Yiyorum Büyüyorum Kitap Sayfası

Çocuklar için “eğlenirken öğrenme, ya da öğrenirken eğlenmenin” yollarını aramış Sevgili Nuran Gür. Anne yüreği ve girişimci aklını birleştirip o yolu bulmuş. Markası Edukids ürünleri ile tanışıp, onlar sayesinde eğlenen çocuklar ve çocuklarının eğlenirken öğrendiğini gözlemleyen anneler çok mutlu olmuş.

Ben ise bunu başaranın bir Türk annesi olduğu için gurur duydum... Benim için Edukids çocuklara yönelik ürünlerden çok çocuk gelişimi için değerli taktikler içeren desteklenmesi gereken çok esaslı bir projedir. “Çocuklar için en değerli hediyenin onlarla birlikte ‘zamanı paylaşmak’ olduğuna inanıyorum.” diyen harika bir  annenin projesi... Çocuk gelişiminde oyunun varlığını ve anlamını çok önemsemeniz dileğiyle...


İlk bebek, ilk heyecan…
Baştan beri istenen ve beklenen bir bebekti meleğim ☺ Hamilelik sürecine girdiğinizde, içinizde uçuşan kelebeklerle çoğu anne adayına olduğu gibi dünyaya artık farklı bir pencereden bakmaya başlıyorsunuz… Benim de bebekle birlikte tüm ilgim çocuk gelişimi, ebeveynlik ve eğitim sistemleri üzerine yönelmeye başladı. Internet, kitaplar, dergiler, seminerler ile sürekli yeni bir şeyler öğrenmenin keyfiyle kendimce bebeğimin doğumuna hazırlanmaya çalıştım. Kızım doğduktan sonra aslında bilmediğim ne çok şey olduğunu öğrendim…

Çalışan bir anneydim ve işimi severek yapıyordum. Kızımın 2,5 yaşına geldiğinde artan alerjik durumu ve tedavisi nedeniyle 2009 yılında çalışmaya ara verdim.

 

Kızımla birlikte yeniden çocuk olmak…
İşten ayrıldığımda ise evde kızımla birlikte eğlenmenin keyfini çıkarıyordum. Birlikte kitaplar okuyup canlandırmaya bayılıyorduk. Oyun hamuru, bloklar, legolar, flash card ve yapbozlar ile bıkmadan usanmadan her gün mutlaka oynuyorduk. Yağmur’un 2 yaş civarında yapboz merakı da artmaya başlamıştı. Bu kadar severek oynadığı oyunda keşke öğretici bir şeyler de olsa ve oyunla birlikte hiç zorlamadan, eğlenerek öğrenebilse diye sürekli içimden geçiyordu. Bu şekilde olan yapbozlar yok denecek kadar azdı ve ben arayışıma devam ediyordum.

Kızımla birlikte bu kadar mutluyken ve tedavisinde her şey yolunda giderken, işe geri dönmek çok zor geliyordu. Büyümeye başladığı bu zamanlarda onunla paylaştığımız anların değeri çok özeldi. Çocuklar için en değerli hediyenin onlarla birlikte ‘zamanı paylaşmak’ olduğuna inanıyorum.

 

 % 100 Türk ürünü üretebilmek ve tüm dünya miniklerine ulaşabilmek hayali…

Kızımla birlikte oynamak için bulduğum oyun kartlarının büyük bir kısmı ithal ürünlerdi. Yerli ürün çeşidi hem çok az hem de eğitici yönü tam da aradığım özellikte değildi. Ayrıca flash cardların yapboz şeklinde olanları da 3 yaş üzeri çocuklar için uygundu.

Ülkemizde 2 yaş ve üzeri çocuklar için ürün gamında olan eksiklik ile tüm dünyada ailelerin en başta tercih ettiği oyuncakların, Türkiye’ de daha çok üretilmesi ve yaygınlaştırılması fikri ile girişimci annelik macerası da başlamış oldu.

Bizim içimizde birbirinden değerli tasarımcılar, yayıncılar, eğitimciler, uzmanlar yok muydu? Böyle bir hazinenin içerisinde yurtdışından ürün getirmek yerine her şeyiyle burada üreterek yerli üretime de olabildiğim ölçüde katkıda bulunmak istedim.

 

Puzzle ve flash cardlar birleşse nasıl olur?

