Yiyorum Büyüyorum Kitap Sayfası

Herkese merhaba,

2005 yılından beri kendimce bir şeyler yazar bloğumda paylaşırdım. Okul bitti, işe başladım derken 2008 yılında evlendim. Evet ben evleniyordum evlendim derken, tam 3. Senemiz dolmuştu. Bir bebeğimiz olacağını öğrendik. 2 Aralık 2010 bizim dönüm noktamız oldu belki de. Bebeğimizin olacağını ilk o gün öğrenmiştik.

Artık bir şeyleri kaydetmek ve bunları ölümsüzleştirmenin zamanı gelmişti. Hamileliğim boyunca çok fazla defter bitirmiştim. Her doktora gittiğimizde ultrason fotoğraflarını dosyaya koyar, notlarımı yazardım. Son anlarıma kadar yazdım ve 25 Temmuzda İpek hayatımıza girdi. Doğduktan sonrada 112 günlük iznim boyunca beraberdik ve evde her geçen günümüz önemliydi, aralarda da yazmaya devam ediyordum. Anne olmuştum ve anneliğin en önemli günlerini yaşıyordum.  Çalışan 1anne olduğum içinde bu günlerin çok değerli olduğunu ve tadını çıkarana kadar geçirmem gerektiğini biliyordum. Defterler, dosyalar artıyordu, artmasından sıkılan ve bu defterlere bir şey olsa, yırtılsa, kaybolsa diye düşünen eşim bir akşam eve geldiğinde www.1baba1anne.com u açtığını söyledi. Evet artık bizimde bir bloğumuz vardı ve ben buranın 1anne siydim.

Evet ben Burcu 1anne , www.1baba1anne.com' un 1anne si, İpek 1cimcimenin vazgeçilmez yemek kaynağı, Batuhan 1baba nında bir tanecik eşiyim.

www.1baba1anne.com da yazmaya başladığımız andan itibaren her geçen gün farklı farklı bloglar bulmaya başlamış ve ne kadar çok anne-baba bloğu oluğunu fark etmiştik. Her annenin yaşamış olduğu şeyler aynı görünmüş olsa da içine girildiği zaman nasıl zorluklar yaşandığı, farklılıkların olduğunu gördüm. Bende kendimce içimdeki Anne Gücü ile bir şeyler yapmaya başladım. Sitemiz için neler yapabiliriz, anne-babalara nasıl faydalı olabiliriz diye hep araştırdım araştırmaya da devam ediyorum.

Her geçen gün daha çok şey öğrendiğimin farkına vardım. Twitter kullanmayan benim artık bir twitter hesabım vardı. Oradan annelere ulaşmaya çalıştım ve ilk olarak herkesin de bildiği sevdiği bir kadın, anne olan Yeşim Mutlu ile tanıştım. Soy ismimizin aynı olması belki de çekti beni ama çok ta iyi oldu. Onunla tanıştım ve tatildeydi. Bir anda  bizim bir sitemiz var ve sizde anne olduğunuz için ilk sizinle adım atmak, sizinle röportaj yapmak istiyorum dedim. O da hemen kabul etti. Şaşırdım, ne yapacaktım bilmiyorum ama Anne Gücü ile içimden gelen soruları sordum ve hemen cevaplarını gönderdi.

7 Ağustos 2012 ‘de ilk röportajımızı yayınlamıştık. Yeşim Mutlu’nun başlattığı ve her ayın ikinci cuması gerçekleştirdikleri toplantılar olduğunu öğrendik ve eşimle beraber bu toplantılara katılmaya başladık. Orada anne-babalarla tanıştık, onların hikayelerini dinledikten sonra daha çok sitemizi ayakta tutmak için yenilikler bulmaya çalıştık. Bir adımız vardı herkes bizi biliyordu ama biz onları bilmiyorduk. Röportaj bölümümüzün asıl nedeni buydu aslında, daha çok yeniydik ,anne-babalar etrafımızda vardı. Onlar bizi tanıyorsu ve bizden daha bilgililerdi. Neden bizde onları tanımıyorduk? dedim ve bu bölümü açtım.

