Yiyorum Büyüyorum Kitap Sayfası

Üç duyarlı anne tüm bebekli annelere beslenme konusunda  destek olmak ve anneleri bu konuda bilinçlendirmek hedefi ile harika bir site kurmuş. Gurme Bebek sempatik ismiyle, zengin içeriğiyle sadece sağlıklı tarifler değil ama beslenme konusunda önemli bilgilere ulaşmak isteyen anneler için nefis bir rehber olmuş... Belli ki çok emek, emeğin yanı sıra da güzel temenniler var sitenin temelinde. "Dengeli, yeterli yani doğru beslenmenin sağlıklı beden, beyin gelişimi için en önemli faktörlerin başında geldiği"  gerçeğine  vakıf olan anneler arttıkça,  sağlıklı, mutlu ve başarılı çocuklarlar da artacaktır. Bu anlamda Gurme Bebek çok önemsenmesi gereken bir site... Söyleşiyi paylaşıp sitenin daha da çok anneye ulaşmasını sağlayın lütfen...    

Sevgili Ayzen, Esra ve Seda'nın emeğine sağlık.   

Gurme Bebek ekibini tanıyarak başlayalım mı?

Ayzen Atalay Durmuşoğlu: Televizyon programcılığı ve belgeselcilik yaptım. Hali hazırda Ntvmsnbc Yeşil Haber editörüyüm. Ekolojik yaşama çok meraklıyım. Sağlıklı beslenme ile haşır neşir geçiyor hayatım, organik pazar müdavimlerindenim. Bir ara Organik Ailem adlı bir blogum vardı, şimdilerde yoğunluktan peşini bırakmak zorunda kaldım. Bunun dışında yoga ile ilgileniyorum. Oğlum Efe 6 yaşında, orta boy bir gurme diyebilirim. :)

Esra Sert: Ben uzun yıllar televizyon haberciliği yaptım. Ntvmsnbc'nin anne-çocuk yazarıyım. Acemi Anne adıyla periyodik yazılar yazıyorum. Facebook'ta da takipçilerimle anneliğin trajikomik gerçeklikleri hakkında paylaşımlarda bulunuyorum. Ayrıca Uykusuz Anneler Kulübü’nün kurucularındanım. Bu da bebeklerin uyku düzenlerinin kurulması konusunda bir destek ve paylaşım grubu. Ladin adında 2 yaşında bir cazgır kızım var. Takipçilerim benden daha çok onu tanır desem yeridir.

Seda Öztezel: İletişim okuduktan sonra uzun yıllar reklamcılık ve özellikle web siteleri ve dijital pazarlama konusunda çalıştım. Arkasından birkaç sene Nişantaşı'nda bir cafe işlettim. Eşimle motorsikletle tüm Türkiye'yi gezdim; Bir de seyahat belgeseli çektik, 40. Paralel isminde. Bunca maceradan sonra da arka arkaya 2 dünya tatlısı dünyaya getirdim. Zeynep 3, Ömer 1,5 yaşında.

Gurmebebek.com’u kurma fikri ne zaman nasıl oluştu?

2010 Aralık ayı gibi bu fikri oluşturmaya başladık. İlk teklif Esra'dan geldi. Elimizde bunca minikle hergün ne pişireceğimizi; neyi, nasıl vereceğimizi konuşurken sürekli yabancı kaynakları araştırmaya başladığımızı fark ettik. Türkiye gibi yemek konusunda derya olan bir ülkede bebek beslenmesi ve özellikle de katı gıdaya geçiş hakkında kaynakların ne kadar az olduğunu anladık. Eşten dosttan duyma bilgilerle değil, daha bilinçli bir yaklaşımla ilerlemesi gereken bir konu bu. Sonuçta "Biz bu konuda ne yapabiliriz?" diye düşünmeye başladık. "Nasıl bir kaynak olsa bebeğimi beslerken çok işime yarardı?" sorusundan yola çıktık.


Anneler neler bulacaklar sitede? İçeriği özetler misiniz?

