Yiyorum Büyüyorum Kitap Sayfası

YAGLAR HAKKINDA BILINMESI GEREKENLER

Yağların yüksek enerji kaynağı olması, kolestrol- kalp damar hastalıkları gibi hastalıklarla ilişkili olması, sanayii de anlamlı bir değişime uğrayarak piyasaya sürülmesi yağlarla ilgili soru işaretlerini beraberinde getiriyor. Yağlarla ilgili soruları genel olarak 8 başlıkta toplayalım.

1) Yağlar çok kalori içermesi ve birçok hastalıkla ilişkilendirilmesi halinde dahil vücut için gerekli mi ve hayatımızda ki önemi nedir ?
2) Günlük yağ tüketimi ne kadar olmalıdır ?
3) Ayçiçek yağı mı, Zeytinyağı mı ?
4) Kızartmalarda tercih edilmesi gereken yağ nedir ?
5) Tereyağı pilav ve makarnalarda ideal görünüyor ama sağlık konusunda da ideal mi ?
6) Yağlar konusunda dikkat edilmesi gerekenler neledir ?
7) Dünya sağlık örgütü bu konuda ne diyor ?
8) özellikle kalp ve damar hastalıklarında adı geçen ''trans yağ'' sadece tereyağında mı mevcuttur ?

1)Öncelikle yağların enerji sağlama,bir vücut bileşeni olma,gerekli yağ asitlerini sağlama,bazı vitaminlerin emilimini kolaylaştırma, midenin boşalmasını geciktirerek;tok tutma,vücut ısısını dengeleme,antioksidan içerme gibi konularda vücut için önemini unutmamak gerekir. Besinlerin bir çoğunda olduğu gibi yağlar da gerekli miktarda kullanıldığı sürece vücut için vazgeçilmez konumdadır ve önerilem miktarda alınması gereklidir. Yağları doymuş-tekli doymamış ve çoklu doymamış yağ asiti gruplarına göre 3'e ayırarak inceleyebiliriz. En çok bildiğimiz yağları gruplayacak olursak; tereyağı-doymuş zeytinyağı(omega-9)-tekli doymamış ayçiçek ve mısırözü yağı(omega-6) -çoklu doymamış gruplarında yer almaktadır. Ayrıca zeytinyağı aynı zamanda daha düşük oranda olmasına rağmen doymuş ve çoklu doymamış yağ asitlerini içerirken tereyağı ve ayçiçek yağı da aynı şekilde diğer yağ asiti gruplarını içerir. Yağların doğal bileşiminde de tek bir grup olmayıp belirli bir farklı dağılım vardır ve günlük yağ tüketimi de aynı şekilde farklı grup yağ asitlerini içerecek şekilde olmalıdır.

2) Yağlar günlük enerji ihtiyacımızın % 25-30'unu karşılayacak şekilde tüketilmelidir ve tüketimi % 30 u geçmemelidir.Ayrıca günlük yağ tüketiminin ;
%7-8 i doymuş yağlardan
%12-15 i tekli doymamış yağlardan
%7-8 i çoklu doymamış yağlardan sağlanmalıdır

3) Günlük yağ alımımız tüm yağ guruplarını önerilen miktarda tüketecek şekilde olmalıdır. Üç grup yağda dengeli bir şekilde tüketilmelidir. Zeytinyağı ülkemizde herhangi bir ilaçlama ve gübreleme olmadan elde edilmesi, içeriğinde ki antioksidan özelliğinin fazla olması, tekli doymamış yağ asitlerini içerdiğinden diğerlerine göre daha az oranda bozulma özelliğinden dolayı yemeklerde öncelikle tercih edilmesi gereken yağdır. Aynı zamanda uygun miktarda kullanılan ayçiçek yağı da çoklu doymamış yağ içeriğinden dolayı önemlidir.

4) Kızartamda dikkat etmemiz gereken noktalar yağın dumanlanma noktası ve bozulma özelliğidir. Bir yağın dumanlanma noktası ne kadar yüksekse kızartma için o kadar uygundur. Dumanlanma noktası ayçiçek yağında 246 derece iken zeytinyağında 190 derecedir. Kızartmalarda ayçiçek yağını kullanmak uygun olacaktır tabii ki bir besini kızarttığımızda kalori değerinin çok fazla arttığını ve kızartma esnasında sağlığı olumsuz etkileyen bir takım oluşumların varlığını unutmamak kaydıyla.

