Yiyorum Büyüyorum Kitap Sayfası

İstanbul’da bir bez bebek cenneti var. İçeri girince her bir ürünü hayranlıkla incelediğiniz, sizi kendi çocukluğunuza döndüren, her detayında emek, düşünce ve hayal olan bir sürü bebeğin ve bebekli fonksiyonel objelerin satıldığı bu mekan sanki bir terapi merkezi gibi. Dış dünyanın abuk sorunlarını unuttuğunuz, sadece huzur ve mutluluk duyduğunuz, durmadan tebesüm ettiğiniz “Düğme” hakkında yazdıklarımı anlayabilmeniz için mutlaka gidip görmeniz gerekiyor. Zaten web sayfaları yok! Ben, gidip, görmüş ve “Düğme” ürünlerinden edinmiş biri olarak bu bebeklerin girdiği evlere güzellik ve pozitiflik getirdiği konusunda sizleri haberdar etmek istedim. Şimdi evimde perdelerden sarkan bez meleklerim , bez bebekli kalemliğim ve eteğinde adım işli olan önlüğünde kediler saklayan uzun saçlı bez bebekten yastığımla mutlu mesut yaşıyorum. Düğme’nin kurucusu Saadet Ügümü’yü böylesine güzel bir dünya yarattığı için tebrik ediyorum. Buyrun kendisiyle tanışın...

1)El yapımı bebekler yapmaya ne zaman, nasıl ve neden başladınız?
Yaklaşık 10 yıl önce ikinci oğlum doğduğunda mesleğim olan inşaat mühendisliğine devam etmem zorlaşmıştı. Bir karar vermem gerekiyordu. Ya çocuklarım ya da işim! Tabi ki çocuklarımı tercih ettim. Kendi ürettiklerimle evimin dekorasyonunu yaparken ilk bez bebeğimi yaptım. “Neden olmasın” deyip daha çok yoğunlaşınca hobim, işim haline dönüştü.

2)Ürünleriniz hakkında biraz bilgi verir misiniz? Onları nasıl tanımlarsınız.
Tamamiyle butik çalışmalar. Kendi modellerimi kendim oluşturduğum için birçok ürünün benzeri bende bile yok.Tamamen doğaçlama oluşturulmuş bez bebekler.

3)Bebeklerinizi yaratırken nelerden esinleniyorsunuz?
Bazen bir kumaş parçası, bazen küçük bir çocuğun duruşu, bazen de hayalimdeki bir görüntü.Bu çok değişken, herşeyden esinlenebiliyorsunuz.

4)Yaratıcılığınız başka hangi konularda kendini gösteriyor?
Hiçbir çalışmamda geri dönmem. Bu da gerçek yaşantımda pratik olmamı,çabuk karar vermemi ve yaratıcı olmamı sağlıyor.Neden olmasınlar gerçek yaşantınıza yansıyor.

5)Bebeklerin suratı onları birbirinden ayıran birçok özellikleri var. Bu ayırıcı özelliklerden bahsedebilir misiniz.
Ben yüz çalışmıyorum.Sadece gözleri var.Diğer detaylara gerek kalmıyor. En zevkli kısmı olan ifade bebeğin bitiminde kendiliğinden ortaya çıkıyor .Çocukların dışında bebeklerin ağız ve burnunun olmayışını birçok kişi fark etmiyor.

6)Bir bebeğin yapımı ne kadar sürede tamamlanıyor ve hangi aşamalardan sonra son halini alıyor?
O anda yaptığınız çalışmaya bağlı. Bu çok değişken.Küçük bir detaya takılıp günlerce bitiremediğim bebekte oluyor,bir iki saatte bitirdiğim bebekte .

7)Bebek tasarımları yapımları sırasında doğaçlama mı gelişiyor, yoksa bir ön çalışma yapıyor musunuz?
Çok büyük bebekler dışında çizim yapmıyorum.Tamamiyle doğaçlama.

8)Talep olursa kişiye özel bebek tasarımları yapıyor musunuz?
Maalesef hayır. Bu beni çok sıkııyor. Benim görmek istemediğim hiçbir detay eklemek istemiyorum. Tamamen bana bırakılırsa o zaman çok keyifli. Galiba hiçbir zaman tam esnaf olamayacağım.

9)Bebekleriniz alıcılarda nasıl bir his uyandırıyor dersiniz?
Bizim mağazamıza gülümsemeden giren hiç kimse yok gibidir.Gülümsetebildiğimiz için bizlerde çok mutluyuz.

10)Hedef kitleniz çocuklar mı yoksa büyükler mi?
Biz bebeklerimiz için “bu çalışmalar biz büyük bebekler için”diyoruz.Çünkü oyuncak olarak çalışmıyoruz,çocuklara satın alınmak istendiğinde yaş sınırımızın 5 olduğunu özellikle belirtiyoruz.

11)Sizin yapmaktan en keyif aldığınız ürünleriniz hangileri?
En son yaptıklarım en çok sevdiklerim. Zaten onlar bir süre yanımda ,bir süre sonra diğer arkadaşlarının yanına gidiyorlar.

12)Bundan sonraki hedefleriniz neler?
Nasip olurda yaşlanırsam tek hedefim, zar zor yürüsem bile işime gelip bebek yapmaya devam etmek ve her yaptığım bebeği yine bugünkü kadar sevmek.

13)Bebeklerden satın almak isteyenler size nasıl ulaşabilirler?
Teşvikiye mağazamız: Osman F Seden sokak No.14/A Teşvikiye /ŞİŞLİ TEL: 0212 233 58 33 İstanbul Hilton Oteli içindeki mağazamız: Cumhuriyet cad. Harbiye /Taksim TEL: 0212 343 84 70

2008-10-14
Bu yazı 2900 kere okunmuştur.
Adınız :
Yorumunuz :
 * 
@ZumrutOzkan twitter da takip edin