Yiyorum Büyüyorum Kitap Sayfası

Cam takıları hep çok klas bulmuşumdur... Yapım aşamaları, her birinin özel ve tek olması, renkleri, duruşları... Gaye Döşer'in sanatını bu alanda tek geçiyorum. Her eseri ayrı güzel ve bence çok özel. Favorilerimin arasında olan bir sanatçıyı daha burada konuk etmek çok keyifli. Beadycats.com'da gezinirken ne demek istediğimi çok daha iyi anlayacaksınız. İyi seyirler!

1. Beadycats’in büyüme hikayesiniden başlayalım mı? Öncelikle neden beadycats?
Ben 8 yıldır takı tasarım eğitmenliği yapıyorum. MEB onaylı bir özel okulda da eğitmenlik yaparken, bir çok kişinin takı tasarıma meraklı olduğunu ve gerekli teknik bilgilere, örneklere ulaşamadıklarını fark ettim. Bu yüzden hemen bir site kurup, birçok görsel ve tekniksel bilgileri ilgilenen takı meraklılarına sunmaya karar verdim. Ben çocukluğumdan beri kedilere çok düşkünümdür. Aslında tüm tabiata deli oluyorum:)) Neyse... Boncuklu Kedileri yani "beadycats" adlı siteyi kedi tutkumdan dolayı bu isimle kurdum.
 

2. Cam boncuklarınızı da siz oluşturuyorsunuz. Şekil, renk, boyutlarına siz karar veriyorsunuz. Yüzde yüz tasarım böyle bir şey olsa gerek… Ürünlerinizin tasarım süreci nasıl gelişir?
Benim çalışmalarım çok yönlü; cam boncuk tasarımı, gümüş tasarımı, 3D boncuklama çalışmaları olarak gruplayabilirim size... Cam boncuklarımı tasarlarken nasıl bir kolye, bileklik veya küpe yapacağımı planlıyorum. Büyüklük, renk, şekil gibi unsurlar genellikle uygulama sırasında ortaya çıkıyor. Cam ürünlerimin tasarım süreci 2 saatle 7 saat arasındadır.

3.Takılarınızı nasıl tanımlarsınız? Onları Gaye Döşer takıları yapan özellikler nelerdir?
Takılarım genellikle artık kupon çalışmalar... Özellikle de 3D boncuklama ve cam tasarımlarım.... Modern ya da klasik, kişiye özel çalışmalar gibi özel konsept çalışmalarım da var. Tasarımlarımı "Gaye Döşer" özellikli kılan veya görüldüğünde tanınmasını sağlayan da bundandır zannediyorum... Çünkü; tüm bu branşları karıştırıp bir tasarım haline getiren pek az sanatçı bulunmakta... Olanların ise kullandıkları malzeme ve renklerden ilgili olan kişiler tasarımları tanıyabiliyorlar...

4. Nelerden esinlenirsiniz?
Benim esin kaynağım sevgi... Dolayısıyla içine her şey giriyor. Doğa sevgisi, renk sevgisi gibi...


 

 

5. Takı tasarımı ile ilgili eğitimler veriyorsunuz. Bu eğitimlerin aşamaları nelerdir ve ne kadar sürede öğrenciler tasarladıklarını oluşturmaya hazır hale gelirler?
Evet, Takı tasarımı eğitimleri veriyoruz. Atölyemizde hem boncuklama 3D hem de cam boncuk kursları veriyoruz. Cam boncuk kursunda 2 aylık bir zaman diliminden sonra kursiyerler oldukça bilinçli çalışıp kendi tasarımlarına yelken açabilecek konuma geliyorlar. Takı tasarımı kursunda ise  6 aylık bir eğitim süreci var ve kişiler her hafta istediği bir tasarımı tamamlayıp evine mutlu mesut dönüyorlar. Her hafta yeni bir teknik yeni bir tasarımla...