İlk olarak ‘yapboz ile eğitici kartlar birleşse nasıl olur?’ diye araştırmaya başladım. Kızımla severek oynadığımız flash cardların eğitici yönüyle, puzzle oynamanın keyfini birleştirebilecek tasarımlar oluşturmak için uzman dostlardan fikir ve öneriler topladım. Konusuyla okul öncesi döneme uygun olabilecek farklı ve yapboz ağırlıklı, hem eğitici hem eğlenceli ürünler geliştirmeye başladık…
Eğitici Oyun Kartlarımız 2 yaş ve üzeri çocuklar için konusunda uzman pedagog ve eğitimcilerden destek alınarak tasarlandı. İllüstrasyonlarını baştan beri büyük bir emek ve sabırla Murat Tanhu Yılmaz oluşturdu. Ürünleri tasarlarken konusuyla okul öncesi eğitimi desteklemesi ve fazla karmaşık olmaması, çocuğun ister tek başına ister arkadaşlarıyla birlikte grup halinde rahatlıkla oynayabileceği, hafif ve kolay toplanabilir ürünler olmasına özen gösterdik. Ayrıca kullanılan resimlerin, renklerin ve kavramların da büyük bir özenle seçildiği bu çok özel eğitici setlerle sınıf içi eğitimi evlere getirmek istedik.

 

Edukids ile çocuklar eğlenirken öğreniyor…
Ve yaklaşık bir seneyi geçen çalışmalar sonucunda, kutu, kutunun içinde oyun fikri ile Edukids Eğitici Oyun Kartları 4 farklı oyunla 2010 yılında tüm büyük kitabevlerinde yerini aldı. Oyun kartlarımıza Türkiye’nin çeşitli illerinde bulunan anaokulu ve rehabilitasyon merkezlerinden talepler gelmeye başladı.

Ürünlerimiz beklentimizin çok üzerinde talep gördü ve kısa bir sürede ürün sayımızı 6’ya çıkardık. Sınırları aşarak yurtdışında yaşayan miniklerle de buluşmaya başladık.

Son ürünümüz Hikayeli Yapboz Oyun Setinde, projemize baştan beri büyük bir heyecanla inanan ve hikayelerini yazan Defne Ongun Müminoğlu ile bir ilki başardık. Hem hikaye kitabını hem de yapbozları aynı kutuda buluşturduk. Bu sayede çocuklar, günlük hayatın içerisinde geçen ve olumlu mesajlar içeren hikayeleri dinlerken aynı zamanda eğlenerek bu oyunu birden fazla şekilde oynayabilecekler.

Şubat ayı ortasında, Pedagog Ayşen OY’un değerli katkılarıyla 0-12 ay bebekleri için özel tasarladığımız yeni oyun kartımızı ailelerle buluşturmak için sabırsızlanıyoruz.

Edukids sayesinde başından beri birbirinden değerli insanlar tanıdım, tanışmaya da devam ediyorum. Bu vesileyle yanımızda olan herkese ‘iyi ki varsınız!’ demek ve teşekkür etmek istiyorum.

Yağmur artık 5 yaşında; işin asıl sahibi ve bana inanılmaz destek oluyor. Kartların tasarımından üretim aşamasına kadar ilk onaylar kızımdan geliyor. İlk çıkan baskıları ona getirdiğimizde heyecanla açıp oynamaya ve fikrini söylemeye bayılıyor. İşimizi onunla birlikte keyifle büyütebilmek istiyorum. Bu sayede çocuklar için hem faydalı hem de eğlenceli bir şeyler üretebilmenin mutluluğunu ve hayalimi gerçekleştirmenin keyfini doyasıya yaşamaya çalışıyorum.

Aklınızda bulunsun! Uzmanlar çocuklar için en etkili ve eğlenceli öğrenme yolunun ‘OYUN’ olduğunu söylüyor. Çocuklarınızla birlikte harika bir ömür geçirmenizi dileriz.

Edukids ZIT KAVRAMLAR, ALFABE İLE KELİMELER, ŞEKİLLERLE RENKLER VE HAYVANLAR, SAYILARLA EŞLEŞTİRME, ENGLISH FLASH CARDS ve HİKAYELİ YAPBOZ oyun kartlarına D&R, Remzi, Nezih, İnkılap, Dost, İyi Cüceler, Düşevi, Tırtıl Kids, Koza Çocuk Kitaplığı ile birçok sanal anne&bebek mağazalarından ulaşabilirsiniz.

Sevgilerimle…
Nuran GÜR

Edukids

Edukids Facebook

Edukids Twitter

2012-02-14
Bu yazı 3484 kere okunmuştur.
Adınız :
Yorumunuz :
 * 
@ZumrutOzkan twitter da takip edin