5) Bir çok ev hanımı pilav ve makarnalarında ve bazı diğer yemeklerinde tereyağı ve zeytinyağını karıştırarak kullandığından bahsediyor. Tereyağı iyi bir A ve D vitamini kaynağıdır. Aslında miktarı önemsediğimiz sürece bu durumda sağlık için tehlike oluşturacak bir etmen yok. Tereyağı doymuş yağ asiti grubundadır ve günlük doymuş yağ asiti alımımız aldığımız enerjinin %10 unu geçmemelidir. Yani biz o gün 2000 kalori aldıysak bunun 140-160 kalorisi doymuş yağlardan olmalıdır. Bu da 15-20 tereyağı demek. Ancak tükettiğimiz ette ve sütte, yediğimiz pasta ve kurabiyelerde, kızartmalarımızda da belirli bir miktar doymuş yağ olduğunu unutmamamız lazım. Hafta da bir kaç defa yaptığınız pilav ve makarnaya ekleyeceğiniz 1 tatlı kaşığı tereyağının sağlık açısından olumsuz bir sonucu olmayacaktır. Tereyağı ile ilgili olarak önemli nokta tüm yemeklerinizde ve kahvaltınız başta olmak üzere diğer öğünlerinizde alışkanlık haline getirmemenizdir.

6) Yağlar konusunda dikkat edilmesi gerekenleri bir kaç madde ile aktaracak olursak :

-günlük enerjinin en fazla %30 unu karşılayacak şekilde tüketilmeye dikkat edilmeli
-yemeklerde antioksidan içeriğinden dolayı zeytinyağı iyi bir seçim olacaktır
-tereyağının miktarı dikkatli bir şekilde takip edilmelidir
-doymuş yağ kaynağı olan; pasta,kurabiye,cips ve kızartmalara çok dikkat edilmelidir
-margarinleri sofranıza dahil etmemeniz sizi ciddi bir doymuş yağ asidi kaynağından koruyacaktır
-kalp ve damar sağlığı bakımından son derece önemli olan omega-3 yağ asiti içeren kaynakları tüketmeyi ihmal etmeyin. (balık, yeşil yapraklı sebzeler,ceviz,soya,keten tohumu,kolza)
-Kızartma yapmak yerine tercihinizi fırında,haşlayarak yada buharda pişirme yönünde yapmanız hem gıdanın besin kaybı hemde yağın kalitesini koruması açısından çok önemlidir
-zeytinyağı daha çok olmak üzere (ortalama diğerinin iki katı) yağları karıştırarak kullanmakta başka bir ağ kullanım yöntemi olarak tercih edilebilir
-yağları mutlaka serin ve karanlık yerde muhafaza etmelisiniz. Aksi taktirde ışık ve ısı etkisiyle zamanla trans yağ oluşumu gözlenecektir.
-kolestrol,kalp damar rahatsızlıkları ile ilgili bir sorununuz varsa tereyağı miktarını en aza indirmeniz gerekir.

7) Dünya sağlık örgütü bu konuda ; günlük yağ tüketiminin 1/3 ü mutlaka zeytinyağı, 1/3 ü ayçiçeği ve benzeri bitkisel yağlar kalan 1/3 ü de eğer zorunluysa tereyağı veya margarin diyor.

8) Trans yağ; hayvanlarda doğal bakteriler tarafından doğal olarak, ısıl işlemlerle ve ya labaratuvar ortamında kimyasal işlemlerle meydana gelir. Yani bu tereyağı dışında et ve süt gibi hayvansal kaynaklı ürünlerde, yüksek ısıya maruz bırakılmış yağlarda, teknoloji ile elde edilen margarinlerde de bulunduğu anlamına gelir. Önemli trans yağ kaynakları : margarinler,pastacılık ürünleri,imitasyon peynirler,derin yağda kızartılmış patatesler,cipsler ve süt ve süt ürünleridir.

