Yiyorum Büyüyorum Kitap Sayfası

İnternet yoluyla bir anne-bebek grubunda tanışmamızın üzerinden sadece 7-8 ay kadar geçmişti. Yalnızca annelik ortak paydasında değil, hayata dair pek çok konuda benzer pencereleri paylaşıyor ve fikirsel anlamda da birbirimizi besliyorduk. Annelik kesinlikle kolay bir süreç değil fakat bu sürecin bizi sıfırladığını kabul edemezdik; öyle ki zorluklar müthiş kıymetli eğitimlerdir ve sizi daha yaratıcı ve çözüme yönelik olmaya sevkeder… Hele de içinizde yaratıcı bir tohum varsa, bu er ya da geç çatlıyor ve annelik bunu inanılmaz hızlandıran bir şey. Biz de aynı etkiyi yaşadık. Aslında her şey “bebeğim için düşlediğim nedir?” sorusu ile başlıyor. Tepeden tırnağa kuşatıcı bir soru. Onun için nasıl bir dünya düşünüyorsanız, bu tasarıya ucundan kıyısından katkıda bulunabilirsiniz. Kadın olarak en büyük avantajımız da üretici bir doğamız olması. Evet, bütün yapıcı, kurucu ve üretici roller biz kadınlara ait.

 

Bebeksel Döküman da, bir klişeye kafa tutma fikriydi en başta… Çocuk dediğin, daima ona uygun görülen sınırlarda giyinir… Oysa giyindiği şeyin, bir markaya ait olmasından ziyade kişilikli olması ve ona özel olması daha anlamlıdır. Biz iki anne de aynı fikri paylaştık ve bunun üzerine bebeksel dokuman tasarımları ortaya çıkmaya başladı.

 

Birimiz İngilizce öğretmeni, diğerimiz yazarlık yapmak sureti ile hayatlarını kazanan iki insan olarak; “giyilebilir mesajlar” sloganı ile kurduk fikir fabrikamızı… Bize göre bebeksel döküman, sweatshirtlerin veya badilerin üzerindeki desenlerden fazlasıdır. Bebeğin giyeceği şeyin, ona dair olması, bir şey anlatıyor olması birinci önceliktir. Onu, bir bebeğin/ çocuğun üzerinde gördükten sonra yüzünüze yerleşen gülümsemedir. Enstrümanlarımız ise keçeler, kumaşlar ve tüller…

 

Bir kadın, her malzemeyi anlamlı bir şeye dönüştürebilme yeteneğine sahiptir aslında, yeter ki kendisine nasıl bir şey üretmek istediğini sorsun. Bebeklerimizi, rengârenk keçelerin, uçuşan tüllerin, dikiş ipliklerinin ve sayısız eğlenceli fikrin, sloganın içinde büyütüyor olmak günün zorluğunu alıp götüren ayrıntı aslında… “Evdeyim, her şey kısıtlı ve ne yapabilirim ki?” düşüncesini, “her şeyi dönüştürebilirim ve beni mutlu edebilecek bir ürün haline getirebilirim” fikri ile değiştirmek en önemli olanı…

Biz bu üretici güce tutunduk, mesajlarımızı ve düşlerimizi ise thistlere yazdık…

Elif Ezgi & İlay

Sizlere rengarenk bir tarif: meyve soslu pankek (1 yaş üzeri için)

İhtiyacımız olan 1 yumurta, yeteri kadar pirinç, mısır, buğday unu karışımı, bir tatlı kaşığı yulaf, biraz bal, yeteri kadar süt, 1 kaşık labne ve üzeri için muz ve yaban mersini püresi.

Yumurta, un karışımı, süt, yulaf ve balı bir kasede çırpıyoruz.
Seramik yüzeyli bir tavada yalnızca 1 tatlı kaşığı tereyağı kullanarak pan keklerimizi minik yuvarlaklar halinde altlı üstlü pişiriyoruz. Üzerlerine de meyve pürelerimizi sürüp pizza keseceği yardımı ile minik dilimlere ayırıyoruz. Hapur hupur yemesi ise miniklerimize kalmış. Bu, onların enerjiye ihtiyaç duydukları ve keyifsiz oldukları zamanlarda severek yiyip, güç kazanabilecekleri sağlıklı bir tarif.

Hepsine afiyet olsun.

www.bebekseldokuman.com
www.facebook.com/GebelereBalon
anneboyutu.com/yazar?gebelere-balon&ArtId=12299

2013-05-04
Bu yazı 2552 kere okunmuştur.
Adınız :
Yorumunuz :
 * 
@ZumrutOzkan twitter da takip edin