Yiyorum Büyüyorum Kitap Sayfası

Anadoluda yüzyıllardan beri geleneksel yöntemlerle muhafaza edilen kurutulmuş domates dilimlenmiş, konserve ve toz halinde üç farklı formatta artık sofralarımızda.

Seyran Hanım, sadece doğal gübre ile ve hiçbir kimyasal ilaçlama yapmadan kocası tarafından köyde üretilen domatesleri kışın da yaz tazeliğinde ve lezzetinde kullanmak üzere geleneksel yöntemlerle güneşte kurutulmakta ya da püre halinde konserve yapmaktadır.

Kalabalık bir ailesi ve çevresi olan Seyran Hanım önceleri ailesi için kışlık olarak hazırladığı domatesleri zamanla arkadaş çevresinden gelen talep doğrultusunda artırarak, kışın da yaz tazeliğinde ve lezzetinde domatesleri soframıza taşımıştır. Halihazırda 750 kg. civarında üretim yapan Seyran Hanım siparişlerini bir yıl önce belirlemekte ve bahar aylarında ona göre domates ekimine başlamaktadır.

Ürünler hiçbir ticari kaygı güdülmeden tamamen ev yapımı şeklinde üretilmekte ve paketleme aşamasında hiçbir kimyasal katkı maddesi kullanılmamaktadır. Başka bir deyişle ne faydalı ne de zararlı hiç bir E maddesi içermemektedir. Gıdalarda günümüzde yaygın olarak kullanılan E maddelerinin bir kısmı zararlı değil diye ilan edilse de bu katkı maddelerinin domatesin lezzetini ciddi bir şekilde etkilediği hepimiz tarafından bilinmektedir. Bu çerçevede, Seyran Hanım tarafından kışlık olarak hazırlanan yaz domatesi ürünleri, hem çok lezzetlidir hem de gıda güvenliği yüksektir.

Ayrıca hem pahalı hem de doğal olarak üretilmeyen kış domatesi kullanımını ortadan kaldırmıştır. Böylece yaz tazeliğinde ve lezzetinde domates kışın da sofarlarımızı süsleyebilmektedir.

Dilim Domates:

Hiçbir katkı maddesi olmadan doğal olarak güneşte kurutulduğundan özellikle çocuklar için son derece sağlıklı ve lezzetli bir ürün olup çocuklara kışın hazırladığımız tüm yemeklerde kullanılabilir.

Püre Domates:

Sadece kaya tuzu kullanılarak konserve edilmiş bu ürün herhangi bir koruyucu madde içermez ve pure halinde kullanıma hazırdır. Özellikle makarnalarda, salatalarda ve yemeklerde taze domates gibi kullanılabilir.

Domates Tozu:

Güneşte kurutulan domateslerin kaya tuzu ile birlikte toz haline getirilmesiyle elde edilen bu ürün hiçbir kimyasal koruyucu içermez. Özellikle salata ve yemeklere lezzet katan bir baharat olarak kullanılabilir.

Bu ürünler Seyran Hanımın geniş ürün yelpazesi içinde en önemlileri, bunların yanı sıra yeşil fasulye ve kabak konservesi, kabak, yeşil fasulye, patlıcan ve biber kurusu, pekmez, nohut, ceviz gibi bahçesinde yetişen tüm sebze ve meyveleri sağlıklı formlarda önce ailesine ardından da yakın arkadaş ve çevresine sunmaktadır.

yazdankışa'ya ulaşmak için...

 

2009-02-03
Bu yazı 4198 kere okunmuştur.
Adınız :
Yorumunuz :
 * 
@ZumrutOzkan twitter da takip edin