Yiyorum Büyüyorum Kitap Sayfası

-Feng Shui nedir?

Feng Shui ne sihir, ne de bir dindir. Feng Shui kökeni binlerce yıl öncesine dayanan bir yaşam sanatıdır. Feng Shui'nin temelinde birçok enerji gibi (radyo dalgaları, ve elektrik gibi) göremediğimiz ama çevremizde dolaşan " yaşam enerjisi " (Chi) yer alır. İdeal olarak Chi daima boşlukta akmaktadır. O halde yapılması gereken şey, bu enerji akışını kolaylaştıracak gerekli çevresel düzenlemeleri yapmaktır. Bunun da adı "Feng Shui"dir. Aslında Feng Shui hepimizin deneyimlediği bir olgu. Kimi evlere, işyerlerine hatta mağazalara girdiğimiz zaman kendimizi çok rahat, mutlu ve huzurlu hissederiz, kimlerinde ise bir an önce oradan uzaklaşmak isteriz. Eğer bu durum size de aşina geliyorsa Feng Shui'nin ne olduğunu zaten biliyorsunuz demektir. Yine belki de birçoğunuz Akupunkturla tedavi sürecinden geçmişsinizdir. Burada doktorun yaptığı işlem bedeninizdeki tıkanıklıkları tespit etmek ve kullandığı iğneler yardımıyla bu tıkanıkları açarak enerji akışını tekrar sağlıklı duruma getirmektir. O zaman şun rahatlıkla söyleyebilir ki Feng Shui " yaşadığımız mekanlara uyguladığımız akupunktur"dur. Çevremizde Feng Shui ile denge ve düzen sağlayınca yaşam kalitemiz hissedilir ölçüde artar.

-Kötü Feng Shui'den zarar gördüğümü nasıl anlarım?

Daha sık hastalanıyorsanız, ardı ardına olumsuzluklar yaşıyorsanız, kendinizi yorgun ve bıkkın hissediyorsanız, hiç nedensiz işinizi veya paranızı kaybettiyseniz, başınıza birçok kaza geliyorsa bazı şeylerin yolunda gitmediğini anlayabilirsiniz. Bu durumda Feng Shui'nizi kontrol etmenizde, gerekiyorsa bir uzmana danışmanızda fayda var.

-Feng Shui'yi nasıl uygularım?

Feng Shui konusunda yazılmış birçok kitap, eğitim için çeşitli seviyelerde kurslar ve tabiiki bu konuda hizmet veren danışmanlar var. Benim tavsiyem öncelikle kapsamlı bir Feng Shu'ye giriş kitabı okumanız. Temel bilgilerini anladıktan sonar daha detaylı kitaplarla bilgilerinizi ilerletebilirsiniz. Unutmayın ki bugün danışmanlık yapan pek çok kişi de Feng Shui'yi bu kitaplardan öğrendiler. Ayrıca ben Feng Shui uygulamalarında sezgilerin çok önemli olduğunu düşünüyorum. Sizi rahatlatan veya rahatsız eden unsurları düzenlemek sezgilerinizle çok daha kolay olur.

Aslında Feng Shui öyle dizilerde gördüğümüz gibi evin eşyalarını boşaltmak, evi yıkıp dökmek gibi uç noktalardaki uygulamaları içermiyor. Son derece kolay ve pratik çözümlerle hayat kalitenizi yükseltebilirsiniz. Kaldıki % 100 iyi Feng Shui'yi yakalamak son derece güç. Bu yüzden bu işin fazla katı kurallara girmeden, zevk alarak yapılması taraftarıyım. Önemli olan, Chi'yi bize en faydalı olacak biçimde yönlendirmeyi öğrenmektir. Feng Shui'de değişik uygulamalar var ancak ben pusula yöntemini kullanıyorum.

