Yiyorum Büyüyorum Kitap Sayfası

Biraz Çingene ruhluyumdur, evde oturamam, sokağa çıkmak zorundayım, güneşe, yağmura, rüzgara değmeli tenim. Hayatımda sevgi ve eğlence yoksa... Yaşayamayanlardanım !!!

Hep gitmek ister canım, öyle ki Anne olmadan önce en sevdiğim eşyam sırt çantamdı.

Anne olunca işler değişti, en sevdiklerim, en üzüldüklerim, en kızdıklarım, en önemliler, çeşitli değişikliklere uğradı ama sonunda ruh bu, değişmiyor …

 

“İşte hayat şimdi güzel” dediğim anlar var, mesela kızımla beraber olmak, mesela gezmek.

Bu ikili birbirinden ayrı olmuyor, kızımın olmadığı gezilerde aklımın yarısı kızımda, kızımla olup gidemediğim gezilerde aklımın yarısı gezide ... demek ki aklımın başıma gelebilmesi için hayatımın en önemli iki vazgeçilmezi kızım ve geziyi birleştirmek zorundayım ...
“Tabii, kızımızı anneanne ya da babaannesine bırakıp gittiğimiz kaçamak tatiller başka ;)”

Böylece sonunda “Çocuklu Gezgin” olduk. (www.cocuklugezginler.com)

 

Tamam gezelim de, nereye gidelim , ne yapalım konusu gündem de, kapalı AVM lerde vakit harcamayı pek sevmiyorum, kapalı alan olmayacak, eğlenceli olacak, çocuk için uygun olacak, yemek, uyumak, tuvalet, temizlik gibi birçok ihtiyaç söz konusu, sağlıklı beslenme ve temiz havaya kafayı takmış biri olarak kendimi saatlerce internet başında gidecek yer yada yapacak aktivite ararken buldum, çok keyifli bloglar okudum, derken gördüm ki benim gibi çocuğumla ne yapsak arayışında başka anneler de var, bende bir blog yapayım, hem keyifli bir hobim olsun, hem de gezdiğimi, gördüğümü paylaşayım dedim.

Sonra da “Çocuklu Gezginler Kulübü” fikri doğdu ( https://www.facebook.com/cocuklugezginlerkulubu )

 

Çocuklarıyla gezip tozmayı çok seven, doğa ve çocuğun bir arada olması gerektiğine inanan, neşeli ailelerle, kendine güvenen, kendi ile ve tüm dünya ile barışık, meraklı, mutlu çocuklar büyütmek isteyen anne, baba, hala, teyze, abla ve de bilimum kişiler ile biraraya gelmek, hem deneyimlerimizi paylaşmak hem de beraberce eğlenmek niyetinde bir kulüp.

Çünkü ;

“Zaman o kadar çabuk geçiyor ki ,
o küçücük eller, ayaklar büyüyünce kendi yolunu seçecek ve kendi yolculuğuna çıkacak, o seçim gününe kadar olan yolculuğun tadını en ufak damlasına kadar beraber çıkaralım” diye …

Karışık Mercimek Çorbası

Ne yazık ki Ada çok yemek seçiyor, önceleri çiğnemeye alışsın, lezzetleri olduğu gibi tatsın tanısın gibi düşüncelerle, her sebzeyi, eti, yani her çeşit yemeği olması gerektiği hazırlayıp kızımın yemesini umdum, süsledim, püsledim olmadı, sade verdim olmadı en sonunda dedim ki, hiç yememesindense ne olduğunu bilmeden de olsa yemesi daha iyidir. Her şeyin çorbasını yapmaya başladım.

Mesela, mercimek çorbasını seviyor, ben de mercimek çorbası adı altında her şeyin çorbasını hazırlıyorum. İçine girecek sebzeler, elde olan malzemeye, mevsime, keyfimize göre değişkenlik gösteriyor.

Ada, kendisinin dahil olduğu yemekleri daha keyifli yiyor, bu sebeple zaman ve imkan oldukça beraber yemek yapmaya çalışıyoruz.
Mercimek çorbamıza gelince, bu çorbayı Yiyorum Büyüyorum için özel olarak pişirdik.

Hazırlık ;

Markete gidilip, mercimek çorbamıza ilave etmek istediğimiz sebzeler özenle seçilerek alışveriş torbamıza yerleştirildi. Aslında geç kalmamış olsaydık, Şişli Ekolojik Pazarından alırdık sebzelerimizi ama bugünlük böyle oldu. ( 1 saat )

Malzemeler ; ( yıkamalar, küp küp doğramalar falan 1 saat, yıkamayı biraz seviyoruz da )

 

Bir fincan kırmızı mercimek
2 adet havuç
1 adet patates
1 adet soğan
Biraz dere otu
( yukarıdaki malzemeleri, mercimek, kereviz, brokoli veya mercimek, ıspanak Brüksel lahanası gibi bir çok değişik sebze ile kombinleyebiliyoruz )
Bir tutam tuz
Biraz zeytinyağı veya fındıkyağı

Hazırlanışı ; ( pişirme, blender ve fotoğraf yarım saat 45 dakika falan )

 


Sebzeler yıkanır, soyulur, küp küp doğranır, mercimek güzelce yıkanır, tencereye bir miktar zeytinyağı koyulur, yağı kızdırmadan üzerine soğan eklenir, biraz kavrulur havuçlar eklenir, biraz daha kavrulur, patates eklenir biraz daha kavrulur, mercimekler ve dere otu eklenir,üstüne 7 fincan su eklenir ( kaynayınca kıvamına bakılır, pişmiş aşa su katılmaz ama çok koyu olsuysa ben birazcık katıyorum ) kaynayana kadar yüksek ateşte, kaynadıktan sonra kısık ateşte mercimekler pişene kadar kaynatılır, iyice blenderdan geçirilir, biraz tuz eklenip az daha pişirilir ve çorbamız hazırdır.

Görürdüğünüz gibi gayet hızlı ve pratik.

Ben yemeklerin yanında mutlaka seveceği bir yiyeceği ekleyerek servis ediyorum, bi kaşık çorba bi kaşık yoğurt, bi çatal köfte bi tane çekirdeksiz yeşil üzüm gibi …

2012-09-13
Bu yazı 2249 kere okunmuştur.
Adınız :
Yorumunuz :
 * 
@ZumrutOzkan twitter da takip edin