Yiyorum Büyüyorum Kitap Sayfası

Fotoğraf sanatçısı Zerin Kültüral seneler boyu stil-life, moda, sanayi ve yemek konularında fotoğraflar çekmiş ancak 2001 senesinde anne olunca kariyerinin rotasını tamamen bebek ve çocuk fotoğrafları üzerine çevirmiş. Bebekler için konsept fotoğrafları çekmeye başlayarak alanında bir ilki gerçekleştiren Zerin Hanım çok başarılı çalışmalarıyla bebek, çocuk fotoğrafı denilince Türkiye'de ilk akla gelen isim. İki kız çocuk annesi olan sanatçı anne olmasının getirdiği tecrübeleri mesleğinde avantaj olarak kullanıp, yaşamın en masum karelerini ölümsüzleştiriyor. O bebekleri, bebekler onu çok seviyor ve neticede ortaya lokum gibi fotoğraflar çıkıyor. Zerin Hanım'a çok mutlu bir sene ve nice başarılar diliyoruz.

-Zerin Kültüral nasıl bir anne?

İlayda’ya göre komik bir anneyim. Öncelikle titiz bir anneyim. Her şeyleriyle ben ilgilenmek istiyorum. Çalışan bir anne olmama rağmen onlara bunun dezavantajlarını hissettirmemeye özen gösteriyorum. İlayda’da home-office yapmıştım. Böylelikle çalışırken benim kontrolümde olabiliyordu. Fakat evde çalışmak oldukça zor, gelen giden evin düzeni kalmıyordu. Kayra’da çözümü işyerinde ona bir oda yaparak buldum. Yardımcımla birlikte işe geliyorlar fırsat bulduğum her an onunla ilgileniyorum. Bir yandan da işlerimi yapıyorum. İlayda’da okul sonrası yanıma geliyor. İşim zaten bebeklerle olunca kimse yadırgamıyor. Çekimler de bir aile sıcaklığında geçiyor.

-Türkiye’nin ilk bebek fotoğraf sanatçısısınız. Bebeklerle çalışmaya nasıl başladınız?

2001 yılında kızım İlayda’nın doğumundan sonra önce onun fotoğraflarını çekerek başladım. Bebeklerle çok iyi anlaşan ve onları çok seven bir kişi olarak İlayda’yla çalışmakta beni çok etkiledi ve böylece başladım. Tanıştığım kişiler daha önce ne iş yaptığımı soruyorlar. Daha öncede profesyonel fotoğrafçılık yapıyordum. Birçok kampanyada imzam vardı.

- Bebek fotoğrafları çekmek zor olmalı. Tecrübelerinize dayanarak bu zorluklarla nasıl başa çıkılacağının tüyolarını verir misiniz?

Öncelikle bebeklerin fotoğraflarını çekerken onların en huzurlu zamanı seçmeleri gerekir. (Karnı tok, uykusunu almış ve altı temiz.) Bebekler kontrolsüz hareket ettikleri için doğru açıyı bulmaları gerekiyor. Kadrajdan çıkan kollar ve bacaklar için biraz mesafe bıraksınlar(geniş açı kullanabilirler). Fon’da mümkün olduğunca sadeliği seçsinler.(Evin daha az objeli bölümleri gibi.)Ve tabii teknolojiden faydalanıp dijital fotoğraf çekenler deklanşöre korkmadan bassınlar.

-Mesleğinizi icra ederken anne olmanızın avantajlarını kullanıyor musunuz?

Annelik, mesleğimi icra ederken bana büyük bir avantaj sağlıyor. Çok titiz bir anne olduğum için anneler bana geldiklerinde, çekim anında ve sonrasında ne hissederler, nelerden endişe duyup nelerden mutlu olurlar bunu çok rahat anlıyorum. Aynı zamanda da iki çocuk annesi olarak bebekler ne zaman ne yapar, ne ister vb. gibi sorularda daha pratik olmam ve çözümler üretmeminde katkısı oluyor.

