Yiyorum Büyüyorum Kitap Sayfası

Uzmanlar evcil hayvanların çocukların ruh sağlığı ve gelişimi için faydalı olduğunu söylüyorlar. Evcil hayvanlarla iletişim kuran çocukların sorumluluk duygularının arttığı, insanlarla daha rahat iletişim kurdukları, paylaşmayı öğrendikleri bir çok makalede yer alıyor. Ben de buna gönülden inanıyorum. Bu hafta Veteriner Hekim İbrahim Gülen'le çocuk ve pet konusunu konuştuk.

1-Pet sahibi olmak çocuklar için neden önem taşır?

Pet sahibi olmak, ya da evinde bir pet ile birlikte yaşamak ,daha doğrusu bir çocuğun pet ile büyümesinin faydaları saymakla bitmez !... Şöyle ki; çocukların sorumluluk ve paylaşım duygularının gelişmesinin yanı sıra çocuklar hayatın her evresini karşılaşacakları tüm problemleri daha önceden bilmesini sağlar. İlk başta doğumu bir ferdin dünyaya gelişini, büyümesini büyümesi sırasında yaşadığı evreleri diş değiştirmesini, ergenlik yaşa gelinmesini, cinselliği, yaşlanmayı ve hatta ölümü bile öğrenmesine neden oluyor.

2- Küçük çocukların petlerle aynı evde yaşamalarının riskleri nelerdir?

Tabi ki hiçbir sağlık kontrolü yapılmammış bir petle aynı evde bulunmak sadece çocukların değil tüm ailenin sağlığını tehlikeye sokar. Hayvanlarda insanlara geçen bir sürü hastalık var. Bunların başında kuduz, hidatit kist, hepatit v.s hastalıklar geliyor. Fakat sağlık kontrolleri yapılan yani tüm bu risklere karşı aşılanan petlerin hiçbir tehlikesi yok sadece büyümeleri sırasında tüylerden etkilenip alerji olma ihtimali var, o da oldukça nadirdir. Özellikle kedi tüyleriyle yaşayan bazı alerjik bireylerin alerjilerini bu sayede yenebileceklerini savunanlar dahi bulunmakta.

3- Peki bu riskleri minimize etmek için neler yapılmalıdır?

Yukarıda da bahsettiğim gibi eğer eve bir pet alınacaksa alınır alınmaz mutlaka bir veteriner hekime baş vurulmalı ve sağlık kontrolleri altına alınması gerekir.

4- Çocukları petlerle aynı odada uyumalarının sakıncaları var mı?

Sağlıklı bir pet ile bir çocuğun aynı odada yatmasının hiçbir sakıncası yok elbette fakat çocuğun peti bir kardeş gibi değil de evin hayvanı gibi görmesi gerekir ve onun içindir ki evde yaşayan petin ayrı bir yerinin olması ve orada yatması daha doğrudur.

5-Çocuklar bir petin sorumluluğunu ne zaman alabilirler?

Çocuklar bir petin sorumluluğunu ancak ona hakim olabildikleri anda alabilirler. Çünkü onu gezdirmeleri gerektiğinde onu zapt edip onu tekrar eve getirmeleri gerekir.

6- Pet konusunda anne ve babalara düşen sorumluluklar nelerdir?

Tabi ki öncelikle topluma yararlı, eğitimli, ruh sağlığı düzgün çocuklar yetiştirmeleri temel vazifeleridir. Bunu da yapabilmeleri için; sevgi dolu kendisi ile barışık, paylaşımcı, sorumluluğunu bilen, sağlıklı bireyler yani doğayla birlikte hayvan sevgisini bilen çiçeği böceği seven, çocuklar yetiştirmeleri gerekir. Bunu yaparken de mutlaka sağlık kontrolleri yapılan sağlıklı petler ile çocuklarını muhatap etmeleri gerekir.

7- İlk pet olarak hangi hayvanları önerirsiniz?

Ailenin yaşam koşullarına uygun,yaşadıkları eve uygun ayrıca çocuklarla sevgi alışverişi oluşması açısından mutlaka teması mümkün olabilecek bir pet(çocukların sevmek istediklerinde rahatlıkla kucaklarına alıp sevebilecekleri,temas edebilecekleri) tercih edilmelidir. Örneğin küçük bir apartman dairesinde bir kangal köpek beslenmez. Çocukların hiçbir zaman dokunamayacakları temas edemeyecekleri bir hayvanın alınması saydığımız yararlarının eksik kalmasına neden olacaktır.

8- Yiyorum Büyüyorum ziyaretçilerine vermek istediğiniz mesaj?

İnsan yaşamının ana besin kaynağı sevgi!... Ve sevginin her türünde sevebildiğiniz kadar sevilirsiniz ve sevilebildiğiniz kadar da mutlu yaşarsanız. Hayat zaten zorluklarla dolu onu kolaylaştırmanın tek yolu da sevgi içinde yaşamaktır. Siz de sevgi ile kalın.

 

 Terapi Veteriner Muayenehanesi  

 

www.terapiveteriner.com

2006-10-09
Bu yazı 1660 kere okunmuştur.
Adınız :
Yorumunuz :
 * 
@ZumrutOzkan twitter da takip edin