Katı gıdaya geçişte sadece ne pişireceği değil, alerji, kabızlık, gaz, miktarlar, hangi gıda hangi ayda verilir, anne sütü ile katı gıda dengesi ve bunun gibi binlerce soru daha var annelerin kafasını kurcalayan. Biz bu süreçte annelerin aklına gelebilecek bu gibi tüm soruları cevaplayan bir kaynak oluşturmaya çalıştık. Yetmezse, sorularını bize gönderip uzmanlardan alacağımız yanıtları yayınlayabileceğimiz bir platform oluşturduk. Sadece katı gıdaya geçişle de sınırlı tutmadık, anneler daha büyük çocukları içinde kullanabilecekleri orijinal, sağlıklı tarifler bulabiliyorlar sitede.

-Neydi hedefiniz böyle bir site kurarken...

İlk yıllarında sağlıklı beslenen çocuklar, ileride de sağlıklı bireyler oluyorlar. Şeker hastalığı bile, insan ilk yıllarından itibaren doğru beslenirse önüne geçilebilecek bir hastalık. Annelerin çocuklarının sağlıklı beslenmesi konusunda daha bilinçli olmalarına katkıda bulmayı hedefledik bu yüzden.

Bunun yanı sıra, çocukların yemekle ilişkilerini ilk yıllarda doğru kurarlarsa, ömür boyu iyi ve yeterli beslenebilen bireyler olacaklarına inanıyoruz. Biz Gurme Bebek'te doyduğunda "Doydum" diyebilen çocuklar ve buna itibar eden anneler için çaba sarf ediyoruz.


-Sitede bebek beslenmesine odaklı tarifler ve yazılar var, ilerleyen aylarda çocuk beslenmesine yönelmeyi de düşünür müsünüz?

Tüm yaşta çocuklara uygun tariflerimiz var halihazırda, evet. Ancak henüz konumuza odaklı kalmayı, bu konuda kendimizi ve içeriğimizi güçlendirmeyi düşünüyoruz. İleride farklı uzantıları olabilir işimizin. Ancak bunu zaman gösterecek.

-Annelerden en çok hangi konuyla ilgili sorular geliyor siteye?

En sık yaşanan sıkıntılar iştahsızlıkla ilgili. Bunun dışında pütürlü yiyeceklere geçişte yaşanan sıkıntılar, alerjik durumlar, anne sütü ve katı gıda arasındaki dengeler annelerin kafalarını karıştıran en önemli sorunlardan. Tabii ki her Türk annesinin temel sorunu olan "Bugün ne pişirelim?" sorusu her zaman gündemin başını çekiyor.

-Peki sizler bebeklerinizi büyütürken en çok hangi konularda zorlandınız?

Bizim 4 minik gurmemiz var. Hepsinin farklı sorunları oldu. Biri çok iştahsızdı, diğeri çok obur ve tatlı düşkünü, biri sebzeyi sevmez, diğeri alerjik… Bu kadar geniş bir yelpaze olunca, bilgilerimiz, tecrübemiz de ona göre şekillendi aslında. Farklı, orijinal ve sağlıklı tariflerimiz de bu süreçte oluşmaya başladı diyebiliriz. Yaptığımız onca araştırmayı, onların bize yaşattığı zorluklara borçluyuz.

-Sizce bebeklerini beslerken annelerin en sık yaptıkları hata nedir?

Türkiye'de anneler bebeklerinin ne kadar yediğine çok takılıyorlar. Kilo almasıyla mutlu oluyorlar bebeğin. Biz ne kadar yediğine değil, ne yediğine ve nasıl yediğine önem verilmesi gerektiğini savunuyoruz. Boş kalori yerine tam tahıllarla, mevsiminde sebze ve meyvelerle beslensinler diyoruz. Çocukların peşinden kaşıkla koşulması yerine, kendi kendini beslemelerini teşvik ediyoruz.

-Bebeğin yaşına, malzemelere ve yemek kategorisine göre hazırladığınız tarif modülünüzü çok beğendim. Gerçekten pratik, çok da fazla tarif birikmiş. Bu tarifler nasıl bir araya geldi şimdiye kadar? Ve kaç toplam kaç tarif oldu?

