Yiyorum Büyüyorum Kitap Sayfası

Herkesin ve her şeyin patlama noktası İstanbul yerine bu sefer Ankara’dan bir isim çalışmaları ile ses getiriyor. Hem de giyim ve moda konusunda... Ankara tutkunu olarak ben bu şehrin başarılı kadınlarını daha bir başka takdir ediyorum. Buradan ses vermek inanın her zaman kolay olmuyor...

Aysun Şahanoğlu Kaba tarzıyla, duruşuyla benim çok beğendiğim başarılı bir imaj danışmanı. Sadeliği hayat felsefesine oturtmuş olması onun en sevdiğim özelliği. Bu kadar şık, bakımlı ve güzel bir hanımefendiyi sizlerle tanıştırmam; giyim, bakım ve stile ait mesajlarına aracılık etmem şarttı. Yoğun temposunun içinde bana zaman ayırarak kendisini Yiyorumbuyuyorum.com annelerine tanıtmama fırsat verdiği için çok teşekkür ediyor ve Ankara’yı Aysun Hanım gibi temsil eden kadınların artmasını diliyorum.

-Tanınan, sevilen ve güvenilen bir imaj danışmanısınız. Bu noktaya nasıl geldiniz Aysun Hanım? Kısaca hikayenizi anlatır mısınız.
İlk önce sizin gibi zarif bir hanımefendiye röportaj verdiğim için çok mutluyum. Sitenizin de takipçilerindenim. Zümrüt hanım, çok klasik olacak ama çocukluğumdan itibaren giyimle çok ilgiliydim. Her zaman giyimimle, tarzımla farklıydım. Fikri sorulan ve onayı alınan bir kişiydim. Lise yıllarımda stilistik, makyaj, zerafet gibi bir genç kızın bilmesi gereken kursları bitirip çok erken yaşta ilk aşkımla evlendim. Türkiye’yi eşimin işi nedeniyle dolaştım. Çevremdeki herkese giyimiyle ilgili yardımcı olurdum ama bu bana yetmiyordu. Sonra bu işi profesyonelliğe çevirmem lazım diyerek ilk olarak İstanbul Moda Akademisi’nde imaj ve stille ilgili eğitimler alarak ilk adımı attım. Kısa bir süre kanal B’ de bir programın içinde “Aysun’la Moda” diye bir köşem oldu. Her Perşembe yarım saatlik canlı yayınla televizyon hayatıma başlamış oldum. Sosyal sorumluluk projeleri, dergilerde moda yazıları, ulusal kanallardan artan davetler, konuşmalar derken Bugün gazetesinde yazmaya başladım. Bireysel imaj danışmanlığı ve netvizyon sen akademide stille ilgili eğitim vermek geldi sonrasında. İşte benim hikayem Zümrüt hanım…

-Mesleğiniz gereği sürekli değişen moda trendlerini takip ediyorsunuz. Sanırım bu çok okumayı, araştırmayı ve gözlemi beraberinde getiriyordur. Güncelliği yakalamak ve hiç bir detayı atlamamak için ne gibi çabalar içerisindesiniz.
Moda trendlerini, gündemi takip ediyor ve gözlemliyorum ama benim için en güzel inceleme sokaklar ! Kişileri incelemek benim hobim, algıda seçicilik bende çok fazla olduğundan çok büyük bir çaba gerektirmiyor.

-Doğru giyimden ne anlamalıyız?
Doğru giyinmek demek yerine göre giyim, yaşa göre giyim, bedenine göre giyimdir. Vücudunu iyi tanıyan kadın doğru ve güzel giyinen kadındır.


 

-Demeçlerinizde, söyleşi ve yazılarınızda sadelikten yana olduğunuzu belirtiyorsunuz. Bende aynı fikirdeyim. Aslında sade ve klas görünmek daha zor değil mi?
Sadelik bir şıklıktır. Sade ve klas olmak giyiminiz ve tavrınızda birbirine uyumlu olmalıdır. Sade olmak zor değildir bu bir yaşam şeklidir . Evinizle, yaşantınızla sade ve doğal olmak zaten olması gerekendir. Zümrüt hanım şunu hiçbir zaman unutmamak gerekir “az daha çoktur”. Bu yeterli bir cevaptır sanırım.