-Siz reklam, bebek, sanat fotoğrafları dışında doğum fotoğrafları da çekiyorsunuz. Biraz anlatır mısınız?

Her zaman fotoğraf çekerken çok heyecanlanırım. Doğum fotoğrafları çekerken de farklı bir heyecan duyuyorum. Bebeklerin hayata gözlerini açarken o çok özel anında annesinin ve onun yanında olmak ve onu ölümsüz karelere aktarmak beni çok etkiliyor. Bebeğin çıkınca attığı o ilk çığlığını duyan anne genelde ağlamaya başlıyor. Onları görünce bende gözyaşlarıma hakim olamıyorum. Odada ağlayan üç kişi oluyor genelde. Direkt her doğumda kızlarımın doğdukları o günleri yeniden yaşıyorum. Onların ilk çığlıkları, ilk dokunuşları, ilk bakışları...

-Web sitenizde çocuk fotoğrafları bulunan ürünler sayfası var. Bu fikir nasıl doğdu?

Bu kadar özel fotoğraflar ortaya çıktıktan sonra ailelerin yakınlarına bunları farklı şekilde hediye etmek istemelerinden yola çıktım. Bordürler benim yaptığım en özel ürünlerden bir tanesi. Kızımın odasında kullanacağım bir bordür arayışına girdiğimde hep aynı şeyleri görünce ona ait hiç kimsede olmayan farklı bir şey olsun istedim ve böylece bordürler çıktı. Doğum günü kartları ve takvimlerde en çok talep gören ürünler.

-Bebek fotoğrafları çekerken “işte bu” demeniz için epey bir kare çekmeniz gerekiyordur. O kareyi yakalayana kadar neler yaşıyorsunuz?

Çekimler öncesinde kurgularım hazır ve kafamda kareler oluşmaya başladığım için bu konuda pek fazla problem yaşamıyorum. Benim için en önemlisi o an bebekle bütünleşiyor olmam. İşte o andan sonraki tüm kareler “işte o kareler” oluyor. Çekimler çok huzurlu ve eğlenceli geçiyor. Ben asistanım ve ebeveynler çok eğleniyoruz. Kimi zaman palyaço oluyoruz kimi zaman şarkılar söylüyoruz ve tabi bu esnada bizimde içimizdeki çocuk ortaya çıkıyor. Çok eğlenceli :) -Fotoğrafını çekeceğiniz bebeğe uygun konsepte karar verirken neleri dikkate alıyorsunuz?

Bunu anlatmak gerçekten çok zor ama bebekle göz kontağı kurduğum ilk anda kareler beynimde oluşmaya başlıyor. O’nun enerjisinden faydalanıyorum inanmayacaksınız ama onlarla çok enteresan bir şekilde diyalog kuruyorum. Zaten profesyonel hayatı bırakıp bu işe odaklanmamın sebebi de budur.

-Bebeklerle çalışmanın en güzel tarafı nedir?

Onlar benim var olmamı sağlıyorlar. Onlarla stüdyoya girdiğimde gerçekten yaşadığımı hissediyorum. Çünkü vizörden gördüğüm enstantaneler tek kelimeyle mükemmel.

-Annelik ve fotoğrafçılığın benzer taraflarını nasıl sıralarsınız?

İlk önce sevgi ve tabii sabır olmazsa olmaz. Büyük özveri istiyor. Her şeyi en ince noktasına kadar düşünüp harekete geçmeniz gerekiyor; hata affetmiyor. Çok uzun bir serüven ama ikisinin de sonucuna baktığınızda her şeye değdiğini hissediyorsunuz.

-Fotoğrafçılık mesleğinde başarı nelere bağlı?

İşinizi severek yapmanız ki bu her işte gerekli olan bir şey. Her zaman daha iyisini hedefleyip kendinizi geliştirmek, çok iyi gözlem yapıp ruhunuzun beslenmesini sağlamanız gerekiyor.

