Yiyorum Büyüyorum Kitap Sayfası

İnşaat Mühendisi Nükhet Dora kızı Ezgi için bir web sitesi hazırlamış. Ezgi'nin büyüme evrelerini adım adım aktarmanın dışında, araştırmış, çalışmış ve siteyi ziyaret eden anneler için çocuk gelişimi ile ilgili birçok faydalı bilgiye yer vermiş. "Çocuk büyütürken kendinizi mutlu edecek bir şeyler yapmanız sağlıklı bir anne olmanız için çok önemli" diyen Nükhet Hanım anneliğin kadınlar için yepyeni kapılar açabileceğine çok güzel bir örnek oluşturmuş. Kendisini tebrik ediyor ve ailesiyle birlikte güzel bir yaşam diliyoruz.

Nükhet Hanım; kızınız Ezgi için bir web sitesi hazırlamışsınız. Böyle bir fikir nasıl doğdu biraz anlatır mısınız?

Hamile kaldığım zaman biz Suudi Arabistanda yaşamaya başlamıştık henüz. O yüzden işimi bırakıp yaşadığımdan çok çok daha farklı olan bir ülkeye alışmaya calışıyordum ki hamile olduğumu öğrendim. Tabi ki bilgi almak için internet imdadıma koştu. Ve böylece sanal alemdeki annelerin yada hamile olanların bir arada olduğu annelik gruplarına ulaştım. Tüm hamileliğim boyunca ve bebeğimi büyütürken onlarla yazışmaya ve engin tecrübelerinden yararlanmaya devam ettim. Sonunda o kadar çok bilgi edinmiştim ki bunları toplu bir şekilde aktarmak aklıma geldi. Aynı zamanda da ailelerimizden ayrı yaşadığımız için Ezgi`nin gelişimini takip edebilecekleri bir web sitesi hazırlamayı düşündüm. Sonra da web sitemizde annelere yönelik bilgilerin olması bana çok hoş geldi.

Siteyi hazırlamak ne kadar zamanınızı aldı? Teknik anlamda kimlerden yardım aldınız?

Siteyi hazırlamak oldukça uzun zamanımı aldı. En az 3-4 ay kalan tüm boş vaktimi bu işe ayırarak uğraştım. En zor aşaması nasıl bir şey olacağının kararıydı ama. Ondan sonra yoğun calışma ile Temmuz 2003 te yayınımıza başladık. Elbette bu işi tek başıma yapmadım. Ezgi`nin amcası olayın teknik kısmını üstlendi. İnternetten dosya gönderimiyle ben Cidde de O İzmir’de işin büyük kısmını hallettik. Sonra da yazın bir araya geldik ve işin teknik kısmıyla ilgili ben de bir şeyler öğrendim. Artık kendi güncellemelerimi yapabiliyorum. Ama sevgili amcamız Erem Dora olmasaydı bu kadar kapsamlı ve güzel bir şey olmazdı.

Site hazırlamak isteyecek anneler için neler önerirsiniz?

Öncelikle site hazırlamalarıni kesınlikle tavsiye ederim. Ya da bir şekilde yazmalarını. Her şeyin ötesinde zaman geçtikçe yaşanan o detaylar, sıkıntılar, sevinçler öylesine soluklaşıyor ki hatırlamakta güçlük çekiyorsunuz. Ama site buna olanak vermiyor. Her şey yeni yaşanmışçasına karşınızda oluyor. Benim şu an 7 aylık bir kızım daha var ve ben onu büyütürken hatırlamadığım tüm detayaları Ezgi’nin web sitesinde buluyorum. Ama web sitesı hazırlamak bazen zorlu bir süreç olabiliyor. O yüzden eğer bu konuda bir eğitim ya da yardımcı bir kimse yoksa bugün web sitesi hazırlamak yerine çocuğunuz için bir blog oluşturmak çok daha pratik.

Siz inşaat mühendisisiniz ancak kendi tabirinizle profesyonel annelik yapıyorsunuz. Eğitimini gördüğünüz mesleğe bir gün geri dönme planlarınız var mı? Olmaz mı dört gözle bekliyorum. Aslında Türkiye de olduğumuz süre boyunca 8 ay kadar da calıştım ama ardından ikinci bebek ve başka bir ülkede yaşama planları olunca yeniden profesyonel anneliğime geri döndüm. Ama 2-3 ay içerisin de yeniden iş yaşamına geri dönebilmeyi umuyorum.

Sitede Ezgi'nin gelişiminden bahsederken kendi tecrübelerinizi aktarmışsınız, bunun yanı sıra anneler için birçok faydalı bilgiler içeren bir bölümünüz var. Bu bölümü oluştururken neleri hedeflediniz?

