Yiyorum Büyüyorum Kitap Sayfası

Çocuğunuzun ateşi olduğunda vücut sıcaklığı normalin üstünde demektir. Ağızdan alınan derece normalde 37, koltuk altı 36.6 ve rektal ise 37.7dir. Ateş vücudun enfeksiyonlara karşı bir savunma mekanizması olduğu için her zaman kötü bir şey olarak algılanmamalıdır. Çocuğunuzun ateşi 38.5 derecenin üzerinde ise veya çocuğunuz ateşten rahatsız ise tedavi edilmelidir. Ateşin yükseklik miktarı ile hastalığın ciddiyeti arasında bir ilişki yoktur. Eğer herhangi bir kuşkunuz varsa çocuğunuzu bir doktora götürünüz.

Çocuğu rahatlatmak içi neler yapılmalıdır?


1-Çocuğunuzu evinizin sıcağına uygun giydiriniz. Fazla sarmak veya ağır battaniyeler kullanmak çocuğun ateşini daha da arttırır. Tişört veya alt çamaşır veya bez giydirip, uyumak için üstüne çarşaf veya ince battaniye örtün.
2-Bol sıvı almasını sağlayın. Çocuğunuz aç olmayabilir ama vücudun kurumasını önlemek için bol bol sıvı şeyler içmesi gerekir.
3-Oda sıcaklığını mümkünse 20-21 derece civarında tutun.
4-Parasetamol gibi ateş düşürücü bir ilacı çocuğunuzun ateşini ölçtükten sonra her dört saatte bir verebilirsiniz. Eğer çocuğunuz kusuyorsa veya ilacın tadını sevmiyorsa fitil kullanabilirsiniz.
5-Altı ayın üzerindeki çocuklarda 6 saatte bir ibuprofen kullanabilirsiniz.
6-Çocuklarda ateş düşürmek için ASPIRIN kullanmayınız.
7-Ilık suyla banyo yaptırmak veya vücudu silmek de vücut sıcaklığını düşürür ama ilaçlar kadar etkili değildir. Alkol veya sirke kullanmayınız. Çocuğu hiçbir zaman banyoda yalnız bırakmayınız. Eğer titremeye başlarsa hemen banyodan çıkarıp vücudunu kurulayınız, titreme vücut sıcaklığını artırabilir.

ATEŞLİ HAVALE


Ateş sırasındaki havale genelde 4-5 yaşlarında sona ere. Ateşli havale geçirmek çocuğunuzun beyninde zedelenme veya sakatlık yapacağı anlamına gelmez. Fakat çocuğunuzun bir sonraki ateşlenmede tekrar havale geçirme olasılığı vardır. Çocuğunuz hasta olduğunda ateşi ve dolayısıyla havaleyi önlemek için aşağıdaki hususları uygulayınız.

1-Dört saatte bir Parasetamol veriniz. Eğer çocuğun ateşi 38 derece üzerinde ise 6 saatte bir ibuprofen veriniz.
2-Çocuğu fazla giydirmeyiniz veya sarmayınız. Vücut fazla sıcaklığı deriden kaybeder, fazla giysi veya sarmalamak bunu önler.
3-Ilık suyla vücudunu siliniz veya banyo yaptırınız. Alkol, sirke veya soğuk su kullanmayınız. Eğer çocuk titremeye başlarsa derhal çocuğu kurulayınız.
4-Çocuğunuzun ateşi olduğu sürece dehidratasyonu (vücudun susuz kalması) önlemek için bol bol sıvı veriniz. Çocuğunuz siz onu hata olduğunu fark etmeden öncede havale geçirebilir.

Eğer çocuğunuz başka bir havale geçirirse ne yapmalısınız?


1-Sakin olun.
2-Çocuğun ağzına hiçbir şey koymayın.
3-Çocuğu yere yan yatırın.
4-Giysilerini gevşetin.
5-Çocuğu hareketsiz tutmaya çalışmayın. Emniyetli bir ortama koyun, eşyaları uzaklaştırın.
6-Eğer havale 5 dakikadan fazla sürerse, çocuk morarırsa, nefes almak da zorluk çekerse en yakın hastaneye götürün. Eğer havale daha kısa sürerese doktorunuzu arayın veya çocuğunuzu, ateşin nedenini öğrenebilmek için hastaneye götürün. Çocuğunuz havale geçirdikten sonra bir süre uykulu olabilir.

Ankara Güven Hastanesi

312-457 2525
www.guven.com.tr 

2007-07-05
Bu yazı 1961 kere okunmuştur.
Adınız :
Yorumunuz :
 * 
@ZumrutOzkan twitter da takip edin