SORULAR ve CEVAPLAR

Pilav ve makarnayı mutlaka tereyağ- zeytinyağı karışımıyla yapiyorum. Zeytinyagim Edremit Zeytinli kasabasında özel taş baskı yöntemiyle üretilmiş soğuk sıkma zeytinyaği ve çok memnunum, her şeyin içine bu yağdan kullanıyorum. Ayçicek yağı hiç kullanmam. Marketten alınan yağlarin veya ayçiçek yağının zararı yoktur değil mi?? Ben kızartma da yapmadığım için yağlarimdan memnunum (Büşra Arslan)

Yemeklerde zeytinyağını ön planda tutmak son derece sağlıklı bir tercih ayrıca güvenilir olduğunu düşünüyorsanız bunun doğal yollarla elde edilmesi elbette güzel bir durum. Tereyağı malum kolestrol ve kalp damar rahatsızlıkları konusunda sorun teşkil ediyor ancak miktarını bildiğiniz sürece tüketilmesinde bir sakınca yoktur. Kahvaltı da alışkanlık haline getirilmediği sürece hafta da bir kaç defa yapacağınız pilav veya makarnaya ekleyeceğiniz 1 tatlı kaşığı tereyağının bir sakıncası yoktur. Ayçiçek yağı; aslında diyetimizde bulunması gereken n-6 yağ asitini barındırıyor ancak sanayii de ve gıda üzerine yapılan oynamalar maalesef ayçiçek yağını masum kılmıyor .Kızartma yapmak istediğinizde ayçiçeği yağı daha doğru seçim ayrıca miktarını bildiğiniz sürece ayçiçeği yağı kullanmanızda bir sağlık sorunu teşkil etmez. Zeytinyağı doğru seçim.

Zeytinyağı kullaniyorum hatta yemeği pisirdikten sonra ekliyorum. Bazen de tereyağı kullanıyorum ama bazen tedirgin oluyorum. Sonuçta kullandığımız market tereyağı. Bu yağların da yararı olur mu yoksa bir çiftlikten mi almamızı önerirsiniz. (Özlem Gül)

Zeytinyağı konusunda yönteminiz doğrudur.Sanayii ürünlerinden kaçmamız mümkün değil ne yazık ki. Kullandığınız markaya güveniyorsanız netice de pastörize sütten elde edilmesi dolayısı ile kullanmanız sizi çok tedirgin etmesin ancak tereyağınızı alacağınız çiftliğe güveniyorsanız,çiflikten tercih etmeniz daha iyi olacaktır. Ayrıca tereyağını doymuş yağ içeriğinden dolayı kolestrol ve kalp damar rahatsızlıkları açısından sınırlı miktarda tüketmeniz faydalı olacaktır.

Ben herşeyi z.yağı ile yapıyorum, çiğ kullanacaksam (salatalar, haşlanmışların üzerine) sızma, pişireceksem riviera..Kızartma zaten hiç yapmıyorum ama tencere yemeği yaparken riviera ile kısa süre de olsa soğan veya sebze çeviriyorum. Bu şekil kullanmıda bir sıkıntı var mı acaba? (Itır Salancı)

Sızma zeytinyağı eğer natürel zeytinyağı ise sızma zeytinyağları arasında tat- koku ve kalite bakımından en iyisidir.  Riviera zeytinyağı ise; rafine edilmiş yani işlenmiş zeytin yağının içine %10- 20 oranda natürel sızma yağ eklenmesidir ve yemek yaparken sebze ve soğanı çevirmenizde bir sakınca teşkil etmez zaten yağın içinde ki antioksidanlar yağınızın bozulmasını geciktirecektir tabi ki çevirme işini abartmadığınız sürece . Zeytinyağınızı karanlık ve ağzı kapalı şekilde muhafaza etmeye dikkat etmeniz iyi olacaktır.

Ben yemeklerimi pisirirken sıfır yağ ile pisiriyorum. Ocagimin altini kapamaya yakin saf zeytinyağı kullaniyorum. Doğru birşey mi yapiyorum? (Hatice Yöndem)

Yağ konusunda doğru seçim, yöntem konusunda da doğru bir seçim yapmışsınız. Yağınızı karanlık ve serin bir ortamda ve mümkünse cam şişede muhafaza etmeyi ihmal etmeyin.

Zeytinyağı her yemeğe uygun düşmüyor çünkü ağır kokuyor ve soğuk yenen yiyeceklere uygun düşüyor. Bitkisel yağ ve tereyağı da faydalı değil. Ne kullanacağız ? (Sevda Büyük Abataş)

Kişilerin damak zevkine göre zeytinyağı tercih edilmeyebiliniyor. Ancak zeytinyağı tat-renk ve koku bakımından farklılık içerebiliyor.Yapacağınız birkaç farklı deneme ile kendinize uygun zeytinyağını bulabilirsiniz ayrıca damağınızı alıştırmanızla da zeytin yağına daha sıcak bakabilirsiniz. Tereyağını alışkanlık haline getirmeyip hafta da birkaç defa yemeklerinizde zeytinyağı ile kullanmanızda bir sakınca yoktur.

