Yiyorum Büyüyorum Kitap Sayfası

Esra  doğum öncesi ve sonrası verdiği eğitimlerle yeni annelere sadece bilgileri teorik ve uygulamalı olarak aktarmakla kalmıyor, onlara aynı zamanda ayakları yere basan, kendine güvenen anneler olma konusunda da yardım ediyor. Yeni doğum yaptığında bebeğini emzirmekten, onu yıkamaktan korkan ve bu sıralarda yanında hep birisine ihtiyaç duymuş olan bir anne olarak, bu tarz bir eğitimin ne kadar mübrem olduğunun farkında bir kişiyim. Kaygının bebeğinizle aranıza girmesine izin vermeyin. Onunla ilk günden sağlam ilişkiler kurmak için Esra gibi uzmanlara gerçekten ihtiyaç var. Sanal dünyadan kendisini severek takip ediyor ve  paylaşımlarını  da çok beğeniyorum. Bilgili, çalışkan ve son derece sempatik bulduğum Esra Ertuğrul'u henüz tanımıyorsanız bu güzel söyleşiyi okumanızı tavsiye ederim. 

-Yaptığın işi son derece takdir ederek takip ediyorum. Keşke oğlumu dünyaya getirmeden önce tanışmış olsaydık, eğitimlerine katılmak için seve seve İstanbul’a gelirdim inan... Seni halen tanımayanlar için; Esra kimdir.

Esra , 1974 İstanbul da doğmuş-büyümüş ,Hamile eğitmeni ve Emzirme danışmanı aynı zamanda 3 yaşında ki oğluşuna aşık bir anne. Aldığım eğitim çerçevesinde annelere destek olmayı hedeflemiş, bir eğitimenim:)

- Kendi bloğunun dışında başka kaynaklardan da yazılarınla annelere ulaşıyorsun. Hangileri bunlar ve neler yazıyorsun?

2008 yılından beri Bebeimgeliyor adlı bloğumda eğitimlerime katılamayan annelerle bildiklerimi paylaşıyorum. Zamanla emziren annelerin oluşturduğu Google grubunda Gönüllü Emzirme Danışmanı olarak annelere destek olmaya çalıştım. Bebeimgeliyor’un facebookda ki sayfasından, twitter ve instagram hesaplarımdan da annelerle görüşüp, tanışıp ,ihtiyacı olanlara destek vermeye çalışıyorum.

 

Anneysen.com da Hamile Danışmanı olarak bana gelen soruları cevaplamaya çalışıyorum. Birçok blogger annelerinin bloglarına misafir oldum. Alternatif anne yazarlarındanım. Dönem dönem orada da yazılarım yayınlanıyor. Uzman Tv de videolarım var. Önümüzdeki haftalarda yayınlanacak olan Ailemizle. Tv adlı internet Tv.de Emzirme ve Bebek Bakımı konuları hakkında videolarım yayınlanacak.

Yakın dönemde Emzirme ile ilgili yazılarım Gurme bebek de de yayınlanmaya başladı. HtHayat’ın sitesinde yaklaşık 20 makalem yayınlandı. Working mother’in internet sayfasında da blogger olarak anne- bebek ile ilgili yazılarım yayınlanıyor. Hemen aklıma gelen ve en aktif olanlar bunlar:) Anlayacağın sosyal medyayı tam hakkıyla kullanıyorum:)

-Eğitimlerin anne adayları için son derece motive edici oluyordur. Eğitim öncesi ve sonrasını karşılaştırırsan ne gibi farklar oluyor anne adaylarında...

Mesela annenin emzirme sorunu varsa geldiğinde endişeli, çok stresli oluyor. Orada benim yaptığım minik püf noktalarını anneye söylemek ve onu yüreklendirmek.. Bazen sadece sen yaparsın demek bile yeterli olabiliyor. Eğitimin sonunda anne kendisine inanmaya başlıyor. Sorunu olan bir anneyse daha sonra ben mutlaka ararım ne yaptı diye.. O zaman Esra Hanım her şey yolunda dediklerinde, inan kendi çocuğumu emzirmeyi başarmışım gibi seviniyorum.