Bunun için de öncelikle iyi bir pusula edinmeniz şart. Feng Shui'ye başlamanın ilk yolu bir pusula yöntemi olan KUA sayısını kullanarak evinizde, iş yerinizde sizin için uğurlu olan yönleri tespit etmeniz, size iyi şans getirmesi için bu yönlerde oturmanız, çalışmanız ve uyumanız. Şimdi kendi kendinize " yatağın yerini mi değiştireceğim? Eşimin yönü ile benimki uymazsa ne olacak gibi?" hafif hafif söylendiğinizi duyar gibiyim. Ama korkmayın! Çünkü hepsinin bir çözümü var. Enerji tıkanıklarını saptadıktan sonra, onları bitkiler, kristaller, rüzgar çanları, aynalar ve tabiiki semboller kullanarak açma yoluna gideceksiniz ve göreceksiniz ki gözünüzde büyüttüğünüz gibi olmayacak.

KUA sayısınızı, aşağıdaki formulü kullanarak hesaplayabilirsiniz : Doğduğunuz yılın son iki rakamını birbiri ile toplayın ve bunu tek basamak elde edene kadar yapın.Bundan sonra Erkekler: Bulduğunuz sayıyı 10'dan çıkarın. Eğer 2000 yılından sonra doğmuşsanız bulduğunuz rakamı 9'dan çıkarın. Sonuç sizin KUA sayınızdır. Kadınlar: Eğer 2000 yılından önce doğduysanız bulduğunzu rakama 5 ekleyin, 2000 yılından sonra doğmuşsanız 6 ekleyin. Örnek : Eğer 28 Ağustos 1957'de doğduysanız 5 + 7 = 12 1 + 2 =3 Erkek için 10 - 3 = 7 KUA SAYINIZ 7 Kadın için 3 + 5 = 8 KUA sayınız 8 Aşağıda herbir KUA sayısının dört farklı şans türüne göre uygun yönleri bulunmakta . Başınızın bu yönlerden uygun olanına dönük olarak uyumanız ve şansınızı arttırmak için çalışma masanızda yüzünüz uğurlu yönünüze dönük olarak oturmanız tavsiye edilir.

Ayrıca geliştirmek istediğiniz şans türüne göre bu yönleri aktive etmeniz gerekir. Kua Sayısı (1) Para ve Kariyer-Güneydoğu; Sağlık-Doğu; Evlilik ve Aile içi Uyum-Güney; Kiş.Gelişim ve Eğitim-Kuzey Kua Sayısı (2) Para ve Kariyer-Kuzeydoğu; Sağlık-Batı; Evlilik ve Aile içi Uyum-Kuzeybatı, Kiş.Gelişim ve Eğitim-Güneybatı Kua Sayısı (3) Para ve Kariyer-Güney; Sağlık-Kuzey; Evlilik ve Aile içi Uyum-Güneydoğu, Kiş.Gelişim ve Eğitim-Doğu Kua Sayısı (4) Para ve Kariyer-Kuzey; Sağlık-Güney; Evlilik ve Aile içi Uyum-Güney, Kiş.Gelişim ve Eğitim-Güneydoğu Kua Sayısı (5) Erkek Para ve Kariyer-Kuzeydoğu; Sağlık-Batı; Evlilik ve Aile içi Uyum-Kuzeybatı, Kiş.Gelişim ve Eğitim-Güneybatı Kua Sayısı (5) Kadın Para ve Kariyer-Güneybatı; Sağlık-Kuzeybatı; Evlilik ve Aile içi Uyum-Batı, Kiş.Gelişim ve Eğitim-Kuzeydoğu Kua Saysı (6) Para ve Kariyer-Batı; Sağlık-Kuzeydoğu; Evlilik ve Aile içi Uyum-Güneybatı, Kiş.Gelişim ve Eğitim-Kuzeybatı Kua Sayısı (7) Para ve Kariyer-Kuzeybatı; Sağlık-Güneybatı; Evlilik ve Aile içi Uyum-Kuzeydoğu, Kiş.Gelişim ve Eğitim-Batı Kua Sayısı (8) Para ve Kariyer-Güneybatı; Sağlık-Kuzeybatı; Evlilik ve Aile içi Uyum-Batı, Kiş.Gelişim ve Eğitim-Kuzeydoğu Kua Sayısı (9) Para ve Kariyer-Doğu; Sağlık-Güneydoğu; Evlilik ve Aile içi Uyum-Kuzey, Kiş.Gelişim ve Eğitim-Güney

-Feng Shui'de iyi şans getirmesi için pek çok sembol kullanılıyor, biraz anlatır mısınız?