-Anneler sorumluluklarının getirdiği koşturma arasında kendilerine yeterince zaman ayırıp, bakımlı olamamaktan şikayetçi. Buradan annelerimize uygulaması kolay, birkaç tio verebilir misiniz. Bakımlı bir anne olmak neden önemlidir sizce?
Kadın her zaman ilk önce mutlu olmalıdır. Kadın mutluysa eşi de mutlu olur, çocuğu da... Hayata pozitif bakan kişi giyimini çok güzel yansıtır. Bakımlı bir anne her zaman bir adım öndedir. Öz bakımlarına dikkat etsinler, ucuza şık olunacağını hiçbir zaman unutmasınlar ve vücut şekline göre giyinsinler. En güzel giysi kişinin kendi bedenidir. Bunu unutmasınlar!

 

-Hanımları kısa boylu, uzun boylu, şişman ve zayıf olarak kategorize etsek, giyimle ilgili her birine hangi konularda “sakın ha” derdiniz.
Kısa boylu hanımlar uzun etekler giymesinler; uzun boylu hanımlar aşırı platformlu ayakkabılar giymesinler; kilolu hanımlar her zaman bir beden büyük giysinler, nerede fazlalıkları varsa orayı sadeleştirsinler, desenden uzak dursunlar. Zayıf hanımlar tok kumaşlardan giysiler tercih etsinler. Ne dar kıyafetin içinde sıkışıp kalın nede bol kıyafetin içinde kaybolun…

-İnsanın dış görüntüsüne gösterdiği özenin önce kendine sonra da çevresine olan saygısından kaynaklandığını düşünüyorum. Siz bu konuda neler anlatmak istersiniz.
Kesinlikle katılıyorum size. Kendine önem veren kişi önem görür, kişiler kıyafetleriyle karşılanır, bilgileriyle uğurlanırmış...

-Bugün gazetesinde moda yazarısınız. Köşenizde her türlü kıyafetten, çorap modasına, erkek giyiminden sofra trendlerine kadar onlarca yazı yazdınız. Yazılarınızla okuyucularınıza neler aktarmayı hedefliyorsunuz.
Doğru giyinmeyi, sadeliği, “moda geçer stil kalır” deyişini, öz bakımı, özgüvenin kıyafetteki önemi, bedenlerine göre giyinmeyi, ucuza şık olabilmeyi, stili parayla satın alamayacakları, güzel bir dış görünüşün sessiz bir tavsiye mektubu olduğu....anlatmak istediğim konuların başında geliyor.

 

-Sizi sık sık sosyal sorumluluk projelerinde görüyoruz. Kadınlara aktarmak ve anlatmak istediğiniz şeyler neler oluyor.
Sosyal sorumluluk projesi benim için ayrı bir keyiftir. Anlatmak istediğim kadının hayattaki duruşunu, ne olursa olsun içindeki sese kulak vermeleri ve sevdikleri işi yapmaları gerektiğinin altını çiziyorum bu projelerde. Çalışmaları ve üretmeleri gerektiğini anlatıyorum. Ne kadar marka giyerseniz giyin, mutlu olmayan pozitif düşünmeyen kadının kıyafetini gösteremeyeceğini, doğru ve güzel giyinmenin en önemli şartının özgüven ve mutlu olmak olduğunu da mutlaka belirtiyorum.

-Aysun Hanım’ın mutfağından hangi tarifini bizlerle paylaşmak ister acaba ☺
Zümrüt hanım, eli çabuk olan biri olarak ilk önce kadınlarımızın pratik olması gerektiğini düşünüyorum. Size benim çok sık yaptığım bir tarifi anlatmak isterim. Biberlerin ucunu kesip tavaya bir yemek kaşığı zeytinyağı koyun, üzerine sarımsak ve bol domates rendeleyin. Teflonun kapağını kapatıp kısık ateşte pişirin. Az yağlı ve sağlıklı bu tarifi ister kahvaltı da sunun ister meze olarak misafir sofralarınızda... Afiyet olsun.
 

Her Cumartesi Bugün Gazetesi'nde

 

2011-06-21
Bu yazı 3588 kere okunmuştur.
Adınız :
Yorumunuz :
 * 
@ZumrutOzkan twitter da takip edin