Yiyorum Büyüyorum Kitap Sayfası

Doğum günlerini severim. Hediye alırken de doğum günü sahibini önemsediğimi anlatan bir hediye seçmeye özen gösterir;  o kişinin zevkine, ihtiyacına göre özel düşünüldüğünü belli eden bir şey olsun isterim. Hediye almayı bilmek de bir inceliktir bence. Geçiştireceğinize hiç yapmayın daha iyi!

İşte sevdiğiniz birini çok özel ve önemli hissettirmek istiyorsanız artık Deniz’i hatırlayacaksınız. Kendisi elleriyle  kişiye özel hale getirdiği düzinelerce ürün grubuyla bu alanda önemli bir açığı kapatıyor. Sizinle konuşuyor, ne istediğinizi saniyesinde anlıyor, en iyi malzemeleri kullanarak  maharetini konuşturuyor ve dediği günü sektirmeden gönderisini yapıyor.  Eh İzmirli güzel anne  Deniz bu anlamda ne kadar iyi bir iş kadını olduğunu da  kanıtlıyor. 

Her ürünü çok güzel ama havluları benim favorim.  İsim yazdırıp hediye ettiğim her tanıdığım çok ama çok mutlu oldu. “Bence insanı yaşama bağlayan en önemli şeylerden biri de çalışmak “ diyen Deniz’i kutluyorum. Çalışmakla kalmayıp, başardığı için... Girişimci kadınların hepsini çok seviyorum.

*****

Sevgili Zümrüt sana nasıl ulaştığımı, nasıl tanıştığımı hatırlamıyorum fakat benim hayatımda yer almanın hikayesi kısaca şöyle: Duru’yu 1.5 yaşında oyun grubuna götürüyordum. Orada çocuklar oynarken anneler aynı yerde fakat farklı odalarda bekliyordu. Duru da memeden sonra ne versem ya tükürüyor ya da çok az yiyordu. Oradaki dergilerin arasında senin kitabın vardı. Çok ilgimi çekti kitabın. Hem pratik hem de besleyici çeşit çeşit tarifin vardı. Kitabını aldım, yaptığın işin ne kadar akıllıca olduğunu düşündüm. Seninle muhakkak tanışmalıydım. Sanırım sende sanal dünyanın  bana kattığı nice güzellikten bir tanesisin. Seni tanımaktan dolayı çok mutluyum. Böyle güzel ve içi dolu bir sitede yazımın yer alması benim için büyük bir onur. Bunun için sana çok teşekkür ederim.

Ben Deniz Mutlu.1976 İzmir doğumluyum. 8 yıla yakın bir zamandır evliyim. 2007 yılından bu yana da anneyim. Duru isminde tam anlamıyla cimcime bir kızım var. Biraz fazla konuşkan , algıları sürekli açık, sevimli ve mutlu bir çocuk. Gerçek aşkın evlat aşkı olduğunu düşünüyorum. Sevdiğiniz adamla 10 yıl sonra nerede olacağınızı ve konumunuzu bilemezken o kayıtsız şartsız, her şeye rağmen yanınızda olacak. Size güç verecek, yaşam kaynağınız olacak.

Hayatımdaki değişim rüzgarı Duru’nun doğumuyla başladı. 13 yıl hiç durmadan çalıştığım nakış firmamızı doğumdan kısa bir süre önce geri döneceğim düşüncesiyle bıraktım. Duru 2 aylıkken günde 3 saatle tekrar döndüm. Kaşıkla ve biberonla beslenmeyi reddettiği için 4 gün sonra temelli ayrıldım.

İlk 1.5 sene tüm yaşantımı kaplıyordu. Sonraları büyüdükçe zamanım boş geçmeye başladı. İşten ayrılırken koyduğum süre 2 ya da 3 yaşında dönmek idi. 3 yaşına yaklaşırken onu bırakmak istemediğimin farkına vardım. Çalışmam, üretmem, faydalı olmam da gerekiyordu… Boş oturmak benim yaşantımda hiç olmamıştı ve olmayacaktı da. Ne yapacaksam onu ihmal etmeden tüm zamanımı çalışmaya vermeden yapmalıydım.