Şimdilik 200 civarı tarifimiz mevcut. Bunlar bizim evlerimizde yaptığımız yemekler hep. Bir kısmı bilindik Türk yemeklerinin daha sağlıklı malzemelerle bebeklere uygun adapte edilmiş halleri. Bir kısmı yabancı mutfaklardan kendimize adapte ettiğimiz daha sofistike tarifler. Bir kısmı da kendi icadımız. İşin güzel tarafı, anne şeflerimizin bize kattığı tariflerle bu menünün hergün daha da zenginleşiyor olması.

-Bebek beslenmesi dışında neler işliyorsunuz sitede...

Biz konumuza odaklı kalmaya özen gösteriyoruz. Bazen annelerde farklı sorular geliyor, uyku ile, sağlık ile ilgili yardım istiyorlar. O zaman onları daha doğru kaynaklara yönlendirmeye çalışıyoruz. İşimiz hassas bir konuda. Herşey olmaya çalışırsak hiçbirşey olamayız diye düşünüyoruz.

Ancak gündemdeki konuları da ön plana çıkarıyoruz. genel olarak beslenmeyle ilgili önemli bir konu varsa mutlaka arştırıyor ve paylaşıyoruz. Hatta bu konuda araştırmacı gazetecilik tecrübemizle ciddi yayınlar da yapıyoruz zaman zaman. Örneğin annelerimizden biri bir gün "Pekmez pişirilirse tehlikeli olabilir mi?" diye sordu. Araştırdık, gıda mühendisleriyle, işin uzmanlarıyla görüştük. Ciddi bir haber çıktı ortaya. Hatta NTVMSNBC'de birinci sıradan yayınlandı haber.

-Gurmebebek.com annelerin dikkatini en çok hangi konulara çekmeye çalışıyor? Neleri teşvik edip, destekliyor; annelere hangi konularda “sakın ha” demek istiyor.

Biz boş kaloriye karşıyız. Katkılı gıdalara, hormonlu yiyeceklere hayır diyoruz. Bebeklerin yemek yemeye maruz kalmasına karşıyız. Kendi kendilerine beslenen bebeklerin daha özgüvenli daha iktidar sahibi olduklarını düşünüyor ve bunu teşvik ediyoruz. Yemekle kurulan ilişkilerinin doğru olmasına önem veriyoruz.

-Gurmebebek.com için internetteki en kapsamlı “katı gıdaya geçiş rehberi” diyebilir miyiz?

Evet, gururla söyleyebiliriz bunu :)

-Yiyorumbuyuyorum.com için hangi tarifi vermek istersiniz?

Ispanak köftesi (12 ay+)

Malzemeler
(Malzeme miktarı tüm aileye göredir.)
2 demet ıspanak
2 haşlanmış patates
300 gr dana/tavuk kıyma
Çok az tuz
1 yumurtanın akı
1 bardak un

Yapılışı
Ispanakları yıkayıp ince ince doğrayın.
Az yağlı tavada soteleyin.
Suyunu iyice sıkın.
Patates, ıspanak, kıyma ve tuzu birlikte yoğurun.
Karışımdan ufak parçalar koparıp köfte şeklini verin.
Köfteleri önce yumurta akına sonra una bulayıp az yağlı tavada kızartın.

Aklınızda bulunsun
Ispanak köftesi harika bir parmak yiyecektir. Bebeğiniz minik parmaklarıyla tutup yemeye bayılacak.

Uyarı
Bu tarifte yumurta akı var. Bebekler 1 yaşına gelmeden önce yumurta akını vermemelisiniz. Bu yüzden çok minik gurmeler bu nefis köfteyi yemek için 1 yaşını doldurmayı beklemeliler.

 

Gurme Bebek Facebook

2012-05-04
Bu yazı 6620 kere okunmuştur.

adadoga

Birkac yerde duydum gurmebebek ama bakmamistim.ben cocuklarin beslenmesinde cok fazla sorun yasamayanlardanim ama her turlu tarife acigim

Adınız :
Yorumunuz :
 * 
@ZumrutOzkan twitter da takip edin