-Zerin Kültüral çok başarılı bir fotoğrafçı, yurt dışına da açılmayı düşünüyor musunuz?

En büyük amacım bu. Zaten fotoğraflarımın dünyada tanınıyor olmasını sağlamak. Bir kaç ülkede çalışmalarım kullanıldı. Çekimler için yurt dışından insanlar gelmeye başladı. İleride daha da iyi olacağını düşünüyorum.

-İlayda’nın fotoğraf çekmeye karşı ilgisi nasıl? İleride meslektaşınız olmasını ister misiniz?

İlayda’nın fotoğrafa büyük bir yeteneği var. İlk segisinide 3 yaşında açtı. Bu yıl ikinci segisini açacak. Şu an onun çektiği fotoğrafların seçimini yapıyorum. Fotoğraf sanatçısı olmasını isterim. Tabi ki yurt dışında çalışırsa çok mutlu olurum. Çünkü bu ülkede fotoğraf sanatına yeterince önem verilmiyor...

- Fotoğrafçılık demek yaratıcılık demek, mesleğinizin dışında başka hangi konularda yaratıcısınız?

Bebeğim ve Biz dergisinde yazı yazıyorum. Aynı zamanda kafamda bir kitap çalışması da var. Kendimi hazır hissettiğim bir zamanda bunu hayata geçirmek istiyorum. Yağlıboya resim yapıyorum. Taktığım takıların birçoğunu ben yapıyorum. Kolaj yapmaktan da keyif alıyorum.

-Zerin Kültüral ve yemek yapmak?

Yemek yapmak benim için bir zevk ancak kendimi tam anlamıyla verebildiğim anlarda yemek yapmayı tercih ediyorum. Öbür türlü karın doyurmak için bir şeyler hazırlamış gibi hissediyorum. Şu sıralar gerek çocuklarım ve gerek iş yoğunluğu benim keyifle yemek hazırlamama olanak vermiyor ama fırsat buldukça özel keşifler yapıyorum. Özellikle enteresan soslu salatalarım çok beğeniliyor.

-Kızların favori yiyecekleri ve kesinlikle kabul etmedikleri yiyecekler neler?

İlayda pirzola yemeye bayılıyor, tok olsa bile pirzolaya hayır demez. Pilav, ıspanak, patlıcan, karnabaharı seviyor. Yoğurt ve makarna vazgeçilmezlerimizden. Yemeyi reddettiği bir yiyecek neredeyse yok gibi. Kayra ise sebze çorbasına bayılıyor.

-Son olarak yiyorumbuyuyorum.com’un ziyaretçilerine nasıl bir mesaj vermek istersiniz?

Günümüzde o kadar çok enformasyon ile karşı karşıyayız ki neyin doğru neyin yanlış olduğunu bilmek gittikçe zorlaşıyor. Bir gün en faydalı olan ertesi gün falanca hastalığa sebiyet verir deniyor. Yani her şeyin genetiği ile oynandığı günümüzde eğer gerçekten bulunabilirse tamamen doğal ürünlerle beslenmek fizik ve ruh sağlığımız açısından çok önemli. Çünkü o zaman kendimizi mutlu hissederiz. İşte o anları ölümsüzleştirmenin en güzel yolu fotoğraf çekmek. Bol bol fotoğraf çekin ve hayatın o güzel anlarını yakalayın. Unutmayın ilerde o fotoğraflar çok işinize yarayacak. Mutluluğun belgesi çünkü onlar ve üzerinde yıllar geçse de sizi o günlere götürüp o heyecanları yeniden yaşamanıza sebep olacaktır. Sevgilerimle,

www.zerinkultural.com

Tel: 0216 5458002

2006-12-29
Bu yazı 1463 kere okunmuştur.
Adınız :
Yorumunuz :
 * 
@ZumrutOzkan twitter da takip edin