Yiyorum Büyüyorum Kitap Sayfası

Evde hayvan beslemek, çağımızın trendi gibi görünse de aslında çok eski ve kökü epey derinlerde yatan bir uğraşıdır.Bu işin tarihine bir göz attığımızda ilkel toplumların bile, yaşadıkları ortamları hayvanları ile paylaştıklarına ve onları ailenin konuşamayan üyeleri gibi gördüklerine tanık oluruz.

Günümüzde ise, şehir hayatı ve insanın doğaya duyduğu özlem, hayatındaki boşluğu doldurma isteği gibi nedenler kişiyi ev hayvanına sahip olmaya iten en önemli unsurlar arasındadır. Dünya çapında değerlendirildiğinde, sayısı en fazla olan evcil hayvan köpektir. Son 15-20 yıldır ülkemizde de köpeğe duyulan ilgi artmıştır.

Köpek sahibi olmadan önce dikkate alınması gereken bazı hususlar vardır. Ortalama 15 yılımızı paylaşacağımız bu varlığa sahip olmadan önce, bu sorumluluğu üstlenebileceğimize dair kendimizi iyi tahlil etmeliyiz.

Sorumluluğundan ve bağımlılığından çekiniyorsak köpek edinmemeliyiz. Daha hayatımıza ve evimize uyum sürecinde yaşanacak zorluklarda pes edip köpeği geri iade edeceksek baştan iyi düşünüp hiç almamamız gerekir. Çünkü bu şekilde sık sık sahip değiştirme, köpeğin ruh ve beden sağlığında problemlere neden olur.

Bakımından, barınmasından, beslenmesinden sağlığına kadar her şeyinden sorumlu olacağımız bu canlının bağlayıcılığının da özgürlüğümüzü bir parça elimizden alacağı unutulmamalıdır. Öyle ya, zamanında tuvalet gereksinimi için gezintiye çıkarılmayan, yemeği ihmal edilen, kendisine yeterince ilgi ve zaman ayrılmayan köpek hem kendisi mutsuz olacak, hem de uyumsuz ve sağlıksız davranışları ile sahibini mutsuz edecektir.

Köpek alırken, sadece kişisel tercihlerle duygusal bir seçim yapmak da hatalıdır. Yaşanılacak ortama köpeğin uyumu, bölgenin iklim yapısının köpeğin ırk özelliğine uyumu, köpeğin büyüklüğü ve evin alanı, köpeğin ev yada bahçede yaşayabilme özelliği, tüylerinin bakımına ayrılacak zaman açısından uzun yada kısa tüylü olması, kısa yürüyüşle yetinmesi ya da aktif egzersiz ihtiyacında olması, sakinlik yada hareketlilik gibi mizac özelliği gibi birçok kriter önceden düşünülmelidir.

Köpek sahibinin yaşam tarzı, köpeğin gereksinimlerini karşılamada paralellik göstermelidir. Bunun için bir köpek edinmeden önce, doğru ve uygun ırkı bulmada uzman bir kişiden yardım almak en iyisidir.

Köpeği aldıktan sonra, doğru iletişim ve eğitim gerekir. Köpeğe nasıl davranılacağı, nasıl eğitileceği, aşıları ve diğer sağlık kontrollerinin periyodu, beslenmesi , bakımı, banyosu, temizliği gibi tüm soruların yanıtı için atılması gereken ikinci adım, derhal bir veteriner hekimle temasa geçmektir.

Köpeğin hekimi, onun sağlığının kontrolü ve devamı için gerekli uyarı ve hatırlatmaları yapıp köpekle sağlıklı ve uyumlu bir dostluk için rehberlik yapar. Kısaca üç adımda sıralayacak olursak, 1- İlkin, köpek bakma sorumluluğumuzu değerlendireceğiz. 2- Yaşam tarzımıza ve yaşam alanımıza uygun nitelikte köpek seçeceğiz. 3-Veteriner Hekimle temasa geçeceğiz.

Sonrasında ,sıcak dostluğu ve sağlıklı günleri köpeğimizle paylaşabiliriz.

Dr. Gülay Kabasakal Ertürk
Veteriner Hekim-Homeopat
www.petklinik.com

2007-11-08
Bu yazı 1721 kere okunmuştur.
Adınız :
Yorumunuz :
 * 
@ZumrutOzkan twitter da takip edin