Yiyorum Büyüyorum Kitap Sayfası

Çocuklar için bir şiir kitabı çıktı haberini alınca çok sevindim. Şu anda bu girişi yazarken bile kitabı tez elden edinip oğluma okumak, onu şiir dünyasıyla tanıştırmak için sabırsızlanıyorum. Sahi anneler olarak neden çocuk dünyasına özel şiirler bulamadık biz bugüne kadar? Belli ki yoktu. Ama artık var. Bu anlamda çocuk şiirlerini kalpten, taa derinden hissederek yazan sevgili Fatma Küçüktaş’ı ve resimleyerek harikalar yaratan Deniz Üçbaşaran'ı candan tebrik ediyor ve buradan tüm annelere bu kitabı edinin, çocuklarınıza okuyun; onların anlamları, kavramları, oluşumları yani bir anlamda hayatı bu yazım türüyle hissederek kavramalarına imkan verin diye sesleniyorum.
Bence Cıvıl Cıvıl Şiirler kitabı hem çocuklarını geliştirmek isteyen annelere ama en çok da çocuk dünyasına verilmiş çok güzel bir hediye. Fatma Küçüktaş ve Deniz Üçbaşaran çocukları çok ciddiye almış, çok da iyi etmişler. Tepe tepe kullanın.

Yayınevinin kaleminden…

Çocukların düş dünyalarını zenginleştirmeye, yeni kavramlar öğretmeye, çocukların diliyle çocukça konuşmaya çalışan Fatma Küçüktaş; yazdığı şiirlerde bunu ustalıkla başarıyor. Kitapta yer alan şiirler dilsel açıdan mükemmel bir uyumu yakalamış olmakla beraber, 14 ayrı çocuk tarafından yazılmış izlenimi uyandırıyor. Her şiirin kahramanı kendi öyküsünü kendi diliyle, tüm çocuksuluğuyla anlatıyor. Fatma Küçüktaş sanki şiirlerdeki kahramanlarla çocuklar arasında bir aracılık yapıyor. Kitabın bu özelliği kitabı okuyan çocukların kahramanlarla daha kolay yakınlaşmasını ve şiirleri daha iyi anlamasını sağlıyor. Küçüktaş, yazdığı şiirlere egemen olan naif temalar, çocuksu dil ve söylem ile çocukların kalbini kazanmaya çalışıyor. Cıvıl Cıvıl Şiirler’de yer alan resimlemeler ise daha önce yine Büyülü Fener Yayınlarından kitapları çıkmış olan Deniz Üçbaşaran’ın imzasını taşıyor. Her şiir ve şiir kahramanı için ayrı resimlemelerle zenginleşen kitabın rengarenk olması şiirlerin çocuksu temalarıyla da örtüşür nitelikte. Çocuklara şiirin ve renklerin diliyle yepyeni bir evren yaratan kitapta yer alan resimlemeler çocukların görsel zevklerini geliştirmeyi, renkler ve çizgiler aracılığıyla şiiri sevdirmeyi, çocukların resimler aracılığıyla şiirlerle daha iyi iletişim kurmalarını amaçlıyor. Fatma Küçüktaş ile Deniz Üçbaşaran şiirin ve renklerin diliyle dünyayı güzelleştirmek, çocuklara şiirin ve renklerin diliyle yeni evrenler kurmak, çocuklarla çocukça konuşmak için bu kitabı yayınlamışlar.


Parıltı

Yıldız toplamaya çıktım
....................... dün gece.
Ay kocamandı,
............baktım baktım
............göremedim bir tane bile...
Yakamozları topladım ben de.
Ama hepsi sığmadı sepetime.
Savurdum göğe artanları,
............yaldız gibi parlasınlar diye.
Tutamadı onları gökyüzü,
döküldüler hepsi tek tek.
............Yıldız yağmuru altında ben
............sevinç içinde dans ettim,
...........................................gülerek

www.civilcivilsiirler.com
fatma@civilcivilsiirler.com
deniz@civilcivilsiirler.com

Online Satın almak için:
www.alfakitap.com
www.e-bebek.com
www.ideefixe.com
www.kitapyurdu.com

İMZA GÜNÜ:
Cıvıl Cıvıl Şiirler
15 Aralık 2007, Saat 15:00-18:00
Ortaköy 200 Kitabevi
Çırağan Caddesi No: 50/A Ortaköy
BEŞİKTAŞ / İSTANBUL
(Ortaköy'de, ana caddede, Feriye Sineması'na gelmeden, Paul Pastanesi'nin sırasında, Garanti Bankası'nın hemen yanında.)

2007-12-13
Bu yazı 1777 kere okunmuştur.
Adınız :
Yorumunuz :
 * 
@ZumrutOzkan twitter da takip edin