O zaman daha önce bilmediğim o kadar çok bilgiye sahip oldum ki bunları bu tür gruplarda yazışmayan annlere de aktarabilmeyi istedim. İnsanların aklına bebek bakımıyla ilgili bir sorun geldiginde ve tecrübeye ihtiyaç duyduklarında başvurabilecekleri bir yer daha olsun diye düşündüm. Ezgi’nin gelişimi üzerinden aktardığım tecrübelerim birilerine ışık tutabilsin istedim. Gelen maillerden de bunu başardığıma inanıyorum.

Siz yurt dışında yaşıyorsunuz. Ülkenizden uzakta çocuk yetiştirirken ne gibi zorluklar yaşıyorsunuz?

İnsan çocuğunu büyütürken ailesi de görsün yeri gelsin taktir etsin, sıkıntıya düştüğünüzde ya da sevince boğulduğunuzda sizinle paylaşsın istiyor. Ama uzakta olduğunuz zaman bunu kısıtlı zamanlarda yaşaya

biliyorsunuz. Daha da büyüdükleri zaman bizlerin yetiştiği ortamlardan farklı yerlerde büyüyor olmalarının sıkıntılarını ve güzelliklerini de göreceğiz bakalım. Ezgi'nin yemekle arası nasıl? En çok hangi yemekleri seviyor? Hangilerini reddediyor?

Malesef Ezgi yemekle 3 aylıktan beri arası hiç iyi olmayan bir çocuktu. Bunun bir kısmı onun yapısıyla ilgiliyse bir kısmı da sanırım bir çok anne gibi benim de bu konuyu çok büyütmemden kaynaklandı. Büyük ölçüde yuvaya başladıktan sonra düzeldi. Orada o eğitildiyse evde de ben kendimi bu konuda eğitmeye çalıştım. Şu an en çok sevdiği yemek makarna, pilav, mücver ve de özellikle de ıspanak. Bu konuda temel reisin yardımını unutmamak gerekir. Yemeği reddettiği yemek ise öncelikle bezelye. Aslında halen bir çok yemeğe itiraz ediyorsa da daha önce bu yemeği çok sevdiği yönünde tarafımızdan ikna edilerek yemeği yemesi sağlaniyor.

Çocuklarınızı yetiştirirken anne baba olarak öncelikle neleri hedeflediniz?

Sanırım tek istediğimiz sağlıklı ve mutlu olsunlar. Eğer onlara olan sevgimizi göstermekten çekinmezsek kendine güvenen, kendini ve başkalarını seven dolayısıyla da başarılı ve mutlu insanlar olurlar diye düşünüyoruz.

Siz bu site ile çalışmayan annelerin çocuk büyütmenin dışında da faydalı çalışmalar yapabileceğine örnek oluşturmuşsunuz. Üretmenin sonu yok, bunu başarmış bir anne olarak çalışmayan annelere ne gibi mesajlar vermek istersiniz?

Biraz bencilce olacak belki ama böyle bir proje ile uğraşmak her şeyin ötesinde bana çok iyi geldi. Zamanımı çoğunlukla sadece ev işi ve bebekle geçirdiğim o zamanlarda el ayak çekildikten sonra bu işle uğraşmak benim için terapi gibiydi, yeniden şarj olmanın bir yolunu bulmuş gibiydim. Beni yorduysa da bana getirisi heyecan ve mutluluktu. Hele ki yayına başlayıp tepkileri almaya başladıktan sonra... O yüzden annelere çocuk büyütürken kendinizi mutlu edecek bir şeyler yapmanız sağlıklı bir anne olmanız için çok önemli diyebilirim.

Bundan sonrası için neler planlıyorsunuz?

Şimdi sıra küçük kızım Defne için bir şeyler yapmaya geldi. Yarın büyüdüğünde ablam için neler yapmışşın bana hiç bir şey hazırlamamışsın desin istemiyorum. Ayrıca onu büyütürken yaşadıklarımı da kaydetmek ve unutulmalarını engellemek niyetindeyim. Ama açıkçası 2 çocukla aynı hummalı tempoda çalışabilir miyim bilemiyorum. O yüzden Defne için bir blog hazırlamayı planlıyorum. Bir de Ezgi’nin sitesinin güncellenmesi var gündemde.

 

http://defnekuzusu.blogspot.com/

2006-10-22
Bu yazı 1524 kere okunmuştur.
Adınız :
Yorumunuz :
 * 
@ZumrutOzkan twitter da takip edin