Sembolizm Feng Shui çözümlemelerinin çok önemli bir parçası. Şans sembollerinin evde veya iş yerinde doğru olarak kullanılmaları son derece önemli. Sembolün kaynağını ve neden iyi şans sembolü olduğunu iyi anlamak gerekir. Aynı zamanda yin ve yang yönlerini ve ait oldukları element ailesini de anlamak önemlidir. Örneğin Feng Shui felsefesinde zenginliği veya ünü temsil eden yüzlerce sembol bulabilirsiniz. Feng Shui'nin özünü anladıktan sonra kalbinizin sesini dinleyerek en iyi Feng Shui kürünü bulabilirsiniz.Örneğin bir kase dolusu kırmızı elma size zenginliği çağrıştırıyorsa bunu zenginlik sembolü olarak kullanabilirsiniz. Bir sembolün kullanımında en önemli nokta nerede kullandığınız ve sembolün yüklü olduğu enerjidir. Örnek vermek gerekirse su ve balık gerek batı gerek doğu kültüründe zenginlik ve bereket sembolü olmuştur. Uzakdoğuda pek çok işyerinde zenginliğin içeri akması için kapı girişlerinde yapay şelaleler veya su ile ilgili resimler görürsünüz. Balık da aynı şekilde zenginlik için kullanılır ve KUA sayınıza göre belirleyeceğiniz zenginlik köşesinde balık resmi veya bir akvaryum kullanmak şansınızı arttırır. Fil dayanıklılık, ihtiyat, enerji ve adil olma gibi iyi bir liderde bulunması gereken özelliklerin sembolüdür. Ayrıca kuvveti temsil eden dört hayvandan (kaplan,aslan ve leopar) biridir. Feng Shui açısından bakıldığında ise filin evin erkeğinin kuvvet ve ününü arttıracağı düşünülür. Evin içinde fili kullanmanın en ideal şekli bir çift seramik fil alarak, evin içinde ama giriş kapısının bulunduğu bölgede kullanmaktır. Fil aynı zamanda ailenin soyunun devamı için de harika bir semboldür. Çocuk sahibi olmak isteyen kadınların yatak odalarında bir çift fil imajı kullanmalarının çocuk sahibi olma şansını arttıracağına inanılır. Kısacası semboller çok çeşitlidir ve farklı amaçlara hizmet ederler. Bunlarla ilgili çeşitli Feng Shui kitaplarında veya intenette (www.fengshuiart-tr.com) detaylı bilgi bulabilirsiniz.

- Çocuklara yönelik Feng Shui uygulamaları var mıdır?

Kötü çocuk yoktur, sadece kötü davranış vardır. Elbette her konuda olduğu gibi çocukların uyku, davranış, ders çalışma biçimlerinde de Chi'nin dolayısıyla da Feng Shui'nin etkisi var. Bu konuda en çok sorulan konu çocuğun okul başarısı ile ilgili oluyor. Deneyimler gösteriyor ki çocuğun odasının Kuzeybatı köşesinin aktive edilmesi okul başarısında önemli bir düzelme sağlıyor. Bu köşeye bir rüzgar çanı veya kristal asmak uygun olabilir. Başka bir yöntem çocuğun KUA sayısına göre belirlenecek "Eğitim" yönüne yüzü dönük olarak oturması. Uyku Yönü : Günlük yaşamımızın önemli bir kısmını yatakta geçiririz ve bu nedenle uyku pozisyonumuz ve yönümüz son derece önemlidir. Çocuğun yatağını yerleştirirken kafa kısmının yine KUA sayısına göre şanslı yönüne doğru bakmasına dikkat edilmelidir. "Akıl, bilgelik" yönünde uyuması çocuğunuzun daha iyi notlar alması ve okul başarısının artmasına yardımcı olur. "Evlilik ve aile içi uyum" yönü ev içi tartışma ve uyuşmazlıkları azaltır ve çocuğun daha iyi uyumasını sağlar. Bu yönleri tespit etmek için çocuğun odasını temel almanız daha etkili olacaktır.

