kendini geliştirmeye, yeni arkadaşlar edinmeye, yarışmalara katılmaya, çalışmalarını tanıtmaya, aldığın projeleri yetiştirmeye... vb şeylere zaman ayırman gerekiyor. Bir gün yirmi dört saat !

Çizer olmayı tasvir eder misin? Bu meslekte kendini geliştirmek isteyenlere neler önerirsin?
Çizerlik de diğer meslekler gibi; uzun süre çalışmanız, iyi işler çıkarmanız ve yıllarca bu işi yapmanız gerekiyor.
Çizer olmak isteyenlere tavsiyem, günde en az bir tane başka çizerin portfoliosunu incelemeleri. Özellikle sanat müzeleri gezmeleri, sanat tarihi bilmeleri ve uzun saatler çizim yapmaları gerekiyor. Keyif aldıkları başka uğraşları olması her zaman için büyük avantaj.

 

     Çalışmalarını özel kılan nedir sence? Hayal gücünü en çok neler besler?
Kitap okumak. Kendi hikayelerimi yazmak, hikayeleri birleştiren başka hikayeler oluşturmak. Yeni, değişik yerlere gitmek ve yeni deneyimler yaşamak. Bunlar, yanında güzel müzik de varsa, benim hayal gücümü fazlasıyla destekler. Bir de çok sıkılmak. Diyelim çalışmam gereken bir saatte boşa zaman harcadığımı hissettiren bir şey yapıyorum ve sıkıntıdan ölüyorum. Anında hayal dünyası devreye girer ve ilk çizim yaptığımda değişik bir yaklaşım yakalarım.

Dünya çapında çok özel bir projede yer alacaksın. O proje ne ile ilgili olurdu ve sen çizimlerinle kimlere, hangi mesajları vermek isterdin?
Kadınlara destek amaçlı bir proje olurdu. Ben çizimlerimle, yardım görmeyen bir kadını hayatı boyunca çevresinden yardım alarak bir yerlere gelmiş diğer insanlara göstermeye çalışırdım. Çünkü insanlar genelde başarıyı destekle yakalarlar ve sonra kendilerine mal ederler.

Seramik, polimer kil çalışmaların ; yemek videoların, blog yazıların... Anne ve çizer olmanın dışında birçok aktiviten daha var, bahseder misin.
Haftada dört gün koşuyorum, başta bu benim için günlük bir egzersizdi ama şimdi hayatımın vazgeçilmezleri arasında. Ayrıca yelkenli için kaptanlık dersleri alıyorum. Bunların dışında kendime sürekli bir gündem belirliyorum yeni şeyler denemek ve yeni deneyimler yaşamak amacıyla. Önümüzdeki aylarda dans dersleri almayı planlıyorum sonra rüzgar nereden eserse oraya artık.

Annelik Meltem’i değiştirdi mi?
Değiştirmez mi ? Hayatta Arel’in bana öğrettiği en önemli şey, benim o doğmadan önce ne kadar bencil bir insan olduğumdu. Bencil bir hayatın ne kadar büyük bir kayıp ve başarısızlık olduğunu öğrendim. Beni aydınlığa çıkardı oğlum. Bunun dışında ben aile olmayı çok sevdim. Hayatımda birini bu kadar çok sevebilmeyi çok sevdim. Onunla paylaştıklarımızı, aile olayı çok sevdim. Fedakarlık yapmanın kendi hayatımda ve sevdiğim insanların hayatında yarattığı güzellikleri gördüm.

Arel’in yemek alışkanlıklarından; Meltem’in oğlunu beslerken nelere dikkat ettiğinden, yemek pişirme ve yeme alışkanlıklarınızdan bahseder misin?Oğlum iştahlı bir çocuk. Bu nedenle fazla zorlanmıyorum. Bizim soframızda mutlaka çorba ve salata olur. Çok çeşitli salata ve çorba tarifi bilirim ve denerim. Ayrıca çeşitli pilavlar yaparım; etli, sebzeli, fıstklı... İçeriklerini sürekli değiştiririm. Böylece sebze yedireyim et yedireyim diye pek çaba sarf etmeden az pirinçli bol sebzeli pilavlar yenir. Yemeklerde az yağ kullanırım. Sıvı yağ olarak zeytin yağı kullanıyorum. Haftada bir hamur işi ya da kek, kurabiye yaparım. Atıştırmak için havuç, salatalık, yaban mersini, elma, armut, üzüm ve kuruyemiş sürekli yakınlarda bulunur. Bunları ara öğünlerde Arel’in önüne çıkartırım. Ara öğün yedikçe iştahı açık kalıyor.

Bu söyleşiyi okuyanlara nasıl bir mesaj vermek istersin?
Çocukların hayatında en önemli ihtiyaçları sevgi, oyun ve sağlıklı yiyeceklerdir.
Miniklere bunlardan bolca tattırın.

Son olarak Bir Meltem tarifi rica ediyoruz.
Ben Arel’in severek yediği pilavlardan birinin tarifini vermek istiyorum.

Mantarlı Tavuklu Pilav

İçindekiler

1 kap ya da bir su bardağı kahverengi pirinç
(beyaz pirinç pilavı da yapabilirsiniz)
15 tane orta boy doğranmış mantar
2 küçük doğranmış tavuk göğüsü
2 çorba kaşığı zeytin yağı
Bir avuç ceviz ve çam fıstığı (miktar ve içerik isteğe bağlı)

Yapılışı

Bir tencerede kahverengi pirinci kaynatın.
Pişince, tavaya yağı koyun cevizle fıstığı biraz çevirip haşlanmış pirincin içine aktarın, yağ tavada kalsın. Tavuk göğsünü az ateşte pişirin sonra mantarları ekleyin. Mantarın suyu kalmayıncaya kadar pişmeye devam etsin. O da pişince pirince ilave edin karıştırın.
Tuz, karabiber ve baharatları zevkinize göre seçip ayarlayın.
Karabiberi ve kekiği tavuk güğüsünü pişirirken eklerseniz lezzetli oluyor.

Afiyet olsun.

www.meltemsozer.com

www.crebro.net


 

2011-04-24
Bu yazı 5226 kere okunmuştur.
Adınız :
Yorumunuz :
 * 
@ZumrutOzkan twitter da takip edin