Yiyorum Büyüyorum Kitap Sayfası

Çocuk kitapları ve çocuklara yönelik kültür ürünleri alanında faaliyet göstemek üzere kurulan Çocuk Kitapçısı Kipitap.com yayına başladı. Kipitap.com, öncelikle anne babalara, çocuklarına kitap alırken yaşlarına ve seviyelerine göre yol göstermek, kitap seçiminde yardımcı olmak amacını taşıyor. Uzmanların, ebeveynlerin ve çocuk kitabını okuyan herkesin kitaplar hakkındaki görüşlerini yayınlayan Kipitap.com, bu alanda eksikliği hissedilen bir boşluğu doldurmayı hedefliyor.

Tüyap Kitap Fuarı sırasında başladığı test yayınını geçtiğimiz günlerde başarıyla tamamlayan Kipitap.com’dan, çocuk kitapları yayınlayan 67 yayınevine ait 1577 çocuk kitabıyla ilgili değerlendirmelere ulaşılabiliyor. Ve bu sayılar her geçen gün ebeveynlerin ve uzmanların katkılarıyla artıyor. Kipitap.com’dan sadece çocuk kitapları hakkında değil, yayınevleri, çocuk kitabı yazarları, illüstratörler, çevirmenler gibi bu alanda emek veren hemen herkesle ilgili kapsamlı bilgiye ulaşılabiliyor. Sitede, Türkçenin yanı sıra İngilizce ve başka yabancı dillerde yayımlanan çocuk kitapları ve yorumları da yer alıyor. Kitapların, özel indirimlerle etiket fiyatlarından daha ucuza satışa sunulduğu Çocuk Kitapçısı Kipitap.com’da yapılan sürekli kampanyalarla, anne babaların ve meraklıların en avantajlı şartlarla çocuk kitaplarına ulaşması hedefleniyor.

Çocuk Kitapçısı Kipitap.com Hakkında...
Çocuk Kitapçısı Kipitap.com fikri, psikolog bir anne ile iletişimci bir babanın, 1.5 yaşındaki kızları Zeynep’le birlikte çocuk kitaplarına ilgi duymasıyla başladı. Zeynep’in sosyolog teyzesinin de ekibe katılmasıyla hazırlık çalışmalarının ardından hızla hayata geçirilen Kipitap.com, anne babaların, danışman pedagogların, anaokulu ve ilkokul öğretmenlerinin, yayıncıların katkısıyla kapsamlı bir çocuk kitapları portalına dönüştü. Siteye eklenen her kitap, okunup değerlendirildikten sonra, belli kriterlere göre incelenip öncelikle yaş olmak üzere çok detaylı bir kategorizasyona tabi tutuluyor ve okurlara sunuluyor. Her geçen gün içeriği daha da zenginleşen kitaplara, siteye ücretsiz üye olan herkes yorum yazabiliyor, yazılan yorumlar editörler tarafından değerlendirildikten sonra yayına veriliyor.

Çocuk Kitapçısı: Kipitap.com’un Manifestosu 
Çocuklarımız, her şeyden daha kıymetli ve önemlidir.
•Çocuklarımızı iyi yetişmiş, bilinçli okur yazarlar haline getirmek en önemli misyonumuzdur.
•Fikirler, paylaştıkça ve tartışıldıkça zenginleşir.
•Tecrübe, paylaşıldığında değerli hale gelir. “Tecrübe, insanın başına gelen şey değildir; insanın başına gelenle ne yaptığıdır.” (Aldous Huxley)
•Çocuklarımızı korumak, kollamak, gözetmek en önemli görevlerimizden biridir.
•Çevreye duyarlı olmak, çocuklarımıza sağlıklı ve tükenmemiş bir çevre bırakmak için elimizden geleni yapmalıyız.
•Kipitap.com ekibinden hiç kimse, kendi çocuğuna okutmayacağı bir kitabı başkalarına tavsiye etmez.
•Kitap değerlendirirken aslolan, hiçbir zaman yayınevi veya yazar değildir. Aslolan metindir.
•Çocuklarımızı, özgür, kendi düşünen ve karar veren, sorgulamaya, tahlil etmeye yönlendiren kitaplar favorimizdir.
•Çocuk kitabı seçmek ciddi bir iştir. Ancak somurtmadan ve takım elbise giymeden de ciddi olunabilir.

Kipitap.com Nedir?
Kipitap.com “Çocuk Kitapçısı”dır. Çocuklara yönelik (ve çocuklar hakkında) kitapları tanıtan; belli kriterlere göre değerlendiren, öneren ve online olarak satışını gerçekleştiren bir internet kitapçısıdır.

