Yiyorum Büyüyorum Kitap Sayfası

Yaptığı her işin hakkını veren, çalışkan, yaratıcı bir girişimci Devletşah. Türkiye’de blogger denilince akla ilk gelen isimlerden, bence en başarılılarından...

Teknolojik yeniliklerin peşini bırakmayan, mutfakta harikalar yaratan ve bu iki konuyu en güzel şekilde harmanlayabilen yeni bir anne aynı zamanda. Devletşah hayata dair birçok güzel konuya bloğunda yer açıp, tüm bunları sevgiyle paylaşmayı seçmiş. Başarı da kendisine böyle gelmiş. Sevgiyle paylaşmayı seçtiği için...

Kendisini senelerden beri takdir ederek izliyorum. Ve biliyorum; bizleri daha çok sürprizler bekliyor, çünkü Devletşah yeni bir şeyler söylemeden duramıyor. Girişimci kadın olmak işte böyle bir şey, herkese de örnek almak düşer!

*Önce annelikle başlayalım... Sufi Özcan neler getirdi hayatınıza. Bilmediğiniz neler öğretti size?

Sufi bize her gün yeni şeyler öğretiyor. Bana öncelikle sabır öğrettiğini söyleyebilirim. Sabır konusunda hala alınacak çok yolum olsa da baya ilerleme kaydettim. Eskiden kaşla göz arasında hazırlanıp uzun seyahatlere çıkabilirdim. Başlangıçta saatlerce hazırlandıktan sonra karşımızdaki markete anca gidiyordum. Şimdilerde geliştirdiğim tekniklerle 5-10 dakika içinde sokağa çıkabilir hale geldik.

*Yemek konusunda söz sahibi bir annenin oğlu olarak Sufi Özcan’ı çok lezzetli günler bekliyor bence... Bebek-çocuk yemeklerine Devletşah’ın alternatifleri bir kitapta toplanır mı?
Bu konuda biraz değişik fikirlerim var. Biz ne yersek onu yesin istiyorum. Doktorumuz da destekliyor. Tabi kademe kademe geçiyoruz. İlk günden bizimle tavuk kanadı yiyemeyeceği kesin. Ama tuzsuz pişirilmiş fırında makarna yemesinde sakınca yok. İlk katı gıdasının ayva olduğunu düşünürsek, Sufi’yi baya macera dolu günler bekliyor. Bu maceralar ve tabi, haftalık menülerimizi şimdilik sitemde topluyorum. Belki dediğiniz gibi sonrasında bir kitap haline gelebilir.


*Yemek tarifleri, seyahat anıları, makaleler, müzik, podcast, videoblog ve hayata dair birçok şeyi sitenizde toplamışsınız. Bu kadar önemli bir sitenin internet dünyasına merhaba deme hikayesini öğrenmemiz lazım. Ve sizce nedir devletsah.com’un tık tık başarısının sırrı?
Aslında devletsah.com'u bir yaptığım yemeği bir daha yapamadığım için açtım. Genelde tariflerin başına bir şeyler geliyordu. Ya üzerine pişirirken yumurta kırılıyor, ya süt dökülüyor. Kirenince de çöpü boyluyordu. Bir de çöpü boylamasa bile ben orada yazana sadık kalmayı başaramadığımdan aynı tarife bakıp farklı yemek yapmayı başarabiliyordum. Anlayacağınz, bir yaptığım yemeği ikinci defa yapmam pek mümkün olmuyordu. Herşey bundan 4 Mart 2005’te bir akşam yemeğinden sonra başladı.

Eşim daha önce yaptığım bir tatlıdan yapmamı istedi. Bense her zaman yaptığım gibi bir kağıt parçasına yazdığım tarifi kaybetmiştim. Bunun üstüne peki o zaman “tiramisu” yap dedi. Onun tarifini de kaybettiğimi duyunca bana tertipli, düzenli olmanın faziletleri hakkında uzun bir nutuk çekeceğini sanıyordum. Ama sadece “Word’e yazsan, aradığın zaman kolayca bulursun” dedi. Ben hemen “Hiç işim yok bir de tarifleri bilgisayara geçireceğim. Hem bir müddet sonra uzadıkça uzar, aradığın bulunmaz olur” diyerek itiraz ettim. “Peki sen bilirsin” diyerek kalkıp bilgisayarın başına geçti.Ben sofrayı toplayıp, akşam için çay demlemeye hazırlandığım sırada “Gelip bir bakar mısın” diye seslendi. Gidip baktığımda ekranda o gün pişirdiğim brokoli çorbasının tarifini gördüm. Blogum da açılmış oldu.
Bence sitemin en önemli özelliği düzenli olarak güncellenmesi. Eğer yazı yazamıyorsam mutlaka yeni bir şeylerin peşindeyimdir.
 