Bu bölümü açtığım için de çok mutluyum çünkü anne-babalar ile ortak yanlarımızı burada bulabiliyor, diğer anne ve anne adaylarına da örnek olacağını düşünüyorum. Her hafta Çarşamba günleri röportaj günümüzdür. Herkesi söyleşilerimizi okumaya bekleriz. Bazı röportajlarımızda hediyelerimizde olabiliyor, takipte olmanızda fayda var. 2013 yılında röportaj kısmımızda Babalara da yer vermeye başladık. Babaların hepsinde şunu fark ettik ki hepsi yazmamak için elinden geleni yapıyor. Onların cevaplarına baktığınızda kısa kısa olduğunu göreceksiniz. Sitemizde bulunan bütün kadın ve erkekler anne –baba , buna çok önem veriyoruz. Onların bakış açıları çok farklı ve baktıkları pencereden bizde onlar gibi bakmaya çalışıyoruz.Hayatımız o kadar çok hızlı ve renkli ki nerden nasıl başlasam bilmiyorum. Hep koşturmaca, heyecan, mutluluk var ailemizde. İpek ile birlikte olduğumuz zamanlarda ailece yapabileceğimi aktivitelere katılıyor, kaliteli zaman geçirebilmek için elimizden geleni yapıyor ve değişik şeyler üretmeye çabalıyoruz. Yaptığımız ve araştırdığımız şeyleri de 1Baba ve 1Anne bölümlerinde paylaşmaya çalışıyoruz.İpeğin ilk dişi, ilk yürümesi, ilk doğum günü her şeyini yazmaya çalışıyoruz. Güzel şeyler çıkarmak ve anne-babalardan da olumlu tepkiler almak bizim için çok iyi oldu.

Anne ve bebek olurda doğum hikayesi olmaz mı diye düşündük ve Doğum Hikayesi bölümümüzü açtık. Anneler sağ olsunlar bizlerle hikayelerini her hafta Cuma günü paylaşıyorlar. Bütün annelerin doğum hikayelerini bekliyoruz. Doğum hikayeleri çok özel ve o anda yaşadıklarımız unutulmaz. Bazı anneler kötü şeyler yaşamış olsa da şu anda çok mutlular. Evlat sahibi oldukları için çok mutlular. İşte onlardaki bu heyecanı gördüğümüz için bizlerde çok mutluyuz. Doğum Hikayeleri kısmımızda bir yenilik yapıyoruz, onu da buradan bildirmek isterim. Doğum hikayesini yayınladığımız anne o gün doğum yapmıştır ve o gün çocuğunun doğum günüdür. Doğum gününü bizlerle beraber o gün çocuğuna içinden ne geliyorsa söyleyerek doğum gününü kutlayacak. Sürprizlerimizi kaçırmayın derim.

Bu site size ne kazandırdı diye sorarsanız eğer çocukla gezmeyi, araştırmayı, yerimde durduğum andan itibaren aynı seviyede kalacağımı , sosyal olmayacağımı ,hayattan zevk almayacağımı, hayatımda değişiklik olduğu sürece daha güzel geçeceğini, insanlarla iletişimin bazı zamanlar ne kadar kolay olduğunu, içinden gelenleri rahatlıkla söyleyebileceğini ve bu söylediklerinle herkesin aynı düşüncede olmadığın anlar da bile bunun nasıl üstesinden geleceğimi öğrendim.

Çalışan 1anne olmamdan dolayı İpek ile bazen yaşayamadığım şeyler yüzünden hep bir üzüntü vardır içimde. Evde beraber olan annelerin de anlattıklarını duyunca daha kötü olabiliyorum. Bu nedenle beraber olduğumuz saatleri dolu dolu geçiriyoruz. Resimler yapıyoruz, kitap okuyoruz, poğaça, kurabiye, tatlılar yapıyoruz, geziyoruz. Yaptığımız bütün etkinlikleri, gittiğimiz yerleri sitemizde paylaşıyoruz. Çocuklar ile gidilecek yerler, aktiviteleri de bizim sitemizde bulabilirsiniz.