Elektromanyetik dalgalar : Elektromanyetik dalgalar elektronik aletlerden yayılan sert enerjilerdir. Bu dalgalar vücudun melatonin üretmesine engel olurlar. Melatonin uyku problemleri, huzursuzluk, kızgınlık, depresyonu engellediği gibi, vücudun tümörlerle savaşmasına yardımcı olur. Oda düzenlemesini çocuğun TV, bilgisayar, müzik seti, lambalar ve diğer elektrikli aletlerden 90 cm ile 150 cm uzakta bulunmasını sağlayacak şeklide yapmalısınız.Asla elektrikli battaniye kullanmayın . Çocuklar ne görür : Çocuğun hergün neler gördüğüne dikkat edin. Çocuğun yatarken veya yataktan kalkarken karşısında göreceği mutlu bir aile fotoğrafı çok rahatlatıcıdır. Bu tür resimler çocuklar odalarında yalnızken mutlu bir ailenin parçası olduklarını hatırlatırlar. Kedi, köpek posterleri veya korkutucu olmayan çizgi filim karakterleri de çocuk odalarında kullanılabilir.

Özellikle ergenlik dönemindeki çocukların odalarında asılı olan poster ve resimlerin gizli anlamlarına karşı duyarlı olmanızda fayda vardır. Dikkatli incelediğinizde çoğu resmin şiddet, saldırganlık gibi olumsuz haraketleri tetiklediğini göreceksiniz. Dağınıklık : Özellikle küçük çocukların odalarının düzenli durmasını sağlamak oldukça güçtür. Bu yüzden çocukların eşyalarının toplu durmasını sağlayacak yerlere ihtiyaçları vardır. Eğer çocuk yattığı odada ders çalışıyorsa, dağınıklık içinde dersine odaklaması mümkün olmayacaktır. Bu yüzden bolca kutu kullanarak fazlalıkları dağınıkların düzenli olarak tutulmasını sağlayabilirsiniz. En önemlisi de yatak altlarının sürekli temiz tutulmasıdır.

Mobilya yerleşimi: Yatak başı sağlam bir duvara dayalı olmalıdır. Eğer mümkünse yatak etrafında dolaşılabilecek şekilde yerleştirilmeli, yan tarafı herhangi bir duvara dayanmamalıdır. Yatağı pencere altına veya doğrudan kapının karşısına yerleştirmekten kaçının. Odanın içinde ayna bulunması, odayı uyanık tutar ve uykuya geçmede zorluk yaşanmasına neden olur. Renk: Çocuğun uyuma alışkanlıkları odasının yeterince konforlu olup olmadığı hakkında size bir fikir verecektir. Eğer çocuğunuz sizin yatağınıza geliyorsa odası onun yararına çalışıyor demektir. Bu yüzden kırmızı gibi canlı ve parlak renkler kullanmaktan kaçının. Bu tür renkler çocuğun hem oyun zamanında hem de uykuya geçme sürecinde oldukça hareketli olmasına neden olur. Parlak renkler daha çok yalnızca oyun amacıyla kullanılan odalarda kullanılmalıdır. Yatak odalarında mavi ve pastel pembeler rahatlatıcı; yeşil ve bej tonları ise oldukça iyi seçimlerdir. Konforlu ve uyumlu bir yatakodası iyi bir akşam uykusu sağlar. İyi bir uyku ise çocuğun canlı ve neşeli olmasını sağlar. PINAR PAPUTÇU PNR DESIGN 

2006-09-03
Bu yazı 3911 kere okunmuştur.
Adınız :
Yorumunuz :
 * 
@ZumrutOzkan twitter da takip edin