Geçen yıl doğuma hazırlık kursuma katılan bir anne eğitim boyunca o kadar şaşkındı ki, bazen acaba anlattıklarımla çok mu heyecanlandırıyorum derdim arar ara kendime. Doğum sonrası anne – bebek toplantısında beni o kadar çok sevindirdi ki:) Doğum esnasında bizim öğrettiğim nefeslerle rahat bir doğum yaptığını ve doktorunun nereden öğrendiğini sorması çok hoşuma gitti. Tüm eğitimlerde anneler bebekleri için bir şey yaptıklarını hissediyorlar, sanırım bu da kendilerini daha iyi hissettiyordur:)

- Doğum ve bebeğe hazırlık destek programından bahsedelim.

Doğum ve bebeğe hazırlık destek programların zamanla artmaya başladı.

Doğuma ve bebeğe hazırlık kursum; 4 haftadan oluşan 3 haftası doğum öncesi, 1 hafta da doğumdan sonra Anne-bebek toplantısı şeklinde oluyor. Bunu çok seviyorum. 3. Haftanın sonunda katılana anne ve babalar birbirleriyle iletişimi artıyor. Her konu hakkında konuşmuş olduğumuz yoğun bir program. Hamileliğinin 12- 13. Haftasını tamamlamış olan tüm hamileler gelebiliyor. Babalarında annelerin yanında olmalarını tavsiye ediyorum. Doğum, bebek bakımı tek başına değil, ailecek altından kalkılacak bir dönem, değil mi?

Anne sütü ve Emzirme, Doğum Sonrası Bebek, Ek Gıdaya geçerken Bilmeniz Gerekenler adlı eğitimler de tek oturumdan oluşan, annelerin ihtiyaçlarına göre planlanmış eğitimler. Bu eğitimleri Altuğ doğduktan sonara planladım ve çok da iyi oldu. Sadece o konu hakkında bilgi verdiğim, doğum yapmayan ya da yapıp sorun yaşayan anneler katılıyor. Etkili olduğunu kesinlikle inanıyorum.

Nisan ayında heyecanla beklediği Doğuma Hazırlık eğitimim başlayacak. Hamile yogası yapan bir arkadaşımla beraber eğitimi hazırladık. Eğitimin öncesinde yarım saat yoga yapılacak, ardından da eğitimimiz olacak. Bol aksiyonlu bir eğitim olacak. Normal doğum isteyen annelerin çok hoşuna gideceğini ve yararlanacaklarına inanıyoruz.

- Doğum sonrası için “anne sütü ve emzirme” kursu da veriyorsun. Bu döneme tam hazır olmayan annelerin ne gibi güçlüklerden geçebileceği ve kurs alana annenin neleri bertaraf edebileceği hakkında bilgi verebilir misin.

Anne sütü ve Emzirme eğitimi yaptığım eğitimlerim içinde bence en etkili olanı. Eğer anne doğum öncesinde Emzirme eğitimime katılırsa sütün ne zaman artacağını ve ne yapması gerektiğini öğrenmiş oluyor. Şöyle ki emzirme kadın doğumcularla çocuk doktorları arasında kalan bir konu. Anne yeni doğum yaptıktan yaklaşık 3 -4 gün sonra sütünde ani bir artma oluyor. Bu iyi planlanmazsa gerçekten zor bir süreç başlamış oluyor. Bebeğin ihtiyacının üstünde olan sütün boşaltılması o dönemde çok önemli ,hem süt ateşlenmesini önlemek hem de sütün salınımının devamını sağlamak adına.

Süt sağmanın önemini, nasıl pompa almaları gerektiğini konuşuyoruz. Yeni anneyse emzirirken bazen pozisyona bağlı sıkıntısı olabiliyor. Bu eğitimde nerede yanlış yaptığını görmüş oluyor.

Bazen de sadece strese bağlı sıkıntı olabiliyor. Etrafta bir sürü insan bebeğini nasıl emzirdiği hakkında yorum yapabiliyor. Bundan nasıl etkilenmeyecek? Eğer bilgisi varsa bunlarla baş etmesi çok daha kolay olacaktır.

Yani Anne sütü ve Emzirme eğitimine katılan anneler edindikleri püf noktalarıyla daha uzun dönemde emzirebiliyorlar. Sütlerinde miktar olarak sıkıntı var mı yok mu? Bunu net öğrenmiş oluyorlar. Emzirme ile ilgili eylem planlarını hazırlamış oluyorlar. Emzirme her annenin doğasında olan ama öğrenilen bir yetenek!

- Teorik bilgilerin yanında uygulamalar da oluyor eğitimlerinde. Uygulamalı olarak neler öğreniliyor?