Çalışan 1anne olmanın ne kadar zor olduğunu her geçen gün, her kalktığım sabah anlıyorum. Sıcacık yatağından kalkıp, yavrunu uyuyor olarak bırakıp evden ayrılman kadar kötü bir şey yoktur herhalde ama bazı nedenlerden dolayı bunu yapmak zorundayız işte bende o annelerdenim. Gece uykusuz kalıp sabahta erkenden kalkıp işe gitmek, yorgun bir şekilde eve gelmek, ev işi yemek derken çocuğunla vakit geçiremeden maalesef uyumak…

1Baba ve 1 Anne olarak birlikte yapacağımız bir şeyi nasıl daha düzgün bir şekilde yürütebiliriz diye devamlı iletişim içindeyiz. İnternet devamlı elimizin altında ve aklımıza bir şey geldiği zaman hemen not defterimize yazar akşam yemeğinde konuşuruz. Bence her ailenin yapması gereken bir şey. Çocuğunuzla beraber ailece yenilen yemek, gezilen her yer size kötü olsa bile cennet gibi gelebilir. Bu sadece sizin elinizde ve içinizdeki istekte. Bazı zamanlar aman bugün yayın olmasın diyebiliyorsunuz ama bunu kendinize görev olarak belirlediğiniz zaman gece uyuyamayabiliyorsunuz. İçinizde bir istek, arzu varsa eğer ve ben bunu yapacağım diyorsanız sakın ertelemeyin, bunu sonuna kadar devam ettirin, en güzelini yapmak için de elinizden geleni yapın. Etrafınızdakilerden de olumlu tepki aldığınız zaman yaptığınız yenilikler size yetmeyecek daha güzelini yapmak için üreteceksiniz aynı bizim yaptığımız gibi...

İpek için sadece hafta sonları yemek yapma imkanım oluyor ve genellikle onun yediği yoğurtlu çorba-makarna ve pilav yapıyorum. Sitemizde İpekle yaptığımız poğaça, kurabiye ve kek tariflerini Yemek bölümümüzde paylaşıyorum Mart ayından itibaren de Tümay’ın Mutfağı bizlerle olacak. Tümay hanım çocuklar ve bizim için yemekler yapıp paylaşacak.

 

Bende sizlere her zaman yaptığım ve İpeğinde severek yediği ve o yediği sürece de benim mutlu olduğum tek yemek olan Yoğurtlu çorbamın tarifini paylaşıyorum:

Malzemeler:

1 yumurta
1 yemek kaşığı yoğurt
1 yemek kaşığı un

Yapılışı:

Yumurta, yoğurt ve unu iyicene çırpıyorum ve yavaş yavaş üzerine su ekliyorum. Kaynayana kadar karıştırıyorum ve bu kolay çorbam İpek için hazır oluyor. Onun için bir kase ayırdıktan sonra bizim içinde içine biraz tuz ve nane ekliyorum. Afiyet olsun www.1baba1anne.com olarak bizlere yer verdiğiniz için çok teşekkür ediyoruz. İpek 1cimcime ile olan maceramızda sizleri de aramızda görmek isteriz. Bizleri @burcu1anne @batuhan1baba ve @1baba1anne olarak twiter üzerinden , Facebook sayfamızdan takip edebilirsiniz. Bana ulaşmak isterseniz

burcu@1baba1anne.com a mail atabilirsiniz.1 Anne olarak sizlere en içten şekilde yardımcı olurum.

Sevgilerimle

Burcu 1anne…

2013-03-25
Bu yazı 2934 kere okunmuştur.
Adınız :
Yorumunuz :
 * 
@ZumrutOzkan twitter da takip edin