 

Kafamda sürekli bir yerde duran kişiye özel tasarımlar yapmak vardı. Buna zaten kendi nikahımda isimlerimizi nikah şekerlerine yazarak başlamıştım farkında olmadan. Sonraları çevremdeki çocukları mutlu etmek için bir araç oldu. Onlara isimlerine özel hediyeler yapıyordum ve çok olumlu tepkiler alıyordum. Nakışı zaten biliyordum. Firmamızda her şeyi en ince ayrıntısına kadar öğrenmiştim. Ve bildiğim bir şeyi avantaja çevirebilme şansım vardı. Kaybedecek hiç bir şeyim yoktu ama bir iş fikrim vardı ☺

Böylece 2010 Haziran ayında İsme Özel Hediyeler adında facebook'ta bir sayfa açtım. Sipariş üzerine çalışmaya başladım. 2011 Ocak ayında ise çalışmalarımı bir tık öteye taşımak için www.ismeozeltasarim.com adındaki web sitemi hayata geçirdim. İsme Özel keseler, mutfak-banyo-yüz havluları, çocuk bornozları, çocuklar ve büyükler için battaniyeler, mutfak önlükleri, kız çocukları için tütü setler, bebekler için giyim eşyaları ve yastıklar yapıyorum.

Ürün yelpazem gün geçtikçe biraz daha genişliyor. Ürünlerimi hazırlarken oldukça özenli davranıyorum. Önce yaptığım işin içime sinmesi gerekiyor. Zor beğenen seçici bir insanım.  Bu, haliyle işime de yansıyor. Her kişi için yeni bir nakış kalıbı çıkarıyorum. Mesela tüm Ayşe’lere aynı deseni yapıp geçmiyorum. İsmin mutfak havlusunda duruşu başka,  yastığın üzerinde duruşu başka oluyor. Benden ürün alanlar önceleri biraz tereddütlü oluyor. Çünkü tamamen resme bakarak, dokunmadan, nakışını görmeden sipariş veriyorlar.

 


Onları rahatlatmak için elimden ne geliyorsa yapıyorum ve işimi en güzel şekilde icra ediyorum. Sonrasında ise sürekli alıcım oluyorlar. Birde ürün ellerine geçtiğindeki maille ya da telefonla geri dönüşleri var ki işimin bence en zevkli tarafı burası... O işle saatlerce uğraşmış olsam da, aksilikler yakamı bırakmamış olsa da bütün yorgunluğum bir anda bitiveriyor. Üretmek, insanları mutlu etmek ve olumlu tepkiler almak beni çok motive ediyor. Kafamdaki ses sürekli ‘daha ne yapabilirsin?’ diye soruyor. Benim için üretmek, kazanmak, aileme katkı sağlayabildiğimi bilmek de ayrıca bir mutluluk kaynağı...

Başka şeylerle de uğraşıyorum. Mesela kanaviçe panolar yapıp satıyorum. Çok keyif aldığım bir iş. İşlerken dünya ile bağlantım kopuyor resmen. Dikiş de dikiyorum ama çok yetenekli olduğum söylenemez. Planlarım arasında halk eğitimlerde verilen dikiş kursuna katılmak da var. Hobi amaçlı ahşap boyama yapmayı da çok istiyorum. ( Ece Aymer’den sonra alınmış bir karar☺ ) Cama karşıda büyük bir ilgim var. Onu da öğrenmeliyim. Örgüden harika şeyler yapılıyor ve çok yaratıcı buluyorum bazılarını ama örgü benim için apayrı ve uzak bir dal.

Bence insanı yaşama bağlayan en önemli şeylerden biri de çalışmak. Ben yaptım siz de yapabilirsiniz. Yeter ki içinizdeki ışığı görün ve harekete geçin. Sakın erteleyip ışığın sönmesine izin vermeyin. Sağlıcakla kalın.

Deniz Mutlu

*İsme Özel Hediyeler facebook grubunu da ziyaret edebilirsiniz. 

2011-05-23
Bu yazı 3357 kere okunmuştur.

ATAMBAYATAMBAY

SENİNLE GURUR DUYUYORUM. VE SENİ ÇOK SEVİYORUM.

Adınız :
Yorumunuz :
 * 
@ZumrutOzkan twitter da takip edin