Kipitap.com’un Amacı Nedir?
Kipitap.com’un amacı, çocuklarımızın doğru kitapları – doğru zamanda okuyarak büyümeleri ve gerçek birer okur-yazar olmalarıdır. Bu sebeple Kipitap.com, en önemli misyonunu anne-babalara çocukları için doğru kitapları önermek olarak belirlemiştir.

Neden Kipitap.com?
Kipitap.com , binlerce kitap arasından çocuğuna hangi doğru kitapları seçeceğine karar vermeye çalışan bir anne ve baba tarafından filizlenmiş bir sitedir. Bu anne-baba fikirlerini çevreleriyle paylaştıkça aslında nerdeyse tüm anne babaların benzer dertlerden musdarip olduklarını görerek Kipitap.com’u hayata geçirmeye karar vermişlerdir.
Bu sırada da gerek çevrelerinden gerekse bir çok yayıncı, eğitimci ve pedagogtan büyük destek görmüşlerdir. Öte yandan anne babaların desteğini de saymamak olmaz.
Kipitap.com, çocukların okuma alışkanlıklarını arttırmak; anne babalara doğru zamanda doğru kitapları seçebilmelerine yardımcı olarak çocuklarımızın doğru kitaplarla büyümelerini sağlamak için tasarlanmış bir web sitesidir ve siz okuyucularının desteğiyle her geçen gün büyümektedir.

Kipitap.com Nasıl Çalışır?
Kipitap.com, kitapları veritabanına eklerken öncelikle çok detaylı bir şekilde oluşturduğu kategorizasyona göre gruplar. Yaşa, okuma bilgisine, türlere vb. kategorilerine göre sınıflanan kitaplar editörlerimiz ve danışmanlarımız tarafından okunur ve değerlendirilir. Yanı sıra gönüllü yorumcularımız da kitaplar hakkında yorumlarını ve değerlendirmelerini yazarak her kitap hakkında olabildiğince fazla bilginin ve değerlendirmenin sitede bulunmasına katkıda bulunurlar.

Kipitap.com’un Kitap Değerlendirme Kriterleri Nelerdir?
Kipitap.com editörleri kitapları fiziksel özelliklerine, görselliğine ve içeriğine göre olmak üzere üç ana kategori altında yaklaşık 20 ayrı başlık altında değerlendirirler. Resimlerinden harf boyutuna, konusundan verdiği mesajlara, imlasından yaratıcılığına, öğrettiği kavramlardan kültüre, yaşa uygunluğuna, beceri geliştirme, el-göz koordinasyonu, kas gelişimini destekleyip desteklemediğinden verdiği bilgilerin doğruluğuna kadar bir çok başlıkta değerlendirme yapan editör ve danışmanlarımız bu kriterler ışığında velileri yönlendirmektedirler.

Kipi Kimdir?
Kipi, Kipitap.com’un okumayı seven, gözlüklü maskotudur. Kitapları editör ve danışmanlarımızla birlikte değerlendirir; bazen çocuklara bazen velilere önerilerde bulunur. Zaman zaman kampanyalar düzenleyerek okuyucuları sevindirir. Bazen depoda kitap sayar, arada sırada kitapların arasında kitap okurken uyuyakalır… Tüm gün (ve hatta gece) bizimle birlikte ofiste, kitapların arasındadır.

Kipitap.com’un Kategorileri Nelerdir?
Kipitap.com’da kitaplar;
-Yaşlara göre
-Okula göre (Okul öncesi, ilköğretim)
-Diline, çeviri olmasına göre
-Okuma seviyesine göre
-Türlere göre gruplanmaktadırlar.
Bu kategorizasyonların yanı sıra, yeni çıkanlar, indirimdekiler, editörün seçimi gibi daha pek çok alt kategorizasyonda da gruplamalar yapılmaktadır.

Kipitap.com Danışmanları Kimlerden Oluşmaktadır?

Kipitap.com, pedagog, psikolog ve sosyologlardan oluşan bir ekibe sahiptir. Ancak bu ekibin yanı sıra Kipi; ana okulu öğretmenleri, eğitimciler, ilkokul kütüphane sorumluları, rehberlik öğretmenleri, kitapçılar, çocuk doktorları, anne ve babalardan oluşan çok geniş bir ekipten destek almaktadır.
Kipitap.com’dan Toplu Satışlar Olacak Mı?
Kipitap.com okullara özel toplu satış çalışmalarıyla ilgili çalışmalarını sürdürmektedir. Okullara yapılacak toplu satışların yanı sıra okullara verilecek özel indirim kodları ile okul öğrencilerinin ve velilerinin Kipitap.com üzerinden indirimli alışveriş yapmaları da mümkün olacaktır.

www.kipitap.com

2009-06-23
Bu yazı 1855 kere okunmuştur.
Adınız :
Yorumunuz :
 * 
@ZumrutOzkan twitter da takip edin