Yiyorum Büyüyorum Kitap Sayfası

Yerinde duramayan, azılı üretken bir anne, sürekli yeni sürprizlerle karşımıza çıkıyor. Anneliğin hayatta birçok kapının anahtarı olabileceğini bu sefer bize “Hamarat Diva” ile anlatıyor. Önce adına bayılmıştım, sonra içeriğine daldım. Ortaya karışık, herkesin ilgisini çekecek konular ve çok güzel yazılarla sanal dünyadaki anne penceresine yeni çiçekler ekmişler. Ego patlamasından kendini kaybetmeyip, “en büyük biz” demeye gerek bile görmeden hedeflerini mütevaziliğin asil duruşuna sabitlemiş her üreteni çok takdir ediyorum. Takipteyim, sizde olun, anlatacakları daha yeni başlıyor bence...

-Enhar Koç’u tanımak istiyoruz.
34 yaşında, Boğaziçi Üniversitesi Psikoloji mezunuyum… Üniversiteye girer girmez başladığım iş hayatımı çeşitli çok uluslu firmalarda İnsan Kaynakları Uzmanı olarak devam ettirdim. Ancak daha sonra aslında bu kariyerin bana uymadığını anladım ve Zeynep’in doğumunu da bahane ederek 2003’de kurumsal hayata veda ettim.

-Enhar anne olduktan sonra neler değişti, neler gelişti?
Hayattan beklentilerim, önceliklerim değişti her şeyden önce. Bir yandan ayaklarım yere daha sağlam basarken, daha gerçekçi olurken öte yandan da hayallerimi gerçekleştirmem gerektiğini anladım.

-Yazmak, elişi, dikiş ve benim bilmediğim daha çok şey var. Üretmeden duramıyorsun değil mi?
Hayır :) Ben yay burcuyum, yani hareketli ve maymun iştahlı. İşe alım görüşmelerinin klasik sorusudur ya “zayıf yanlarınız nedir”, işte ben maymun iştahlı olmanın “zayıf” yanım olduğunu düşünürdüm. Şu anda ise aynı özelliğimin aslında artı tarafım olduğunu düşünüyorum. Çünkü sürekli “açım”, yeniliğe, değişime, bilgiye… Daha bir işi bitirmeden ötekini kafamda planlamaya başlıyorum ve bu şekilde daha da üretken oluyorum.

-Hamarat Diva’nın da annesi sensin. Çok hızlı gelişen, günden güne daha da güzelleşen bu siteyi biraz anlatır mısın?
Her şeyden önce kaliteli, farklı ve yaratıcı içerik arayışı nedeniyle doğdu HamaratDiva. Türk kadını çok üretken, ev hanımı olsalar bile boş durmuyorlar. Ama buna rağmen yeterli kaynak yok. Ben de sürekli yabancı kaynakları okurum, tararım, ciddi bir kraft kütüphanesi oluşturdum kendime ve dedim ki bunları yap yap nereye kadar, başkalarıyla da paylaşmalı. Bilgi paylaştıkça büyüyor çünkü…
Bu fikirle doğdu ve sağolsun dostlarım ve blog arkadaşlarım bana destek oldular. Bana benden daha çok inandılar desem yeridir!
Portalın en önemli ve güzel özelliği her gün yepyeni içerikler geliyor. Okuyucu artık sadece okuyucu değil, katılımcı olarak aktif rol alıyor HamaratDiva’da.
Ben de varım, ben de yaptıklarımı paylaşmak istiyorum diyen o kadar çok mail geliyor ki!
1 sene sonunda HamaratDiva; çok daha geniş içerik, daha fazla insana ulaşabilme ve altında birçok ayrı başlıklar ile daha da büyüyecek ve pek çok kadının hayallerini gerçekleştirmesine yardımcı olacağına inanıyorum.

-Bir de bloğun var, Hanimish...
Evet ilk göz ağrım… Diktiklerimi paylaşmak için kurmuştum orayı, derken kızlarımı anlattım, derken annelere yardımcı oldum… Halen devam etmekte ama tabi artık daha seyrek yazı girebiliyorum.