6. Sürekli tasarlıyor olmak hayatınızın diğer bölümlerine neler katıyor? Uyum, ahenk vb. tasarım stilleri hayatınızın diğer bölümlerinde bir takıntı haline dönüşüyor mu?
Yaratıcılık muhteşem bir duygu; yarattıkça yaratmak istiyorsun. Her gördüğüm çiçeği, yaprağı, hayvanı, gezegeni yapmak istiyorum. Bazen günlerce istediğim gibi olması için uğraşıyorum. Ama biliyor musunuz; aslında her birimiz inanılmaz yaratıcıyız... Hayatımızı yaratıyor ve onu yaşıyoruz en azından.

7. Takı sadece tamamlayıcı bir aksesuar mıdır? Takıya sizin yüklediğiniz anlamlardan bahseder misiniz.
Takı her dönemde tamamlayıcı bir unsurdur bence... İnsanlar ihtiyaç duymuşlar hep. Kadınlarda güzellik katması dışında inanç, sağlık gibi unsurları taşıyan takıların da oldukça uzun zamanlar kullanıldığı görülmüştür. Günümüzde Costume Design olarak her kıyafete uygun olan herhangi bir aksesuar her 4 kişiden 3'ünde kullanılmakta...

8. Taşların insanlar üzerinde kanıtlanmış etkileri olduğunu biliyoruz. Bunlar takı olarak kullanıldığında etkileri azalır ya da kaybolur mu? Siz hangi taşları ne amaçla kullanıyorsunuz?
Taşlar günümüzde sağlık, şans ve para gibi amaçlar için tercih ediliyor. Ben sağlık adına kullanılmasını uygun buluyorum. Her taşın belli bir enerjisi, titreşimi vardır. Kullanan kişi ile uyumlu bir titreşim yayıyorsa, uygun programlamayla fayda sağlayacağı görüşündeyim... Birde genel özeliikleri var taşları tabii. Örneğin; Aquamarine; aşk taşı, pembe quartz; sevgi ve aşk taşı, Aventurine; para taşı olarak nam salmıştır... Bir de Akik taşı için her bedende olmalı, kullanılmalı derler:))

 

9.Kişiye özel tasarım yaparken neleri ön plana alıyorsunuz?
Kişiye özel tasarımlarda, tasarımı isteyen kişinin enerjisine bakarım ilk olarak... Eğer düşük enerjili bir kişi ise; enerjik taş ve renkler, şekilleri içeren tasarımlar yaparım. Tasarımın boyu bile çok önemlidir bu kişiler için:) Eğer fazla enerjik ise, enerjisini normale getirecek bir kaç tasarım yapıp beğenisine sunarım, o ihtiyacı olanı alır ve kabul eder zaten.

10. Şimdiye kadar tasarladığınız takılar arasında en sevdiğim diyebileceğiniz biri hangisi? Neden?
Şimdiye kadar en beğendiğim takım diyemem ki:) Ancak en beğendiklerim diyebilirim. İsim vermek gerekirse, cam tasarımlarım arasındaki "nar çiçekleri" ni çok beğenirim...

11.Hobilerin iş imkanına dönüştürülebilirliği konusunda neler düşünüyorsunuz.
Hobilerin iş olarak oluşturulmasına en büyük örnek benim... Kendim de alaylı olarak bu mesleğe girdiğim için iş olarak dönüştürülebilmesi çok mümkündür diyebilirim. Ama çok çalışmak lazım çoook:)

12.Gaye Döşer’in en büyük hayali?
Gaye Döşer'in en büyük hayali ; İstanbul Cam Festivali organize etmek veya edenlere yardımcı olup gelenekselleştirilmesine ön ayak olmak.... Bir de "Yazlık Sanat okulu" kurmak...

 www.beadycats.com

 

 

2011-06-27
Bu yazı 2876 kere okunmuştur.
Adınız :
Yorumunuz :
 * 
@ZumrutOzkan twitter da takip edin