Doğuma hazırlık eğitiminde, normal doğum esnasında kullanabilecekleri rahatlama nefeslerini, ıkınma Teknikleri ve çeşitli duruş pozisyonlarını gösteriyorum. Babaların doğum koçu olarak annelere ben zaman nasıl davranacaklarını öğretiyorum. Hatta doğum planlarını oluşturuyoruz.

Emzirme eğitimimde, bebeğimizle tüm emzirme pozisyonlarını annelere tek tek gösteriyorum. Bebeği ellerine verip, onlara nasıl tutacaklarını gösteriyorum. Doğum sonrasında bebeklerinde sorunları varsa ona yönelik bilgilendirme yapıyorum.

Doğum Sonrası bebek eğitimimde ise, tüm teorik bilgileri oyuncak bebekle uygulamalı gösteriyorum. Bebeği nasıl yıkayacaklar? Nasıl masaj yapacaklar? Bebeği tutma, bezleme, tırnak kesme, giydirme gibi. Tüm bunları ben yaparken annelere ve babalara denetiyorum. Babalara bez değiştirip, gaz çıkartmayı yaptırtıyorum. Çok eğlenceli bir eğitim olmuş oluyor:)

- Ek gıda hakkında annelere neler söylemek istersin. Zira bu da meşakkatli bir dönem...

Ek gıda döneminde ilkten anneler telaşla her şeyi bebeklerine yedirme k istiyorlar. Sonra da bebekten tepki görünce hayal kırıklığı ve şaşkınlıkla ortada kalıveriyorlar.

Çocuklarının doktorları zaten annelere neler yapacaklarını, neyi ne zaman yiyeceklerini söylemiş oluyor aslında. Benim bu eğitimdeki amacım; anneyi biraz rahatlatmak, doktorlarına soramadıklarını sormalarını sağlamak ve minik püf noktaları vermek.

6 aydan sonra 1. yılın sonuna kadar bebeğin her şeyi sırayla tatması için gerektiği zaman. Tabak tabak yemek yemesi gereken dönem değil. Bebeğin öğürme refleksinin sonlandığı zamanda ek gıdaya başlamak, pütürlü gıda alımını sağlamak ve anne sütüne devamlılığını sağlamak burada önemli olan.1 yaşından sonra bebek bizimle aynı sofrada neredeyse bizle aynı şeyleri yiyebilecek hale geliyor. O döneme bebeği hazırlamak. Ben de eğitimlerimde bu geçişte annelere destek olmaya çalışıyorum.

- Dünya tatlısı bir oğlun var maşallah. Prematüre dünyaya geldiğini okudum. Bu konuda tecrübeli bir annesin. Prematüre bebekleri olan annelere önerilerin olacaktır mutlaka.

Prematüre bir bebek sahibi olmak özellikle ilk günlerde yüreğin ağzında yaşamak gibi hissettim özellikle ilk yıl.
Benim oğlum 30. haftada gelmeye karar verdi, bizim ve doktorumuzun çabasıyla 33. Haftada acil bir doğumla dünyaya geldi. Erken doğacağını anladığımızda akciğer gelişiminin hızlanması için kortizonunu yapmış olmamız oğlumun kuvöze girmesini önledi. Altuğ ilk beni emdikten sonra siyonize (morarmış) olması nedeniyle 1 gece bebek yoğun bakımında kaldı. Ben sezeryanlı, yatağımdan kalkamıyorum. Oğlum kuvözde. Bu his çok kötü. O nedenle aylarca kuvözde kalan annelerin önünde saygıyla önümü ilikliyorum. O gece benim için çok uzundu. Ömrüm gitti. O gece sezaryen olduğuma o kadar üzüldüm ki

İlk söyleyeceğim internetten özellikle forumlardan uzak durmaları.. Çünkü tüm sorunu olanlar buralarda dertlerini paylaşmış. Siz de kendinizden bir şeyler bulup, kendinizi boşu boşuna kahredebiliyorsunuz. Ben oğlum görmüyor diye sabaha kadar ağladığımı biliyorum.

Bebekler erken doğdu diye sütlerinin olmayacağını düşünmesinler. Ben 25 haftada doğmuş ikiz annesi biliyorum. O annenin bile sütü vardı. Bu anneler de bebekleri doğar doğmaz bir pompa edinsinler ve bol bol sütlerini sağsınlar.

Ülkemizde yapılıp-yapılmadığını bilmiyorum ama kanguru bakımı denilen bir şey var. Bebeğinizle olabildiğince ten temasında olmak. Bu hem bebeğiniz için hem de anne baba için çok önemli. Bebeğiniz iyileşti ve eve gittiğinizde de bebeğinizi mutlaka bol bol kucağınıza alın, ten tene dolaşın. Bu bebeğin daha çabuk toparlanmasını sağlayacaktır.

