Yiyorum Büyüyorum Kitap Sayfası

İsmail Acar Türkiye’nin en önemli ressamlarından. İnsanı alıp götüren, hayranlıkla izlediğim tablolarına baktığımda resim sanatı hakkında daha çok şey öğrenmek, oğlumunda bu sanata ilgi duymasını sağlamak istiyorum. Ülkemizi yurt dışında defalarca çok büyük başarılarla temsil edip göğsümüzü kabartan Acar, Türkiyede sergisi en çok ziyaret edilen ressam ünvanına sahip. Yardımseverliği ile tanınan İsmail Acar’ı takip etmek lazım...Kendisine konuğumuz olduğu için teşekkür ediyor, güzel başarılarının devamını diliyoruz.

-Çocukluğunuz nasıl geçti? O yıllarınızın bugünlerinize etkisi oldu mu?

Çocukluğum Sivas Suşehri’nde geçti. Cennet gibi yeşilliklerin içinde eski bir Ermeni evi ve hemen arkamızdaki Selçuklu Kalesi gelecekteki tarihe ve kültüre olan merakımı ortaya çıkardı. Bugünkü yapıtlarımdaki tarihsel izleri ben çocukluk yıllarıma bağlıyorum

-Bir resim sanatçısının en olmazsa olmazı nedir?

Beslendiği kaynaklar, ilham aldığı materyaller, bir atölye yada bir oda.

-Resimler insan hayatına neler katar?

Resim insan hayatında yaşadığına dair bir manadır,yaşanmışlığın insan olmanın erdemini dünün varlığını ve yarınında alabileciğinin bir farklı ifadesidir,bir bilime artı olarak duygu katar, resim bilimin duyguyla yıkandığı bir boyuttur. Bilim gibi de asla modası geçmez ,ayrıca da toplusal bir boyutuda vardır insan için resmin.

-Çocuklarla ilgili bir tablo yapacak olsaydınız, neleri resmederdiniz?

Çocuklar için ışıkla yıkanmış pırıl pırıl bir doğa resmi çizerdim.

- Yardımseverliğiniz artık herkes tarafından biliniyor. Çocuklar içinde faaliyetleriniz oluyor, biraz bahsedebilir misiniz.

Zaten herşey çocuklar için, gerek Türkiye Eğitim Gönüllüleri Vakfı gerek diğer vakıflar vb. Gerek yaptırdığımız Zara Yukarı Çamurcu köyü ilköğretim okulu hepsi çocuklara daha cağdaş bir eğitim için...O çocuklara malzeme ve imkan sağlamaya çalışıyoruz.

-‘Çocuklar da sergilere götürmeli, resim sanatıyla erken yaşlarda tanıştırmalı…’ Bu konuda annelere ne gibi tavsiyelerde bulunursunuz?

Çocuklar bence anne karnında başlamalı bu imajinasyona anneyle birlikte. Her yaştaki çocuk mutlaka sergileri gezdirilmeli aileleriyle birlikte.

-Yurt dışında bizi defalarca başarıyla temsil ettiniz. Yabancıların resim sanatına karşı olan ilgi ve merakını bizim insanlarımızla karşılaştırdığınızda ne gibi farklılıklar var?

Yabancılar daha profesyonel bir tavır içindeler. Bizden daha ilgili ve takipçiler.

-Neler, kimler, nereler sizin resimlerinize etki ediyor?

Yaşadığım şehir cografya ve toplum benim resimlerimdeki en önemli etki alanı.

-İstanbul’da dış cephe sanat enstelasyonu (dış cephe yüzey giydirmesi) çalışmalarınızla harikalar yarattınız. Kaş’a dünyanın en büyük açık hava duvar resmini armağan ettiniz. Sırada başka şehirler olacak mı?

Bu sene beki Floransa ,ve Süleymaniye projeleri var.

-51. Venedik Bienali kapsamında Venedik Sanat Bilimleri Akademisi ve Fondeko Doğal Tarih Müzesi’nde eserleriniz büyük ilgi topladı. Bu anlamda bir sanatçının ülkesinin tanıtımına katkısını nasıl özetlersiniz?

Her gün ortalama yüzellibin dünya vatandaşının geçtigi bir noktada bunu Venedik bienali esnasında büyük kanalda yapmanın ülke ve kültür adına getirisi ciddi bir boyut.

- Türkiye’de en çok gezilen sanat sergisi unvanı sizin, eserlerinize olan bu büyük ilgi karşısında neler hissediyorsunuz?

Sanatı insalara izletebilmenin gururu. Bence toplumun gururu bu durum.

-Hayatınızda ‘İyi ki’ leriniz ve ‘keşke’ leriniz nelerdir?

Keşke birçok dil konuşup yazıp okuyabilseydim, iyi ki psikoloji değilde resim okumuşum. -

İsmail Acar’ın en çok resmetmeyi arzuladığı ama henüz başlamadığı tablo?

Göl kenarındaki gelincik tarlası, rüzgarda uçusan gelincikler...

-Son olarak okuyucularımıza nasıl bir mesaj vermek istersiniz.

İnsan ürettigi kadar vardır ve o boyutta kendisine, toplumuna ve evrene katkı sağlar ve hepimiz bu süreçte bir rol alırsak gelecek bize bırakılandan daha yaşanılır ve barış dolu olacak ve kaynaklarımızı insanı var eden kavramlara değilde insanı yok eden savaşlara yatırmış olmayacagiz

www.ismailacar.com

2007-01-28
Bu yazı 1507 kere okunmuştur.
Adınız :
Yorumunuz :
 * 
@ZumrutOzkan twitter da takip edin