*Tarifleriniz için” tam üstüne basıyor” deniliyor. Her şey kıvamında, lezzet tavan yapmış, yaratıcılığın konuştuğu ve üstelik çok zaman almayan tarifler... Bu özellikleri birçok tarifte bir araya getirebilmek için neler yapıyor Devletşah...
Açıkçası çalışan bir kadın olarak yemek yapmak için saatlerim yoktu. Şimdi de bebeğine tek başına bakan bir kadın olarak saatlerim yok. O yüzden yemek yaparken hep planlı olmuşumdur. İşimi kolaylaştıracak yöntemleri hayatıma sokuyorum. Örneğin bir yemek için ihtiyaçtan daha büyük soğanı doğrayıp, yarısını dondururum. Bir kaç gün sonra kalan kısmı başka bir yemeğe girerken bana vakit kazandırır. Ya da bugün pişirdiğim patates yemeğinden ertesi gün yiyeceğimiz balık için 4-5 parça patates ayırırım. Balıkla beraber kızarırlar... Hem aromalı hem lezzetli olur. Sanıyorum mühendisliğimin verdiği bir bakış açısı var. Neyi nasıl değerlendiririm, ne nasıl pratik olur... Hep aklımda bunlar var.
 *Bizimusulmakarna.com... Ne güzel bir site. Bu harika videoblog, sosyal medya projesinden bahsedelim.
Her şey Uğur Yücel ile oynadığım reklam filmi ile başladı. Reklam flminden sonra Selva makarnaları internette kampanyalarını devam ettirmek ve bu kampanyanın yüzü olmam konusunda benimle görüştüler. Ben de makarna gibi sevdiğim bir yiyeceğe hayır diyemedim. 130 farklı makarna yemeği yaptık. Her programda ayrı eğlendik. Hem sosyal medyadan hem de televizyondan tanıdığımız kişiler konuk oldular. Makarna yaparken birbirinden güzel sohbetler de gerçekleştirdik.

*Ve Yemek-Name! Ne kadar çok emek var içinde. Benim de çok beğendiğim bu yemek kültürü dergisini de tanıtmanızı rica edeceğim.
Yemek.Name benim için çok özel bir yere sahip. Blogum sayesinde tanıdığım birçok kişi ile dergi vasıtası ile birlikte çalışma fırsatı yakaladık. Dergiyi hazırlarken birbirimize o kadar bağlandık ki, her gün konuşmadan rahat edemez olduk. Yemek.Name’nin herbir yazarını kardeşim kadar yakın görüyorum kendime. Dergi bu sıcak duygularla hazırlanınca, okuyucuya da yansıyor demek ki.
 


*Blog açmak isteyen çok kişiyi yüreklendiriyorsunuz. Blog sahibi olmanın getirileri ve sorumluluklarını bu işi alasıyla yapan bir isim olarak nasıl tanımlarsınız. İnternet dünyasında blogların önemi ve yeri nedir sizce?
Blog sahibi olmak benim açımdan büyük sorumluluk. Özellikle de yemek gibi bir konuda yazıyorsanız. Düşünün, bir tarif veriyorsunuz ve kimse tutturamıyor. Onlarca kişinin parası, emeği çöp oluyor. Belki o unu büyük zorluklar içinde aldı o kişi ve benim bir hatam yüzünden çöp oldu? İşte böyle birşey olmasın diye çok dikkat ediyorum. Tariflerimi birden fazla defa deniyorum ki hata olmasın.

Bloglar iletişime özgürlüğü getirdi. Artık, hiçbir şey saklı kalamıyor. Bunu çok sık görüyoruz. Aradığınız hemen hemen herşeyi bloglarda buluyorsunuz. Yorumlarla konuyu daha da derin irdelemek mümkün oluyor.

Toplulukların bilgeliği diye bir kavram var artık. Ben tarhana diye yazıyorum, gelen yüzlerce yorumla kızılcık tarhanasını, biberli, domatesli, peynirli tarhanaları öğreniyorum. Bundan daha verimli bir iletişim yöntemi yok. En azından şimdilik...

*Çok başarılı bir kadın girişimcisiniz. Birçok kadın “zaman yok” ve “başaramam kaygısı” ile yeteneklerini değerlendirmiyor. Bu konuda nasıl bir mesaj vermek ister Devletşah?
İnsan sevdiği şeyi yapıyorsa mutlaka vakit buluyor. Ben paylaşmaktan büyük keyif alıyorum. Ne kadar çok şeyi paylaşırsam misliyle çok şey öğreniyorum. Aslında galiba öğrenmeyi seviyorum. Ben bunlar için kimi zaman uykumdan, kimi zaman uzun uzun yenen akşam yemeklerinden fedakarlık yapıyorum. Mutlaka herkesin öğrenmek istediği, yapmak istediği bir şeyler vardır. Onu bulduklarında nelerden kısıp, o işe vakit ayıracaklarını da kolayca bulacaklardır.

*Anne olmadan önceki beslenme alışkanlığınızla anne olduktan sonraki arasında fark oldu mu? Tamamen hayatınızdan çıkardığınız ya da sofranızda daha fazla yer açtığınız yiyecekler var mı?  
Aslına bakılırsa pek değişiklik olmadı. Zaten sağlıklı beslenmeye çalışan bir aileydik. Aynı programa devam ediyoruz. Ben bitki çaylarından pek hazetmezdim. Şimdilerde sütü arttırsın diye rezene çayı içiyorum. Tek değişiklik bu herhalde.

*Yiyorumbuyuyorum.com annelerinin çocukları için hazırlayabileceği lezzetli ve besleyici bir Devletşah tarifi rica ediyoruz...
Çocuklarına peynir yediremeyenler için ricotta-lor peynirli pancake'in  güzel bir çözüm olabileceğini düşünüyorum. Tarif  suyu süzülen labne peyniri ile de yapılabilir. "Devletşah'ın Riccotta-Lor Peynirli Pancake tarifi "


Devletşah

Yemek.name
 
Bizim Usul Makarna

Sufi

2012-01-19
Bu yazı 5565 kere okunmuştur.

rengarenkdantelrengarenkdantel

çok çok çok güzel bi yazı olmuş. aynı yıllarda blog yazmaya başlamışız. sürekli takip ettiğim blog yazarlarından biridir. başarılarının devamını dilerim kendisine. ve annelikte kolaylıklar

Adınız :
Yorumunuz :
 * 
@ZumrutOzkan twitter da takip edin