-Kaliteli ve yeterli anne sütü için annelere nelere dikkat etsinler... Peki ya yetmiyorsa? Bir söyleşinde memelerin zekası ve hisleri var demişsin, açar mısın bu söylemini biraz.

Vücudumuz anne sütünü prolaktin denilen bir hormon sayesinde oluşturuyor. Bunun için bizim özel bir çaba göstermemize gerek yok. Ama sütün bebeğe ulaşması için oksitosin denilen, annenin stres durumuyla çok alakalı olan bir hormona ihtiyaç var. Bu hormonda çok duygusal, hassas. Hemencik alınabiliyor. Anne sütüm yetmiyor mu ki dediği an, yetmeyebiliyor. O nedenle memelerin zekası ve hisleri var dedim. Annelerin kafalarının en karışık olduğu dönemde rahat olmalısınız diyoruz.. Zor! Hele ki anne bebeğini emziremiyor veya sütü yetmediğini düşündüğü dönemde.

Annenin sütü az ise yapacağı tek önemli şey bol bol emzirmek.. Bol bol emzirip, ardından sağmak. Bol bol su ve sulu gıdalar tüketmek ve uyku. Özellikle bebeğin ilk günlerinde bebek uyudukça uyumak, olmadı öğlen 1 saat uyku çok önemli. Gerçekten sütü çok etkiliyor. Bir de mümkün oldukça protein ağırlıklı beslenmek, yemeklere bir tabak çorba eklemek.. Bunları yapmanın yanı sıra mutlu olmaya çalışmak.. En zoru da bu.. Bunun için de babaların desteği önemli.. Etraftaki baskılardan anneyi uzak tutmak, ara ara kafasını dağıtması için 15 dk bile olsa annenin kendisine zaman vermesini sağlamak..
Bunlara dikkat edildiğinde bebek de anneyi doğru pozisyonda emiyorsa her şey yoluna girecektir.

-Yüzlerce anne adayı ve yeni anneyi gözlemleme şansın oldu. En çok endişe duyulan konu ne oluyor?

En çok endişelenen konu; sütüm yetmezse, yetmiyor.. Bu kısır döngüye girdiğinde annenin sütü de kesinlikle etkileniyor. Bu tip bir sıkıntısı olursa anne bol b ol emzirip, ardından sağsa, su içip dinlense sorunu belki de halledecek. İlk günlerde kaygı düzeyimiz maalesef hormonlarımızın da etkisiyle yüksek olması olayları iki misli kötü hissetmemize neden oluyor. O günlerde eşin desteği çok çok önemli

-Eğitimlere babaların da katılmasının avantajları neler? Bu erkekler neden bu kadar tembel?

Ben bu eğitimlere 2008 den beri yapıyorum. O zamandan bu zamana babalarda epey bir değişiklik var. İlk zamanlarda kapıdan bırakıp giden babalar şimdi neredeyse anneler kadar ilgili.. Bu da çok güzel.. Ama Erkek biraz maço:) ise eğitime onu katmak biraz güç olabiliyor. İlk oturumda uzak duran bu babalar son oturumda heyecanla oyuncak bebeğin altını değiştirmek istiyor. Değiştiler sanırım

Doğum öncesinde anne- baba birlikte bebekleri için bir etkinlik yapması çok hoş:) Bunun yanı sıra anne bebeğini büyütürken desteğe ihtiyacı var.. Özellikle bebek doğduğu ilk günlerde Hormonlarımız da maalesef bize iyi davranmıyor. Daha alıngan, daha hassas oluyoruz. Bunu babanın bilmesi bile çok önemli. Annenin o dönemde verdiği tepkiyi anlayacak. Anne bebeğini emzirdikten sonra baba gazını çıkartırsa, o aradaki belki 5 dakika annenin duş alması için gereken süre olacak. O nedenle doğum öncesinde bebekleri için bir şey yapmak istiyorlarsa anneler bu tip eğitimlere mutlaka eşlerini de dahil etsinler..

-Biz herkesin bildiğini düşünüyoruz ama bir uzmandan anne sütünün öneminin altını yine çizmek gerekiyor. Neden anne sütü Esra?