Ben genellikle çorbalarına ve az da olsa yemeklerine tereyağı kullanıyorum (köyden kendi ürettiğimiz diyebiliim) ama miktarı konusunda tereddütteyim. Tek başına tereyağı kullanımı doğru mu, ben çoğunlukla biraz tereyağı birazda zeytin yağı kullanıyorum.. Tabiki ne kadar doğru bilmiyorum. (Funda Akın)
Miktar konusunda; eğer kolestrol ve kalp damar rahatsızlığı ile ilgili bir sorununuz yoksa ve özel bir diyet gereksiniminiz yoksa pilav ve makarnalarınıza kullanacağınız 1 tatlı kaşığı tereyağının bir sakıncası yoktur. Yeter ki kahvaltı da alışkanlık haline getirmeyin ve kurabiye, kek , cips gibi doymuş yağ bakımından risk taşıyan gıdaları tüketmeyin.Zeytinyağı kullanmanız son derece doğru bir seçim.

Keçi tereyağının diğer tereyağlarından daha sağlıklı olduğunu söyleyebilir miyiz? (Z.Ö)

Keçi sütü; içeriğinde ki protein kalitesi,sindirimi,ve bazı vitamin ve mineral yoğunluğu bakımından inek sütüne üstün bir süttür. Anne sütüne yakınlığı ve içerisin de ki alerjen maddelerin inek sütüne göre daha azlığından dolayı özellikle çocuk beslenmesinde önemli bir yeri vardır. Yediğiniz miktar aynı oldukça verdiği kalori de aynı olacaktır ancak besleyici değeri açısından evet daha üstün özelliktedir. Tereyağını kısıtlı kullanmanız gerektiğini unutmayın.

Çocuk beslenmesinde yeri olmaması gereken yağlar hangileridir? (Z.Ö)

Tüketmesi gereken yağ çeşidi ve miktarı aslında yaşa göre değişmektedir. Çocuğunuzun beslenmesinden abur cubur gıdalar kestiğinizde aslında onu en zararlı yağ grubu dediğimiz doymuş yağlardan korursunuz. Sanayi de ki oynamalar ve genetik yapısı değişmesi ile mısır özü yağını tercih etmemenizde yarar var. Ayrıca margarin mutfağınızda olmaması gereken bir yağ çeşididir. Başta zeytinyağını tavsiye etmek kaydı ile sınırlı miktar ayçiçeği ve tereyağı yeterli olacaktır. Tereyağı ve ayçiçeği yağında oranlara dikkat.

Sabah kahvaltısında zeytinyağına ekmek bandırmak iyi bir seçenek midir. Kaliteli zeytinyağının çiğ tüketilmesi gereği doğru mudur? (Z.Ö)

Günlük enerji tüketimimizin %25-30 u yağlardan karşılanmalıdır.Fiziksel aktiviteniz ve beden kitle indeksinizle beraber hesaplanan bir hesaplama sistemi ile günlük almanız gereken kalori miktarını bulabilirsiniz. Buradan günlük tüketmeniz gereken yağ miktarını hesaplayabilirsiniz. Bir çok besinde olduğu gibi zeytinyağını da çiğ tüketmek faydalıdır ancak kızartma hariç kavurma süresini uzun tutmadığınız sürece sebze yemeklerinde de kullanmanız bir sorun teşkil etmez.

Zeytinyağının ısıtılması konusunda ne düşünüyorsunuz? Zararlı mıdır? Hangi şekilde zararlı hale gelir ? (Berna Sagun)

Zeytinyağı içeriğinde ki antioksidan ve tekli doymamış yağ asiti bakımından zengin bir yağdır ki tüm bunlar yağın bozunmasını geciktirir. Kızartma yapmadığınız ve aşırı yüksek sıcaklıkta kavurmadığınız sürece sağlığınız açısından bir sorun teşkil etmez. Zeytin yağı uygun olmayan koşullarda bekletildiği ve yüksek sıcaklıkta tüketildiği sürece trans yağ oluşturmaya başlar ve zararlı hale gelmeye başlar. Serin ve karanlık bir yerde muhafaza etmeye dikkat.