-Psikoloji eğitimini kendi çocuklarını eğitirken kullanıyorsundur eminim. Bu anlamda okuyucularımıza ne gibi tavsiyelerde bulunmak isterdin?
Aslında çok bilinçli olarak, bunu böyle öğrenmiştim o şekilde yapmalıyım diye kullanıyorum denemez. Ama mutlaka aldığım eğitimin katkısı var tabi ki. Her şeyden önce onların doğdukları andan itibaren birer birey olduklarını, karakterlerinin olduğunu kabul etmeli anneler. 2 yaş sendromu, 5 yaş sendromu vs. gibi şeyler var ya, aslında bu sendromlar belirli dönemlere ait değil. Kendini ispat etme, ben de bireyim, benim de fikirlerim var derdindeler. Bence anneler düşen mümkün olduğunca onlarla her şeyi açık açık konuşmak, her şeyin nedenlerini ve sonuçlarını onlarla paylaşmak. Onlara seçim hakkı verin, kendileri ile ilgili kararlar da onlara da danışın. En basitinden bugün bunu giyiyorsun yerine sizin seçtiğiniz alternatifleri sunun onlara ve onların içinden kendisi karar versin. Ha yok illa da ben seçicem diyorsa da o zaman bırakın sonucuna katlansın!

-Konularınla ilgili birçok site ve bloğu takip ettiğini düşünüyorum. En beğendiklerinden birkaç örnek verebilir misin? Kimler neler yapıyor?
O kadar çok ki! Sık kullanılanlar dosyamı görmeniz lazım  Genelde yabancı siteleri takip ediyorum. En beğendiğim birkaç yabancı blog
http://www.sewcuteshop.typepad.com/
http://www.notmartha.org/
http://www.howaboutorange.blogspot.com/
http://www.barij.typepad.com/
http://angrychicken.typepad.com/angry_chicken/
http://belladia.typepad.com/bella_dia/

Ve tabi ki www.marthastewart.com , www.bhg.com , www.kaboose.com ….
Ve ve ve… Tabi ki HamaratDiva yazarlarının blogları… Haftada 1 kez toplu halde tüm yazarların bloglarını da okuyorum.
Ve yiyorumbuyuyorum.com :)

- Yiyorum Buyuyorum’da yemekle ilgili soru sorulmazsa olmaz! Çocuklarının yemekle arası nasıl? Sorun varsa anne olarak yaklaşımın nasıl?
Aslında sorun yok! Ben ye, ye, ye annesi değilim. Yemek bu, yemezsen başka yemek yok, acıkırsan da başka bir şey yok diyorum :) Acımasızlık olarak görebilir belki anneler ama sonuçta her şeyi yemek zorunda. Ve ben hiçbir şeyi yeme, ıyyy demem onun yanında. Zeynep 3,5 yaşında suşi yerken yan masadan hayretle bakalardı ona ya da kokoreç. Her şeyi tatsın, damak zevki gelişsin isterim.
Ama sorsanız şu anda “şunu sever mi” diye cevap bilmiyorum çünkü neyi sevip neyi sevmediği tamamen anlık olarak değişiyor :)

-Diva’dan çocukların seveceği hamarat bir tarif istiyoruz.
Hem benim hem de Zeynep’in sevdiği pratik bir tarif vereyim. Mantarlı ve sebzeli tavuk.
Ben tavuğun kalça kısmından alıp kuşbaşı olarak doğruyorum. Göğse göre bence daha lezzetli ve sulu oluyor. Ama hazır kuşbaşı göğüs de kullanabilirsiniz.
Kuşbaşı doğradığım tavukları 1 YK zeytinyağı ile vok tavada çeviriyorum. Kalça kullandığım için fazla yağ koymuyorum. Pişmeye yakın altını kapatıyorum.
Bir diğer tencerede ise bolca sebzeyi; brokoli, bebek kabak, kırmızı biber, sarı biber, havuç, soğan ve sarımsağı çok çok az yağ ile teflon tavada çeviriyorum, sebzeler biraz pişince mantarları da ekliyorum.
Bu karışımı en son tavuğa ilave edip iyice pişiriyorum vok tavada. Severseniz, çay kaşığının ucuyla minicik köri ve/veya zencefil ya da soya sosu da ilave edebilirsiniz. Soya sosu koyarsanız sakın tuz atmayın :)
Hem besleyici hem de hafif bir yemek oluyor. Hatta lavaş ekmeği ile dürüm gibi de verebilirsiniz çocuklara :)

www.hamaratdiva.com

2009-12-11
Bu yazı 1819 kere okunmuştur.
Adınız :
Yorumunuz :
 * 
@ZumrutOzkan twitter da takip edin