Yiyorum Büyüyorum Kitap Sayfası

2006 Eurovision Şarkı Yarışması'nda ülkemizi başarı ile temsil eden Sibel Tüzün'ü senelerden beri zevkle dinliyoruz. O hep güleryüzlü, enerjik ve sempatik. Söz yazarı, besteci ve çok çok iyi bir yorumcu olan Sibel Tüzün Mart ayında iki yaşını bitirecek olan Elaya Amber'in annesi. Sibel Hanım'la anne olmak üzerine konuştuk. Kendisine eşi Engin bey ve kızı Elaya ile sağlık ve başarı dolu bir yaşam diliyoruz. Hayatınız zeytin ağacının bereketi ve güzellikleri ile dolu olsun :)

-Anne Sibel Tüzün’ü biraz anlatırmısınız.

Anne Sibel Tüzün’ün yeni elde ettiği en belirgin özellikleri ufacık seslere uyanabilmesi dolayısıyla yaklaşık 19 aydır aralıksız 8 saat uyuyamamış olması, genel olarak tüm yemek ve çayları soğuk tüketme alışkanlığı, sahne ve çekimler dışında hiç makyaj yapmaması (Elaya’yla fiziksel temaslarda makyaj zorluk çıkartıyor) ve suratında genelde yerleşmiş iki ifadeyle yaşaması; mutluluk ve endişe.

 -Elaya hayatınıza neler kattı?

Önceki sorudan devam edeyim. Tek kelimeyle mutluluk getirdi Elaya. Kızıma bayılıyorum. Hamilelğimden beri onunla beraber olmak ve gelişimine şahit olmak beni müthiş mutlu ediyor. Bu hayatımda bir kez yaşanacak, tekrarı olmayan bir dönem, keyfini çıkartıyorum.

-Kızınız sanatçı bir annesi olmasının ne gibi avantajlarını yaşıyor (ve ileride yaşayacak)?

Sanırım Elaya’nın en büyük avantajı benim çalışma saatlerim. Genelde sahne ve stüdyo çalışmalarım gece onun uyku saatine denk geliyor. Zamanımın çoğunu ona ayırmaya çalışıyorum. Konser için gittiğimiz şehir ve ülkelere o da geliyor, bunun keyfini ilerde çıkartacak bence. Eşim Engin’le iş hayatında da birlikte olduğumuz için çekirdek aile yaşantımız genelde hiç bozulmuyor. Bunlar Elaya için avantaj olduğuna inanıyorum.

-Çocuk yetiştirmeyle ilgili nasıl bir felsefeniz var? Sevgi ve ilgi.

-Sizce bir çocuğun mutlu olabilmesi için en olmazsa olmazlar nelerdir?

Tekrar olacak ama özellikle iki yaşına kadar çocuğa verilebilecek en önemli iki şeyin sevgi ve ilgi olduğunu düşünüyorum.

-Elaya size neler öğretti?

 Daha sabırlı olmayı ve daha organize yaşamayı.

-Sitenizde müzik dışında otomobil sporları ve yelkenle de ilgilendiğinizi okuduk, Elaya’yı büyüdükçe ne gibi aktivitelere yönlendirmeyi düşünüyorsunuz? Neredeyse doğduğu günden beri doğada vakit geçirmesini sağlamaya çalışıyoruz. Fiziksel hareketlerini, gelişimini gereksiz endişelerle engellememeye çalışıyoruz. Umarım doğaya ve spora yatkın bir kişiliği olur. Onu mutlu edecek her türlü fiziksel aktiviteye destek veririz. Şu anda 19 aylık, bezden kesilir kesilmez yüzme derslerine başlayacağız. Zaten yazı denizde yüzerek geçirdi.

-Siz Eurovision Şarkı Yarışmasında Türkiye’nin Superstarı oldunuz, sizin Superstarınız Elaya’nın yaşamında müziğin yeri nedir?

Müzik ve dansı her kız çocuğu gibi çok seviyor. Ritm duygusu kuvvetli gözüküyor. Notaları öğrenmeye başladı. Ama gerçekten yeteneği var mı sorusunun cevabı için henüz erken.

-Şarkı sözlerinizi yazarken, beste yaparken Elaya’dan ilham alıyor musunuz?

Elaya için yazdığım çocuk şarkıları var, aslında beraber yazıyoruz da denebilir. Pop şarkılarıma pek karıştırmıyorum onu. Demolar bittikten sonra dinliyor ve dansetmeye başlıyor.

-Elaya’nın yemekle arası nasıl? Onun icin nasıl bir beslenme programı takip ediyorsunuz?

Yemekten keyif alıyor. Şimdiden damak tadı gelişti. Hep taze meyve ve sebzeyle beslenesine dikkat ediyoruz. Ağırlıklı zeytinyağı kullanılıyor yemeklerde. Balığa bayılıyor. Hafta da üç kez muhakkak balık yiyor. Çikolata ve şekerlemelerle tanıştırmadık. Kuru meyveler, ceviz, badem, keçi boynuzu gibi doğal yiyecekleri seviyor. Bal ve yumurta hergün aldığı besinlerden. Ev yapımı yoğurtda her gün sofraya geliyor. Tüm öğünlerde bir arada olmaya gayret ediyoruz. Öğlenleri biraz zor olsa da sabah ve akşamları beraber sofraya oturmaya özen gösteriyoruz. Haftada iki gün okula başladık. Orada da kendisi yiyor yemeklerini.

-Yeni albümünüzü Yunanistan’da piyasaya çıkaracaksınız. Bu girişimle neler hedefliyorsunuz?

Yunanistan’da ben ve şarkılarım çok sevildik. Bunun üzerine oradaki uluslararası bir plak şirketinden böyle bir teklif geldi.Umarım güzel bir çalışma olur.

-Yiyorumbuyuyorum.com ziyaretcilerine nasıl bir mesaj vermek istersiniz?

Tüm ziyaretçilerinize aileleriyle beraber keyifli ve sağlıklı bir yaşam diliyorum. İyi çalışmalar, Teşekkürler

 

 www.sibeltuzun.com

2006-10-30
Bu yazı 3560 kere okunmuştur.
Adınız :
Yorumunuz :
 * 
@ZumrutOzkan twitter da takip edin