Hindistan cevizi yağı ülkemizde çok yaygın değil ancak bu yağın kullanımı hakkında neler düşünüyorsunuz? Zeytinyağına bir alternate olarak düşünebilir miyiz? (Berna Sagun)

Hindistan cevizi yağı doymuş yağ bakımından zengin bir yağdır ve sağlığımız için gerekli yağ asitlerini içeren zeytinyağına bir alternatif değildir. Zeytinyağı ilk tercihleriniz arasında olmalı

Zeytinyağının ısıtılmamasıyla ilgili bir şey duymuştum gerçeklik payı var mı? Yani sıcak yemeklerde tereyağı mı tercih etmeliyiz? (Duygu Badur)

Isıtılmamaktan kasıt çok yüksek sıcaklıklara getirilmemesidir. Bu da kızartma ve uzun süreli kavurma yapmak demektir. Yemeklerinizi az yağla veya sıfır yağla yapıp zeytinyağını sonradan eklemenizde iyi bir yöntem olabilir. Tereyağı doymuş yağ içeriğinden dolayı yemeklerde alternatif değil sadece özel durumlarda tercih etmemiz gereken bir yağ türüdür. Yemeklerde zeytinyağı tercih etmenizi öneririrm.

Tereyağının çocuk beslenmesindeki etkisi ve yeri nedir? (Kübra Doğan Sarıkaya)

Biz normalde yetişkinlerde doymuş yağları günlük alınan enerjinin % 7-8 oranında tutulması gerektiğini söyleriz ancak çocuklarda doymuş yağ oranını biraz daha artıracak şekilde tavsiye ediyoruz ki bu elbette %1-2 lik bir artış. Ayrıca çocuğunuz büyüdükçe tereyağı alımını kademeli olarak azaltın.Çocuk diyetinde de doymuş yağları günlük alınan enerjinin % 10 u olacak şekilde sınırlayın. Çocuk beslenmesinde vazgeçilmez ilk yağınız zeytinyağı olmalı.

Kızımın beslenmesinde sızma yağ kullanıyorum. Arada bir kızartma yaptıgımda Riviera zeytinyağı ile kızartıyorum. Çok ender kahvaltıda tereyağı kullanıyoruz. Doğru yapıyor muyuz?
(Art Ayşe)

Seçiminizde bir sorun yok. Kızartmayı nadir yaptığınızı düşünüyorsanız riviera zeytinyağı veya ayçiçeği yağı ideal bir tercihtir ayrıca ayçiçeği yağının dumanlanma noktası yüksek olduğundan kızartmalarda daha öne çıkar. Ender miktarda kullandığınız tereyağının bir sakıncası olmaz fakat doymuş yağ kaynağı olan, pasta,cips ve kızartmalara dikkat.

Çocukların beslenmesinde en sağlıklı yağ kullanım oranı nasıl olmalıdır? Örneğin ben sadece zeytinyağı ve tereyağ kullanıyorum. Bunların oranı ne olabilir? Ayrıca bu iki yağ dışında sağlıklı olan ve bizim bilmediğimiz başka yağlar da var mı? (Meltem Çelen Sezer).

Bu konuda çocuğunuzun yaşı önemli aslında. Eğer çocuğunuz 5 yaşından büyükse ortalama bir yetişkinde olması gibi yağ tüketiminin olması idealdir ki bu oran yağ tüketimi günlük enerjinin %25-30 unu karşılayacak şekilde.Çocuğunuza tereyağını 1 yaşından itibaren vermeye başlayıp bunu yaşı ilerledikçe kademeli şekilde azaltmanız gerekmektedir . Zeytinyağı bu grupta en ideal olandır. Tereyağı eğer çocuğunuz 5 yaşından büyükse arada bir yaptığınız yemeklere 1 tatlı kaşığı veya daha az oranında koymanızda yeterli olacaktır çünkü çocuğunuz hayvansal kaynaklı gıdaları tükettikçe de günlük alması gereken doymuş yağ miktarını tamamlayacaktır.Bu iki yağ dışında; omega 3 yani balık yağı, fındık yağı,soya yağı,kanola yağı gibi yağlar yemeklerde tercih edilebilir özellikle kızartmalarda fındık yağı daha ideal olandır ancak zeytinyağı, balık yağı,az miktarda ayçiçeği ve tereyağı çocuğunuza yeterli olacaktır. Hafta da en az 2 defa balık yemeyi ihmal etmeyin.