Anne sütü bir kere sizden bir parça

İçeriği bebeğin ayına özel bir gıda. Dünya üzerinde muadili yok. Bebeğimizi hastalıktan koruyan, bağışıklık sistemini güçlendiren bir sıvı. Bebeğin sindirim sistemine uygun. Alerjiden korur. Kolay ulaşılan, steril, özel bir çaba sarf etmeden bebeğe ulaşan, bedava. Bebeğe yararı olduğu kadar da anne için yararlı emzirmek. Rahimin toparlanmasını, meme kanseri ve rahim kanserine yakalanma riskini azaltır, memelerde şişlere, iltihaplanmaları önlediği gibi menopoz döneminde kalça kırığı riskini de azaltmakta..

-Anne Esra... Anlatsana biraz Altuğla ilişkini, hayallerini...

Altuğ doğmadan önce ne annemi ne de anne olan arkadaşlarımı hiç anlamıyormuşum. Anne olmak , çocuğunun olması o kadar özel ki.. Benim hayatım Altuğ’dan önce ve sonra olarak ikiye ayrılır. Yaptıklarım, eğitimlerim, kişiliğim her şeyim etkilendi, oğlumu kucağıma aldıktan sonra.

Her anı muhteşem tarifi olmayan bir şey. Oğlumun büyüdüğünü görmek çok güzel..

Altuğ ile çok güzel bir ilişkimiz var. Ben endişeli ve heyecanlı bir anneyim. Ama Altuğ büyüdükçe sabretmeyi, beklemeyi öğrendim. Minnacık oğlum o kadar şey öğretti ki bana..

Altuğ ile oyun oynamayı, etkinlik yapmayı, dans etmeyi çok severim. Akşamları boyalarını alıp, anne etkinlik yapalım demesine bayılıyorum. Erkek çocuk olması nedeniyle koşturmayı, atlamayı zıplamayı çok seviyor. Ben kocaman halimle ona uymaya çalışıyorum.. Çok komik oluyorum:) Hele ki dans ederken bizi kimse görmemeli:)  Ben hayatım boyunca hiçbir şarkıyı baştan sona bilmedim. Oğlum için çocuk şarkıları ezberliyorum. Gerçekten.. oturup çalışıyorum.. Beraber söylüyoruz, söylüyoruz ikimizde ezberliyoruz. Okulda şarkı söyleyip, yıldız aldığında o kadar mutlu oluyor ki, tüm yıldızları oğlum alsın istiyorum:)

İyi, temiz kalpli, ayakları yere basan güçlü biri olur, inşallah. Sonrası zaten ardından gelecektir.

-Sana ulaşmak isteyen, eğitimlerine katılmak isteyen bayanlar nasıl iletişim kursunlar?

Bebeimgeliyor adlı bloğumdan olabilir.
ertugrul.esra@gmail.com e-mail atabilirler. Mutlaka geri dönerim:)
twitterda ve instagramda bebeimgeliyor ile varım. Oralardan da ulaşan anneler var. Sosyal medyada bebeimgeliyor yazsınlar ben oradayım:)

-Ve klasik sorumuz... Yiyorumbuyuyorum.com için hangi tarif paylaşmak istersin bizimle.

Altuğ az miktarda yemek yediği için neyi neyle karıştırayım diye düşünürdüm hep. Bu fikirde iştahsız çocuk annelerin ilahı Carlos Gonzales’in Çocuğum Yemek Yemiyor adlı kitabından aldığım ilhamla ortaya çıktı.

Örneğin ev tipi bir tarhana çorbası yapacaksam su ile değil sütle pişiririm. İçine o gün peynir yemediyse peynir eklerim. Minicik de tereyağ.. Özellikle bebekleri kahvaltı sevmeyen annelere bunu tavsiye ederim. Bebekleri her şeyi birden almış oluyor.

Yiyorum Büyüyorum’dan öğrendiğim çeşitli köfteler var. Kıymaya sebzeleri ekliyorum. Altuğ çok seviyor. Sebze sevmeyen oğlum böylelikle sebze yemiş oluyor.

Bunlar benim için daha doğrusu Altuğ için altın tarifler:)

Yiyorum Büyüyorum ve Zümrüt’cüm iyi ki varsınız. Benim iştahsız oğluma ne yemek yapsam, nasıl yedirsem derken önce kitabını sonra seni keşfettim. Benim için çok önemli ve özelsin..

Bana yer verdiğin için çok çok teşekkür ederim:)

 

2013-03-21
Bu yazı 2265 kere okunmuştur.
Adınız :
Yorumunuz :
 * 
@ZumrutOzkan twitter da takip edin