Ben kizima ara ara susam, findik,misir, kanola yagi veriyorum. 1-2 yaş aralığı için yağ günlük tüketim miktarı ne olmalıdır acaba? (Ebru Savuran)

Çocuk beslenmesinde biz hep iki yağ türünden bahsederiz. Zeytinyağı ve tereyağı. Çocuklar diğer besinleri pek fazla tüketmediğinden enerji içeriği biraz daha yüksek yağ olan tereyağını öneriyoruz ki onunda kullanımı 1 yaşından sonra başlanmalı ve yaşı ilerledikçe kademeli olarak azaltılmalıdır. Zeytin yağı ise içinde ki yağ asitlerinin dağılımına bağlı olarak anne sütüne benzer özellikler taşımaktadır bu nedenle çocuğun ve bebeğin beslenmesinde tercih edilecek ilk yağ grubudur. Kanola yağı üzerinde henüz kesin bir sonuç yoktur ve yan etkileri diğerlerine göre uzun süreli bilinmemektedir. Balık ve cevizde bulunan omega -3 sayesinde öne çıkmaktadır ancak kanola dünyada genetiği üzerinde en çok oynanan bitkilerden biridir ve kesin bir bilimsel bulgu olmadığından omega-3 ihtiyacınızı ceviz,balık tüketerek sağlamaya özen gösterebilirsiniz . Mısır yağı gıda oynamaları nedeni ile tercih edilmemesi daha doğrudur ayçiçeği yağı buna alternatiftir .Fındık yağı uzun süre yüksek ısıya maruz bırakacağınız yemeklerde özellikle evet tercih edilebilir. 1-2 yaş aralığı için ya. 1- 3 yaş arası çocuklarda günlük omega 6 alımı 7 g iken omega 3 alımı 0.7 g olmalıdır. Günlük yağ önerilen yağ tüketimi aktivite ve beden kitle endeksine göre değişmek kaydıyla 15 g dır. Unutmayın çocuğunuz için önce zeytinyağı sonra sınırlı miktarda tereyağı ve ayçiçeği yağı ve özellikle beyin gelişimi için yine gerekli miktarda balık. Bunlar idealdir. İçeriğinden emin olmadığınız yağları kullanmamaya dikkat.

Kahvaltıda tereyağ mı yoksa kaymak mı daha sağlıklı? Dört yaşındaki oğluma sabahları ekmek dilimi üzerine kaymak- bal yediriyorum, terayağını asla yemiyor :(
(Koray Can Özmen)

Kaymak süt veya yoğurdun üzerinde toplanırken beraberinde kalsiyum,yağ ve proteini de getiriyor. Tereyağı ile kıyaslandığında daha yüksek protein daha düşük yağ oranına sahip ancak nasıl tereyağında miktar çok önemli ise kaymakta da aynı durum geçerlidir.Alışkanlık haline getirilmemesine dikkat edin.

Ben de tereyag ve zeytinyagi kullaniyorum her şeye ama kizartma,kek, börek türü şeylere sıvıyağ olarak findik yagi kullaniyorum. Aycicekten bir nebze daha kaliteli oldugu ve bu tur tatlara zeytinyagi kadar agir gelmedigi icin... Dogru mu yapiyorum acaba? (Neslihan Solmaz)

Fındık yağı içinde tekli doymamış yağ asitlerini barındırdığından ve dumanlanma noktası daha yüksek olduğundan kızartmalarda daha çok tercih edilmelidir, doğrudur. Zeytinyağı son derece ideal bir seçenek. Tereyağını kahvaltı da alışkanlık haline getirmeyip yemeklerde sınırlı miktarda tükettiğinizde bir sorun yoktur.

Zeytinyağı yüksek ısıda zararlı hale geliyorsa yemek piştikten sonra mı ilave etmeliyiz? Hamur işlerinde çiçek yağı kullanıyorum, zararı var mıdır? (Deniz Odabaşı Mutlu)

Kavurma süresini uzun tutmadığınız sürece önemli bir problem yok ancak sonradan ilave etme yöntemi de zararı en aza indirmek açısından uygulanabilir. Hamur işlerinde margarini zaten tercih etmeyip ayçiçeği yağı kullanmanız doğru bir tercih. Hamur işlerini az tüketmeye dikkat.

Uzm. Diyetisyen Merve Tığlı

2012-10-16
Bu yazı 9643 kere okunmuştur.

Adadogaarslan

Cok ayrintili guzel bir yazi olmus

Adınız :
Yorumunuz :
 * 
@ZumrutOzkan twitter da takip edin